Dům Mynáře stál 12 milionů, oceněn na 28. Co na to NBÚ?

Eliška Bártová Eliška Bártová
21. 11. 2013 5:30
Prezidentův kancléř sbíra dokumenty na bezpečnostní prověrku. Co sdělí o svém majetku?
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Dům pod Pražským hradem, penzion, restaurace, domy a 15 hektarů pozemků na Moravě. Takové je majetkové portfolio prezidentského kancléře Vratislava Mynáře.

Podle vlastních prohlášení schraňuje tento vlivný státní úředník už více než půl roku materiály k tomu, aby mohl podat žádost o bezpečnostní prověrku. Majetek bude jednou z věcí, kterou agenti Národního bezpečnostního úřadu zevrubně proklepnou.

Tím spíš, že prezidentův pobočník je na první pohled zámožný muž. Novináři sice nemají možnosti tajné služby, ale i pohled do veřejných registrů dává jistou představu.

Aktuálně.cz chtělo o majetku hovořit přímo s hradním kancléřem, ale Vratislav Mynář nereagoval ani na opakovanou žádost o rozhovor.

Titulní strana smlouvy Vratislava Mynáře na koupi domu na Jánském vršku.
Titulní strana smlouvy Vratislava Mynáře na koupi domu na Jánském vršku. | Foto: Aktuálně.cz

Dům pod Hradem

Podle zjištění Aktuálně.cz koupil v roce 2003 tehdy šestatřicetiletý Vratislav Mynář polovinu čtyřpatrového měšťanského domu na Jánském vršku, který prodával sedmašedesátiletý majitel. Ten ho podle údajů ve smlouvě získal pravděpodobně v restituci - ve smlouvě je uvedeno, že jej nabyl na základě Dohody o vydání věci v roce 1991.

Foto: Ludvík Hradilek

Za podíl na 400 let starém domě v historickém jádru Prahy, jen několik set metrů od Pražského hradu, zaplatil Vratislav Mynář 3,5 milionu korun. Z dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici, také vyplývá, že dnešní kancléř zaplatil částku ještě před podpisem smlouvy.

O tři roky později (2006) pak Vratislav Mynář odkoupil druhou polovinu domu od městské části Praha 1. Tentokrát už zaplatil přes 8,5 milionu korun. Částku měl podle údajů z kupní smlouvy uhradit do 10 dnů od jejího podpisu.

Foto: Ludvík Hradilek

Rok poté, co získal do vlastnictví celý dům za celkem 12 milionů, ocenil soudní znalec nemovitost pod Hradem na více než dvojnásobek - na 28 milionů korun.

Záhy nato využil kancléř této nemovitosti k navýšení kapitálu firmy VV Invest, jejíž anonymní akcie vlastnil (alespoň podle údajů z jednání valných hromad). Podle informací v obchodním rejstříku tak Mynář získal 28 anonymních akcií firmy v hodnotě 28 milionů korun.

Od té doby patří dům formálně zmíněné brněnské firmě VV Invest, kde se letos v červnu na jednání valné hromady opět prokázal anonymními akciemi Vratislav Mynář a s ním i Vladimír Pavlík, brněnský podnikatel, který patří ke sponzorům SPOZ.

Vzhledem k tomu, že Mynář použil dům coby vklad do firmy, nemusí údaj o vlastnictví domu přímo do žádosti o prověrku uvádět. Musí se však přiznat k vlastnictví dané společnosti.

„Pokud žadatel nemovitost převede do nějaké společnosti před podáním žádosti, nemusí ji do žádosti o osvědčení fyzické osoby uvádět," konstatuje obecně mluvčí NBÚ Radek Holý. „V jiné části žádosti ovšem musí deklarovat vlastnictví té společnosti, přičemž v katastru nemovitostí je zřejmé, jaká transakce a kdy byla provedena."

Pořízeno z dotací

Kromě pražského domu vlastní současný prezidentský kancléř také rozsáhlý majetek v moravských Osvětimanech a okolí. Jak vyplývá z katastru nemovitostí, patří mu všechny klíčové budovy Ski areálu u Osvětiman.

Na Mynáře je napsán jak penzion Malovaný s 56 lůžky, tak sousední restaurace Na Srubu, vyhřívaný venkovní bazén a okolní pozemky.

Ceny pokojů se v Mynářově penzionu pohybují od 800 do 3000 korun. K dispozici je také sauna, vířivka, na dohled jsou tenisové kurty a fotbalové hřiště.

Na hřiště získal v roce 2007 Vratislav Mynář, respektive občanské sdružení Chřibák, kde působí a které sídlí na jeho adrese (nyní na brněnské adrese s Mynářovými firmami), 15,5 milionu z takzvaného porcování medvěda. To dokládají údaje z Centrálního registru dotací.

Ubytovna pro sportovce

V evidenci dotací je zároveň uvedeno, že sdružení dostalo další peníze také o rok později.

Tenkrát získalo od státu 17 milionů korun na rekonstrukci ubytovny pro sportovce. Zda šlo o budovu současného penzionu, nelze z dokumentu zjistit, z pozdější žádosti o dotaci EU to však nepřímo vyplývá.

Vratislav Mynář ji získal prostřednictvím své firmy Clever Management v roce 2011. Z fondů EU využil 5,1 milionu korun.

„Záměrem společnosti je z původně zamýšlené ubytovny pro sportovce a turisty vybudovat penzion v kategorii *** se zvýšeným apelem na osoby se sníženou mobilitou a sníženou schopností orientace a pohybu v prostoru," uvádí se v popisu projektu na stránkách Regionálního operačního programu Střední Morava.

Z této informace lze usuzovat, že Mynář nejdříve získal z rozpočtu ministerstva školství zmíněných 15,5 milionu korun na rekonstrukci ubytovny sportovců. A poté dalších 5 milionů z Evropské unie na to, aby tuto ubytovnu následně přestavěl na penzion, který je nyní v jeho vlastnictví.

Pole, louky, domy

Kromě zmíněného lyžařského areálu vlastní Mynář v Osvětimanech také další dvě budovy, rodinný dům s velkou zahradou nedaleko náměstí. A budovu bývalé školy stojící nedaleko kostela. Podle údajů v obchodním rejstříku zde sídlí firma BS Reality.

Prezidentský kancléř vlastní v katastru městyse také zhruba 15 hektarů pozemků. Ovšem vzhledem k tomu, že na katastru nemovitostí nebyly tyto pozemky dosud digitalizovány, nelze jejich přesnou polohu zjistit.

Foto: Aktuálně.cz

Jak Mynář k majetku přišel, popřípadě kde na něj získal peníze, není možné vzhledem ke kancléřovu mlčení ověřit. Současný kancléř v 90. letech intenzivně podnikal a je možné, že právě díky tomu je jeho majetkové portfolio tak široké.

Potvrdit to, či vyvrátit bude právě úkolem NBÚ - pokud tedy Vratislav Mynář žádost o prověrku podá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy