Důkaz vlády proti Dělnické straně: spojení s neonacisty

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
9. 10. 2009 14:57
Uvnitř dokument: kompletní znění vládního návrhu na zrušení DS
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Naďa Straková

Praha - Dělnická strana ohrožuje demokracii, mravnost, veřejný pořádek a práva a svobody občanů, proto musí být zrušena.

To je obecný argument vlády v návrhu na zrušení Dělnické strany, který dnes zveřejnil Nejvyšší správní soud. Na rozdíl od minulého pokusu je nyní návrh podložen množstvím důkazů, které dokládají rasistické názory členů i vedení národní strany.

Materiál odkazuje na konkrétní články z webu Dělnické strany či organizace Národní odpor, nechybí ani znalecké posudky odborníků na extremismus.

Na desítkách konkrétních akcí právníci najatí vládou dokumentují, jak je Dělnická strana propojena s neonacistickými organizacemi, které v Česku působí.

Konkrétně je vyjmenováno na tři desítky společných akcí - mezi nimi i pochody litvínovským sídlištěm Janov či prvomájové akce. Zaznamenány jsou i citace z vystoupení členů dělnické strany na těchto shromážděních.

Podle právničky Kláry Kalibové ze sdružení Tolerance a Občanská společnost je současný návrh nesrovnatelně kvalitnější než předchozí, který soud odmítl v březnu. "Přesto si ale nikdo netroufne předjímat, jak Nejvyšší správní soud rozhodne. Nejde totiž o to, dokázat něco o jednotlivých členech strany. Jde o to prokázat, že sama Dělnická strana útočí na podstatu demokratického zřízení," vysvětluje Kalibová.

Dělnická strana obdržela dokument včera. Termín, kdy se návrh bude u Nejvyššího správního soudu projednávat, není zatím stanoven. Jednat se může začít nejdříve po 15. listopadu. Do té doby běží Dělnické straně lhůta pro vyjádření.

Mezi nejoblíbenější barvy soupenců DS je jednoznačně červená a černá.
Mezi nejoblíbenější barvy soupenců DS je jednoznačně červená a černá. | Foto: Naďa Straková

Vláda už jednou neuspěla

Extremisté si věří, že proti vládě přesto i napodruhé uspějí. "Dělnická strana považuje rozhodnutí vlády České republiky podat k Nejvyššímu správnímu soudu návrh na zákaz naší politické strany za důkaz stoupající popularity strany mezi občany," tvrdí předseda strany Tomáš Vandas. Několikrát už se nechal slyšet, že pro jeho partaj je každé rozhodnutí soudu vítězstvím. Pokud soud Dělnickou stranu zruší, Vandas okamžitě založí podobnou organizaci jiného jména.

Poprvé se o rozpuštění strany pokusil ministr Ivan Langer. V březnu ale utrpěl u soudu debakl. Senát totiž návrh vlády zamítl s tím, že nepředložila žádné konkrétní důkazy pro zrušení strany.

Tentokrát je návrh mnohem obsáhlejší - sám o sobě má pětašedesát stránek. Na dalších stovkách stran jsou důkazy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy