Ďuričko má šanci vyjít z vězení. Za 5 až 10 milionů

Markéta Chaloupská, mch
31. 10. 2008 20:20
Žádost o propuštění na kauci podá příští týden
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, kterého policie viní z vraždy Václava Kočky mladšího, může zažádat o propuštění z vazby.

Městské státní zastupitelství rozhodlo, že už pominulo nebezpečí, že by ovlivňoval svědky. Ve vazbě tak podle mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánky Zenklové zůstává proto, aby se nepokusil uprchnout.

Nyní si podle zákona může požádat o propuštění na kauci. A podle jeho právníka Jana Červenky to také udělá.

"Počkáme si, až přijde písemné zdůvodnění, že již pominul jeden důvod vazby," řekl Aktuálně.cz právník. "A pak žádost o propuštění na kauci zřejmě podáme.".

Červenka předpokládá, že by se kauce měla pohybovat kolem částky pěti milionů. Víc než deset milionů to prý nebude.

Soud poslal Ďurička do vazby tři dny po vraždě. Proti tomu si ale hoteliér podal stížnost, o které podle mluvčího pražského městského soudu Petra Kulawiaka zatím rozhodnuto nebylo.

Tragická událost se odehrála 10. října po křtu knihy předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka.

Podle informací Aktuálně.cz už vyšetřování Kočkovy vraždy spěje ke konci. Jako motiv vidí detektivové spíše obyčejnou hospodskou hádku než vyřizování účtů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 15 minutami

Dohledový úřad dal pokutu Milionu chvilek za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40 tisíc korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. Novinářům to v pondělí řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. Spolek ve chvíli vedení kampaně ani jedno neměl. Navíc jeho propagace nebyla označená zadavatelem ani zpracovatelem, což vyžaduje zákon. Spolek už jednou pokutu dostal v souvislosti s volbami do Poslanecké sněmovny.

Na sankci upozornil Deník N. Sivera novinářům řekl, že spolek vstoupil do kampaně bez vědomí kandidujícího subjektu. "K tomu se nenahlásil a nebyl registrovaný. My jsme to s ním řešili už při sněmovních volbách," uvedl Sivera. Podle něj se spolek zaregistroval až počátkem ledna, což bylo necelé dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb. Registrace je ale potřeba ve chvíli, kdy jsou registrovaní kandidáti do voleb. Spolek už přitom loni na podzim rozjel kampaň vyzývající k volbě demokratického kandidáta.

Spolek podle Deníku N nesouhlasí a brání se tím, že činnost vychází z veřejně prospěšného účelu, pro který vznikl. Pokutu ale uhradil. "Příznivci spolku se na nás dívají, že ubližujeme jejich subjektu, který chce dlouhodobě demokracii. Tomu rozumíme, že jejich činnost směřuje k tomu, aby tady fungovaly demokratické principy. Ale volební zákon jasně říká, že když někdo vstoupí do kampaně a není to s vědomím kandidáta, musí se v té chvíli registrovat," dodal Sivera s tím, že nejsou žádné výjimky.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy