Důkaz vlády proti Dělnické straně: spojení s neonacisty

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
9. 10. 2009 14:57
Uvnitř dokument: kompletní znění vládního návrhu na zrušení DS
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Naďa Straková

Praha - Dělnická strana ohrožuje demokracii, mravnost, veřejný pořádek a práva a svobody občanů, proto musí být zrušena.

To je obecný argument vlády v návrhu na zrušení Dělnické strany, který dnes zveřejnil Nejvyšší správní soud. Na rozdíl od minulého pokusu je nyní návrh podložen množstvím důkazů, které dokládají rasistické názory členů i vedení národní strany.

Materiál odkazuje na konkrétní články z webu Dělnické strany či organizace Národní odpor, nechybí ani znalecké posudky odborníků na extremismus.

Na desítkách konkrétních akcí právníci najatí vládou dokumentují, jak je Dělnická strana propojena s neonacistickými organizacemi, které v Česku působí.

Konkrétně je vyjmenováno na tři desítky společných akcí - mezi nimi i pochody litvínovským sídlištěm Janov či prvomájové akce. Zaznamenány jsou i citace z vystoupení členů dělnické strany na těchto shromážděních.

Podle právničky Kláry Kalibové ze sdružení Tolerance a Občanská společnost je současný návrh nesrovnatelně kvalitnější než předchozí, který soud odmítl v březnu. "Přesto si ale nikdo netroufne předjímat, jak Nejvyšší správní soud rozhodne. Nejde totiž o to, dokázat něco o jednotlivých členech strany. Jde o to prokázat, že sama Dělnická strana útočí na podstatu demokratického zřízení," vysvětluje Kalibová.

Dělnická strana obdržela dokument včera. Termín, kdy se návrh bude u Nejvyššího správního soudu projednávat, není zatím stanoven. Jednat se může začít nejdříve po 15. listopadu. Do té doby běží Dělnické straně lhůta pro vyjádření.

Mezi nejoblíbenější barvy soupenců DS je jednoznačně červená a černá.
Mezi nejoblíbenější barvy soupenců DS je jednoznačně červená a černá. | Foto: Naďa Straková

Vláda už jednou neuspěla

Extremisté si věří, že proti vládě přesto i napodruhé uspějí. "Dělnická strana považuje rozhodnutí vlády České republiky podat k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zákaz naší politické strany za důkaz stoupající popularity strany mezi občany," tvrdí předseda strany Tomáš Vandas. Několikrát už se nechal slyšet, že pro jeho partaj je každé rozhodnutí soudu vítězstvím. Pokud soud Dělnickou stranu zruší, Vandas okamžitě založí podobnou organizaci jiného jména.

Poprvé se o rozpuštění strany pokusil ministr Ivan Langer. V březnu ale utrpěl u soudu debakl. Senát totiž návrh vlády zamítl s tím, že nepředložila žádné konkrétní důkazy pro zrušení strany.

Tentokrát je návrh mnohem obsáhlejší - sám o sobě má pětašedesát stránek. Na dalších stovkách stran jsou důkazy.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy