Důkazy proti Erste máme od špionů, tvrdí exmanažeři

Sabina Slonková, Adam Junek
26. 11. 2009 8:54
V rukou mají nejen jména údajných korupčníků, ale i čísla kont

Vídeň/Praha - Rozpoutali skandál, jehož rozměry a důsledky lze v tuto chvíli jen stěží dohlédnout. A když svá slova o korupci při privatizaci bank či prodeji stíhaček v řadě evropských států nedoloží, mohou sami počítat se žalobami a finančními postihy.

Peter Andahazy a Hans Leitner jsou si toho vědomi. A nebojí se toho. Jistota dvojice rakouských manažerů podle jejich slov pramení z důkazů, které se jim a jejich americkým právníkům doposud podařilo nashromáždit.

Oba bývalí bankéři tvrdí, že v rukou už mají i dokumenty z tajných služeb řady evropských států. A to nejen jména údajných korupčníků, ale i čísla kont.

Andahazy a Leitner pracovali do letošního jara pro dceřiný fond rakouské společnosti Erste, která je propustila s obviněním z nelegálních praktik, například nezákonných obchodů se zlatým prachem.

Prokuratura už ale oba muže obvinění zbavila a manažeři obratem na svého bývalého zaměstnavatele zaútočili: veřejně obvinili Erste, že uplácela při privatizaci bankovních ústavů ve střední a východní Evropě, včetně nákupu České spořitelny.

Jména, úplatky, bonusy a čísla kont

Kdo je kdo

Hans Leitner a Peter Andahazy

  • Bývalí manažeři dceřiného fondu Erste - společnosti Spartinvest.
  • Letos zjara byli propuštěni kvůli údajnému praní špinavých peněz a nelegálního obchodu se zlatým prachem. Rakouská prokuratura je ale obvinění zbavila a jejich stíhání zastavila.
  • Bankéři následně vyrazili do útoku - rozpoutali proti Erste vyšetřování, v němž jde o podezření z korupce při privatizaci bank.
  • Vycházejí mimo jiné z informací od Leitnerova tchána, který byl letitým členem dozorčí rady Erste, a tudíž měl exkluzivní přístup k dění ve společnosti. Tento bankéř je ale nyní těžce nemocný a jeho osobní svědectví je vyloučeno.
  • Žalobu chystají k americkému federálnímu soudu, což jim umožnil fakt, že Erste je v USA kotovaná na burze a vlastní americkou bankovní licenci. Ve chvíli, kdy se americká justice formálně chopí případu, může vést vlastní vyšetřování v zemích, kterých se to týká.
  • "Jde nám o očištění pověsti, abychom se skutečně očistili, potřebujeme dokázat, že špatní jsou ti na druhé straně. A to není v malém Rakousku nebo zemích, kde se nekalé praktiky odehrávaly, reálné. Proto jsme se rozhodli využít amerického práva," uvedl Leitner.

Speciál:

Najali si v Americe právníky a ti připravují k tamnímu federálnímu soudu žalobu, jejíž součástí jsou kromě údajné korupce ze strany Erste i doklady k nelegálním transakcím spojeným s prodejem stíhaček zbrojovky BAE Systems.

Už je oslovili i agenti FBI, kteří se tak mimo jiné začali zajímat i o prodej České spořitelny a pronájem stíhaček Gripen české armádě.

"Poté, co bylo zveřejněno, že hodláme bojovat proti praktikám Erste ve Spojených státech, začaly se nám ozývat příslušníci tajných služeb z celé Evropy a nabízet materiály, které by nám mohly u soudu pomoci. Díky tomu máme v některých zemích už velmi podrobně zmapovaná jména zainteresovaných osob, toky peněz či jiných 'bonusů' a také třeba čísla kont," sdělil deníku Aktuálně.cz Hans Leitner.

Detaily zatím dvojice odmítá prozradit, stejně jako doposud nechtěli zveřejnit důkazy ke kauzám České spořitelny či gripenů.

"Jednak všechny dokumenty předáme nejdříve soudu, než s nimi půjdeme případně na veřejnost, a jednak s těmi lidmi, kteří se ozvali, nejednáme my, ale odkazujeme je přímo na naše právníky," vysvětluje druhý manažer Peter Andahazy.

Faktem je, že tajné služby vždy monitorují strategické prodeje státního majetku či transakce, které se výraznějším způsobem dotýkají ekonomiky dané země. Právě privatizace bankovního sektoru na přelomu tisíciletí v bývalém východním bloku patřila podle zjištění Aktuálně.cz mezi ty ostře sledované.

A stejně tak se často stává, že výbušné informace tajných služeb nevedou k oficiálnímu vyšetřovaní v mateřské zemi: tajné zprávy tak zpravidla končí v šuplících agentů.

 

Právě se děje

Další zprávy