Důležité dokumenty musí být originál, rozhodl soud

ČTK ČTK
19. 3. 2012 14:01
Výpovědi či mzdové výměry tak budou muset mít zaměstnavatelé vlastnoručně podepsány
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Důležité dokumenty, například výpovědi a mzdové výměry, musejí zaměstnavatelé svým pracovníkům poskytnout v originálu s vlastnoručním podpisem.

Nestačí originál jen ukázat nebo dát k prostudování a poté předat zaměstnanci fotokopii. Vyplývá to z nového sjednocujícího stanoviska Nejvyššího soudu, které poskytl mluvčí soudu Petr Knötig.

Stanovisko dopadá na takzvané osobní doručování, kdy zaměstnavatel předává dokument pracovníkovi do vlastních rukou. Účelem stanovisek je sjednocovat rozkolísané rozhodování soudů.

Zaměstnanec musí od zástupce zaměstnavatele dostat písemnost s vlastnoručním podpisem, zdůraznil Knötig.

"Nestačí, jestliže zaměstnavatel umožní zaměstnanci seznámit se s obsahem listiny s vlastnoručním podpisem jednající osoby například tím, že mu ji předloží k nahlédnutí a poté mu předá pouze fotokopii této listiny, která obsahuje jen grafickou napodobeninu tohoto podpisu," stojí v právní větě.

Jde o všechny písemnosti doručované podle jednoho z paragrafů zákoníku práce. Spadají mezi ně například písemnosti ke vzniku, změně a skončení pracovního poměru a odvolání z místa vedoucího zaměstnance. Dále jde o mzdový a platový výměr nebo záznam o porušení režimu zaměstnance v pracovní neschopnosti.

Výpověď neplatí

Nejvyšší soud se konkrétně zabýval sporem o neplatnost odvolání tajemnice ostravského městského obvodu Nová Ves. Starostka ji odvolala a propustila v roce 2008. Žena se bránila u soudu s tvrzením, že neporušila žádné pracovní povinnosti.

Okresní soud Ostrava žalobu původně zamítl, poté ale Krajský soud v Ostravě rozsudek zrušil a rozhodl ve prospěch žalobkyně. Starostka chybovala v tom, že předala tajemnici pouze fotokopii listiny. Vyhotovila jen jeden originál s vlastnoručním podpisem. Dala jej k podpisu také tajemnici, ale poté jí dala jen kopii.

Verdikt krajského soudu nyní potvrdil i Nejvyšší soud. Odvolání z funkce a výpověď jsou neplatné a to právě z důvodu, že žalobkyně nedostala listiny s originálním podpisem, uvedl Knötig.

Sjednocující stanovisko, závazné pro všechny obecné soudy, vyjde ve sbírce rozhodnutí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy