Důkaz je na internetu. Slováci umlátili koně holí

Zpravodajská směna
7. 11. 2009 13:13
Soukromé porážky koní jsou u našich východních sousedů nezákonné.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Rudňany - Na záběry vepřových zabijaček jsou lidé v Česku zvyklí, ale na internetu kolují i záběry jiných soukromých porážek - koňských.

Dvě taková videa pocházejí z romských komunit na Slovensku, z oblasti Spišské Nové Vsi. Muži na nich ve skupině zabíjejí koně holí.

Jde o porušení zákona. Koně se na Slovensku smějí porážet pouze na jatkách, nejde totiž o klasické hospodářské zvíře.

První amatérské záběry pocházejí z obce Rudňany. Dva muži na nich uklidňují koně a zakrývají mu oči. Třetí z nich ho zabíjí holí.

Druhé video natočili účastníci porážky v Rakúsech. Tam uvázali koně ke sloupu a bili ho, dokud nespadl na zem.

Kůň musí na jatka

Na Slovensku není tajemstvím, že někteří lidé tradičně kupují koně na maso, ačkoli to podle zákona není možné.

"Zákon hovoří o tom, že zvíře musí být usmrceno humánním způsobem," zdůraznila podle serveru tvnoviny.sk ředitelka tamní veterinární správy Monika Kurucová.

Kůň je podle normy považován za farmářské zvíře, a proto ho lze zabít pouze na jatkách. "Oficiálně by si mohl jeho majitel po vyvrhnutí vnitřností maso po jeho zamrazení vyzvednout," vysvětlila veterinářka Kurucová.

Případem se už zabývají kriminalisté ze Spišské Nové Vsi, kteří na něm budou spolupracovat s veterinárními odborníky.

Do třiceti dnů pak rozhodnou, zda šlo o trestný čin, přestupek či zda se budou nelegálním zabíjením koní vůbec zabývat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy