reklama
 
 

Duševně choří budou demonstrovat za svá práva

10. 10. 2012 12:55
Vadí jim držení ve velkých léčebnách, kde se nerespektují lidská práva

Praha - Duševně nemocní lidé se chystají demonstrovat za svá práva. Účastníci Happeningu za lepší život pro lidi s duševní nemocí se sejdou ve středu odpoledne před budovou ministerstva zdravotnictví v Praze.

Akce, na kterou upozorňují plakáty s heslem "Lidské je bláznit", má podpořit transformování systému psychiatrické péče. Mnozí nemocní jsou nadále drženi ve velkých léčebnách, v nichž není podle organizátorů akce možné dbát na respektování lidských práv.

Happeningu se zúčastní kromě samotných pacientů i organizace, které se podle vlastních slov snaží pečovat o duševní zdraví duševně chorých pacientů.

"Velké psychiatrické ústavy jsou v řadě evropských zemí již minulostí nebo se transformují a počty lůžek v nich se stále snižují. Česká republika však má v poměru k počtu obyvatel stále velmi vysoký podíl psychiatrických lůžek následné péče umístěných ve velkých psychiatrických léčebnách," vysvětluje v tiskové zprávě jeden ze signatářů deklarace, nejmenovaný psychiatr.

Organizátoři akce cestu za zlepšením vidí v přesunu lůžkové péče do komunitních a terénních služeb. Samotná transformace by podle nich vyžadovala navýšení financí, například ze strukturálních fondů EU. Platforma organizací upozorňuje, že právě v této době, do konce října, mohou členské země EU podávat projekty na čerpání peněz pro roky 2014 až 2020.

Podívejte se: Zklidnění k smrti. Léčebna v Dobřanech

Podle údajů organizátorů bylo během roku 2010 na půl milionu lidí ošetřeno v ambulantní psychiatrické péči, 60 000 lidí pak bylo hospitalizováno na lůžkách v psychiatrických zařízeních.

autor: Domácí | 10. 10. 2012 12:55

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama