Důvěra v odbory vzrostla. Věří jim každý druhý Čech

ČTK ČTK
22. 6. 2011 16:10
Více než polovina dotázaných však pochybuje o nadstranickosti odborů
Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil má důvěru 46 procent dotázaných
Předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil má důvěru 46 procent dotázaných | Foto: Jan Langer

Praha - Odborům na počátku června, tedy krátce před odborářskou stávkou v dopravě, důvěřoval každý druhý Čech.

Naposledy měly tak vysokou důvěru v roce 1997. Jednoznačnou důvěru v odboráře má podle ve středu zveřejněného průzkumu společnosti STEM ale jen desetina populace.

Důvěra v ně je ovlivněna i politickou a stranickou orientací, více jim věří příznivci KSČM a ČSSD.

Analytici poprvé zjišťovali, nakolik lidé věří předsedovi Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslavu Zavadilovi. Důvěru mu vyjádřilo 46 procent dotázaných, 54 procent lidí mu nevěří. Více mu důvěřují členové odborů než nečlenové.

Šestapadesát procent lidí také uvedlo, že pochybuje o nadstranickosti odborů. Opak si myslí 44 procent lidí, častěji jsou to levicově smýšlející občané a členové odborů.

Z průzkumu vyplynulo, že hodnocení nadstranickosti odborů a důvěra v ně spolu souvisejí. Mezi lidmi, kteří odborům věří, je většina považuje za nadstranické, zatímco většina těch, kteří důvěru v ně nemají, si nemyslí, že odbory stojí mimo politické strany.

Foto: STEM

Relativně vysokou důvěru v odbory podle analytiků do jisté míry ovlivnil růst jejich významu v souvislosti s loňskými protesty proti vládním reformám a zejména pak v době konání průzkumu chystaná stávka v dopravě. Odbory na protest proti vládním reformám minulý čtvrtek zastavily železniční dopravu v celé zemi a omezily dopravu v řadě měst.

Mezi zaměstnanci i nezaměstnanými je ale podle STEM úroveň důvěry v odbory průměrná. Více jim věří důchodci, a to 59 procent z nich. Podprůměrní jsou v tomto ohledu podnikatelé a živnostníci, z nich věří odborům 36 procent lidí. Častěji důvěřují odborům zaměstnanci ve státním než v soukromém sektoru.

Podívejte se na nejzajímavější momenty stávky:

Z hlediska politických i stranických preferencí věří odborům téměř dvě třetiny levicově zaměřených voličů. Mezi těmi, kteří se řadí do politického středu, je to polovina a mezi pravicově orientovanými třetina. Mezi příznivci ČSSD a KSČM, deklaruje důvěru 63, respektive 58 procent lidí. Z voličů ODS se stejně vyjádřilo 34 procent lidí a u TOP 09 pak 29 procent.

V porovnání s průzkumy z předchozích let se důvěryhodnost odborů dostala k nejvyšším číslům v druhé polovině 90. let, konkrétně v letech 1995 a 1997. Poté klesala, například v červnu 2009 dosáhla úrovně 37 procent.

 

Právě se děje

Další zprávy