Duka: Papež František mi připomíná Václava Havla

Jan Gazdík Jan Gazdík
14. 3. 2013 17:45
Zvolení Jorgeho Maria Bergoglia bylo podle kardinála Dominika Duky naprosto přesvědčivé
Kardinál Dominik Duka.
Kardinál Dominik Duka. | Foto: Ludvík Hradilek

Vatikán - Zvolení Jorgeho Maria Bergoglia novým papežem má podle kardinála Dominika Duky, jenž se na volbě nové hlavy katolické církve podílel, hned několik světových premiér: "Je to první jezuita na papežském stolci, první Argentinec, první Američan a první papež, jenž přijal jméno František."

A.cz: Tudíž papež František?

Ano - František. Nejen v Česku musí tohle jméno znít lidem libozvučně, nemyslíte?

A.cz: Byl jedním z vašich favoritů?

Tak tohle samozřejmě nesmím říct, natož abych prozradil, koho jsem volil.

A.cz: A co tedy můžete z papežovy volby v Sixtinské kapli prozradit? Třeba alespoň to, zda šlo o těsnou volbu...

Tak tohle prozradit mohu. Františka zvolila absolutní většina přítomných kardinálů... A možná by se dalo dokonce říct, že významná většina kardinálů.

A.cz: Co podle vás rozhodlo o zvolení Františka?

Třeba také to, že kardinálové i touto volbou uznali nepřehlédnutelný fakt: katolická církev už dávno není evropskou, ale celosvětovou institucí. Pomyslné kyvadlo - například pokud jde o množství věřících - se z Evropy přesunulo právě do Latinské Ameriky.

A.cz: V jaké atmosféře volba proběhla?

Osobně jsem se domníval, že nového papeže budeme vybírat ještě dnes. Vše šlo nakonec velmi rychle. Nečekal jsem tak brzkou a přátelskou shodu volících kardinálů.

A.cz: Zdálo se mi to, anebo je František opravdu tak bezprostřední, jak to alespoň ve středu - když po volbě mluvil k lidem - vypadalo?

Vůbec se vám to nezdálo. František je velmi bezprostřední a má velký smysl pro humor. Po rodičích je koneckonců Ital. Bezprostředností, prostotou a někdy i plachostí mi chvílemi připomíná Václava Havla. Neznamená to ale, že je nerozhodný a má nevyhraněné názory. Jak bych to jen řekl? František je - stejně jako Václav Havel - velmi laskavým člověkem, když je to ale nutné, tak poznáte, že jeho charakter je ze žuly. Ze svých zásad neustupuje.

Máme nového papeže, slaví věřící:

A.cz: Jak se tyto jeho vlastnosti mohou promítnout do života katolické církve?

Je to jen můj osobní odhad, ale podle mě se velmi zjednoduší církevní ceremonie.

A.cz: Můžete to blíže vysvětlit?

Budou podle mě mnohem prostší, lidem - a hlavně mladé generaci - srozumitelnější. Nasvědčuje tomu ostatně i jedna maličkost...

... jaká?

Když František předstupoval poprvé před shromážděné lidi, požádal nás, kardinály, abychom spolu s ním přistoupili k lodžiím i my. Něco podobného se stalo vůbec poprvé a já osobně jsem z toho byl jako ve snu.

A.cz: Dá se již nyní odhadnout, čemu a komu bude František věnovat největší pozornost?

Osobně si myslím, že právě mladé generaci. I proto, že Latinská Amerika je populačně velmi mladým kontinentem, že právě na bedrech mladých spočívá budoucnost naší planety... a konec konců i proto, že mezi mladými je obrovská nezaměstnanost a v některých zemích až šokující míra analfabetismu. A to jsou zároveň důvody, proč se podle mě bude František věnovat i vyostřujícím se sociálním problémům lidí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy