Důvěra v prezidenta prudce klesla. Po kauze Brady je nejníže za poslední rok

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2016 14:01
Prezident Miloš Zeman za pouhý měsíc přišel o značnou část podpory veřejnosti, v listopadu mu důvěřovalo o osm procent méně lidí než v říjnu, kdy se odehrála kauza Brady. Z 56 procent klesla na 48 procent, vyhodnotilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). To je nejméně za poslední rok. Mírně klesla i důvěra lidí ve vládu, a to z 38 na 35 procent. Naopak roste důvěra lidí ve starosty, Senát, hejtmany a krajská i obecní zastupitelstva.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha – Prezidentovi Miloši Zemanovi v listopadu důvěřovalo 48 procent lidí, což je nejméně za poslední rok. Po kauze kolem neudělení vyznamenání pamětníkovi židovského holocaustu Jiřímu Bradymu důvěra v prezidenta klesla o osm bodů. Nedůvěra obyvatel k hlavě státu naopak vzrostla o devět bodů na 49 procent, a má tak převahu. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který mezi 7. a 16. listopadem provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Důvěru částečně ztratila i vláda a nejméně důvěryhodnou institucí je sněmovna.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka jde o klasický podzimní výkyv. "Jde o již tradiční podzimní výkyv, který se v různé míře opakuje po každoročním tradičním antizemanovském podzimu," napsal Ovčáček na Twitter.

Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) si v důvěře počátkem listopadu pohoršil proti říjnu o tři body na 35 procent, což je v případě Sobotkovy vlády nejméně. Vládě nedůvěřuje 62 procent lidí. Nejhůře je na tom sněmovna, které nedůvěřuje 69 procent lidí.

Nejdůvěryhodnější byli v listopadu nadále starostové s 65 procenty a obecní zastupitelé s 62 procenty, oběma navíc důvěra proti říjnu stoupla. Rostoucí důvěře se podle průzkumu těší i krajská zastupitelstva, kterým po říjnových volbách stoupla důvěra z 38 na 44 procent. Stejně tak hejtmanům začátkem listopadu důvěřovalo 39 procent lidí proti 34 procentům z října.

 

Právě se děje

Další zprávy