Vulgarity odradily. Důvěra lidí v Zemana rekordně klesla

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 21. 11. 2014 16:18
V listopadu podle CVVM věří prezidentovi jen 37 procent lidí, o měsíc dříve to bylo přitom 58.
Miloš Zeman na Albertově
Miloš Zeman na Albertově | Foto: ČTK

Praha - Důvěra v prezidenta Miloše Zemana se dramaticky snížila z říjnových 58 procent na aktuálních 37 procent.

Mírně si pohoršila i vláda, Sněmovna a Senát nikoli. Vyplývá to z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka je snížení důvěry v prezidenta důsledkem "zjitřené atmosféry posledních týdnů". "Je to výzva, jak tento trend obrátit," poznamenal.

Zeman by podle něj měl více hovořit přímo s občany, aby nebylo pouze na médiích interpretovat prezidentovy výroky. Za nejvhodnější k tomu považuje krajské návštěvy. V prosinci se Zeman chystá do Jihomoravského kraje.

Průzkum provádělo CVVM ve dnech 3. až 10. listopadu, tedy v době, kdy Zeman čelil kritice zejména za své vulgární výroky pronesené ve vysílání Českého rozhlasu a některá vyjádření při návštěvě Číny. Šetření skončilo týden před vypískáním Zemana v Praze na Albertově v den 25. výročí 17. listopadu 1989.

Zeman v Hovorech z Lán několikrát použil vulgární výrazy. Nejprve se opřel do ruské punkové skupiny Pussy Riot, posléze ostře zkritizoval služební zákon. Na vysílání si u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání stěžovalo přes dvě stovky lidí. Stížnosti chodily i na Hrad.

Během své návštěvy Číny Zeman v místní televizi řekl, že přijel, aby se učil, jak zvyšovat ekonomický růst a sociální stabilitu.

"Prezidentovi častěji důvěřují respondenti starší 60 let, ekonomicky neaktivní, důchodci a příznivci ČSSD a KSČM," uvedli autoři průzkumu.

CVVM důvody snížení důvěry v prezidenta nekomentovalo. Uvedlo jen, že to představuje "dramatický pokles o 21 procentních bodů". Největší podíl lidí důvěřoval Zemanovi na začátku jeho funkčního období; loni v dubnu mu věřilo 61 procent respondentů.

Také před rokem Zeman zaznamenal značný pokles důvěry na podzim, a to z říjnových 51 na listopadových 39 procent. Nedůvěra v prezidenta nyní vzrostla z říjnových 40 na nynějších 60 procent.

Mírně se podle průzkumu ze 46 na 49 procent zvýšil počet lidí nespokojených se současnou politickou situací. Dosáhl tak úrovně z března letošního roku. Spokojených lidí ovšem nijak výrazně neubylo, jejich počet se snížil jen z říjnových 18 na nynějších 17 procent. Třetina lidí necítila ani spokojenost, ani nespokojenost.

Vládě Bohuslava Sobotky důvěřovalo počátkem listopadu 45 procent dotázaných, což bylo o čtyři procentní body méně než v říjnu. Stejnou měrou si naopak polepšila krajská zastupitelstva, kterým nyní důvěřuje 44 procent dotázaných. Důvěra v hejtmany se zvýšila dokonce o pět procentních bodů na aktuálních 41 procent.

Sněmovna se těšila stejně jako v říjnu důvěře 34 procent obyvatel. Senátu důvěřovalo 32 procent lidí - o jeden procentní bod si polepšil.

Výzkum se konal ve dnech 3. až 10. listopadu, 1085 respondentů bylo vybráno kvótním výběrem.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy