Duka: Papež František mi připomíná Václava Havla

Jan Gazdík Jan Gazdík
14. 3. 2013 17:45
Zvolení Jorgeho Maria Bergoglia bylo podle kardinála Dominika Duky naprosto přesvědčivé
Kardinál Dominik Duka.
Kardinál Dominik Duka. | Foto: Ludvík Hradilek

Vatikán - Zvolení Jorgeho Maria Bergoglia novým papežem má podle kardinála Dominika Duky, jenž se na volbě nové hlavy katolické církve podílel, hned několik světových premiér: "Je to první jezuita na papežském stolci, první Argentinec, první Američan a první papež, jenž přijal jméno František."

A.cz: Tudíž papež František?

Ano - František. Nejen v Česku musí tohle jméno znít lidem libozvučně, nemyslíte?

A.cz: Byl jedním z vašich favoritů?

Tak tohle samozřejmě nesmím říct, natož abych prozradil, koho jsem volil.

A.cz: A co tedy můžete z papežovy volby v Sixtinské kapli prozradit? Třeba alespoň to, zda šlo o těsnou volbu...

Tak tohle prozradit mohu. Františka zvolila absolutní většina přítomných kardinálů... A možná by se dalo dokonce říct, že významná většina kardinálů.

A.cz: Co podle vás rozhodlo o zvolení Františka?

Třeba také to, že kardinálové i touto volbou uznali nepřehlédnutelný fakt: katolická církev už dávno není evropskou, ale celosvětovou institucí. Pomyslné kyvadlo - například pokud jde o množství věřících - se z Evropy přesunulo právě do Latinské Ameriky.

A.cz: V jaké atmosféře volba proběhla?

Osobně jsem se domníval, že nového papeže budeme vybírat ještě dnes. Vše šlo nakonec velmi rychle. Nečekal jsem tak brzkou a přátelskou shodu volících kardinálů.

A.cz: Zdálo se mi to, anebo je František opravdu tak bezprostřední, jak to alespoň ve středu - když po volbě mluvil k lidem - vypadalo?

Vůbec se vám to nezdálo. František je velmi bezprostřední a má velký smysl pro humor. Po rodičích je koneckonců Ital. Bezprostředností, prostotou a někdy i plachostí mi chvílemi připomíná Václava Havla. Neznamená to ale, že je nerozhodný a má nevyhraněné názory. Jak bych to jen řekl? František je - stejně jako Václav Havel - velmi laskavým člověkem, když je to ale nutné, tak poznáte, že jeho charakter je ze žuly. Ze svých zásad neustupuje.

Máme nového papeže, slaví věřící:

A.cz: Jak se tyto jeho vlastnosti mohou promítnout do života katolické církve?

Je to jen můj osobní odhad, ale podle mě se velmi zjednoduší církevní ceremonie.

A.cz: Můžete to blíže vysvětlit?

Budou podle mě mnohem prostší, lidem - a hlavně mladé generaci - srozumitelnější. Nasvědčuje tomu ostatně i jedna maličkost...

... jaká?

Když František předstupoval poprvé před shromážděné lidi, požádal nás, kardinály, abychom spolu s ním přistoupili k lodžiím i my. Něco podobného se stalo vůbec poprvé a já osobně jsem z toho byl jako ve snu.

A.cz: Dá se již nyní odhadnout, čemu a komu bude František věnovat největší pozornost?

Osobně si myslím, že právě mladé generaci. I proto, že Latinská Amerika je populačně velmi mladým kontinentem, že právě na bedrech mladých spočívá budoucnost naší planety... a konec konců i proto, že mezi mladými je obrovská nezaměstnanost a v některých zemích až šokující míra analfabetismu. A to jsou zároveň důvody, proč se podle mě bude František věnovat i vyostřujícím se sociálním problémům lidí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Největší výrobce zařízení na těžbu kryptoměn, čínský Bitmain, pozastavil prodej

Čínská společnost Bitmain, která je největším světovým výrobcem zařízení na těžbu kryptoměn, pozastavila prodej svých produktů na trzích s okamžitým dodáním. Chce tak zmírnit prodejní tlak vyvolaný krokem Pekingu, který v květnu vyzval k zastavení těžby kryptoměn, informovala v pátek agentura Reuters. Firma též uvedla, že se svými klienty hledá kvalitní dodávky energie na místech, jako jsou Spojené státy, Kanada, Rusko, Kazachstán či Indonésie.

Správa v hlavních čínských centrech těžby kryptoměn - v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko a provinciích Sin-ťiang, Jün-nan a S'-čchuan - po rozhodnutí vlády zveřejnila podrobná opatření k vymýcení tohoto podnikání. Řada čínských firem prodává sestavy na těžbu kryptoměn a z odvětví teď odchází, případně svá zařízení posílají do zahraničí.

"Těžební místo se v zahraničí nezřídí přes noc a prodejní tlak na sekundárním trhu je obrovský," uvádí Bitmain. Společnost se rozhodla v celém světě pozastavit prodej svých zařízení Antminer, aby napomohla hladké transformaci odvětví. Čínští těžaři se podle firmy za levnou elektřinou přesouvají do Běloruska, Švédska, Norska, Angoly a do Konga.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V srpnu se v Praze uskuteční turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu

Dva týdny po skončení olympijských her se v Praze na Ládví uskuteční dvouhvězdičkový turnaj Světového okruhu v plážovém volejbalu. Pořadatelé očekávají, že se jej od 19. do 22. srpna zúčastní kompletní domácí špička včetně párů Ondřej Perušič, David Schweiner a Barbora Hermannová, Markéta Nausch Sluková, které se kvalifikovaly do Tokia. Do Prahy se elitní okruh vrací po šesti letech, kdy se naposledy konal turnaj na Štvanici.

"Obrovská investice ve výši 30 milionů korun do rekonstrukce Beachklubu Ládví umožnila, aby se turnaj Světového okruhu vrátil do Prahy," řekl předseda volejbalového svazu Marek Pakosta. "Pro řadu domácích týmů vyjma těch nejlepších je to jedinečná šance, jak získat body do žebříčku pro nasazování na elitní turnaje," dodal Pakosta na dnešní tiskové konferenci, která se konala při příležitosti slavnostního otevření zrekonstruovaného zázemí areálu.

Další zprávy