Duel Zeman-Fischer na Primě: Útoky i zkoušení z jazyků

Jan Němec Jan Němec
4. 1. 2013 21:55
Duel jen dvou prezidentských kandidátů televize Prima předtočila v pátek odpoledne
Fischer a Zeman v televizním duelu
Fischer a Zeman v televizním duelu | Foto: FTV Prima

Praha - Debata kandidátů na prezidenta, který v pátek večer odvysílala televize Prima z holešovické RockOpery, byl problematický minimálně ze dvou důvodů: byl předtočený už odpoledne a televize dala prostor jen dvěma kandidátům, které favorizují průzkumy veřejného mínění - Miloši Zemanovi a Janu Fischerovi.

Obojí už pro deník Insider označil politolog Tomáš Lebeda za "nestandardní a problematické".

Miloš Zeman hned v úvodu na protivníka zaútočil: po replice Jana Fischera o nutnosti vrátit do politiky slušnost kontroval, že je také třeba říci, jak toho dosáhnout.

"Pokud jsme toto neřekli, neřekli jsme nic," zasadil Fischerovi úder Zeman.

Staré kauzy i Klausova amnestie

Debata se točila kolem starých kauz i bývalého politického působení obou diskutujících.

Hodně času zabraly ovšem názory na novoroční amnestii prezidenta Václava Klause. V tom se oba protikandidáti shodli: Miloš Zeman by chápal "gesto na odchodno", kritizuje ale rozsah amnestie a to, že do ní spadnou i tuneláři, na které už jeho vláda podávala trestní oznámení.

Jan Fischer tuto Klausovu amnestii "nechápe".

Na přetřes se dostalo i oblíbené téma "boje proti korupci".

Jan Fischer vyrukoval se slibem, že by v případě zvolení nečekal na žádný zákon a od premiéra či ministrů předtím, než by je jmenoval, by požadoval kompletní majetkové přiznání.

"Jen bych chtěl upozornit, že Radovan Krejčíř či Tomáš Pitr se neucházejí ani o funkci premiéra, ani o funkci ministra," zpochybňoval vzápětí jako nedostatečné toto protikorupční opatření Jana Fischera Miloš Zeman.

Jan Fischer zvolil rétoriku, známou už z dosavadní předvolební kampaně: když mluvil o svém záměru zprůhlednit financování politických stran, říkal "oni politici by měli vysvětlovat voličům, proč to nejde" - a vytvářel tak dojem, jakoby prezident republiky politikem nebyl.

Miloši Zemanovi zase televize připomněla jeho prohlášení, že nebude mít billboardy, které teď můžeme vidět po celé republice.

Potleskometry, manželky a děti

Televize Prima se snažila zaujmout neobvyklými prvky. V krátkých klipech představila manželky obou kandidátů.

Jan Fischer
Jan Fischer | Foto: FTV Prima

Během debaty také mohl promluvit zastánce daného kandidáta a vysvětlit, v čem je jeho favorit dobrý, a ještě dalšího, který zase pro změnu útočil na protivníka.

Jan Fischer tímto způsobem schytal označení, že je "nečitelný, bezbarvý a úřednický", Miloš Zeman zase, že v jeho činnosti je řada "šedých míst" a že jeho kampaň "musí být dražší", než vykazuje jeho transparentní účet.

Zvláštností byly i "potleskometry", které měly měřit intenzitu hluku v okamžiku, kdy příznivci jednoho či druhého kandidáta tleskali. Oba jich tam ovšem měli shodně - televize Prima nechala zcela na protagonistech duelu, aby si do pořadu pozvali po dvou stovkách svých zastánců.

Na objemné pohovky mohli v průběhu pořadu usednout i rodinní příslušníci obou kandidátů: Zemanova dcera Kateřina a Fischerův syn Jan.

A konečně: kandidáty zkoušel americký novinář působící v Praze Erik Best nejen z angličtiny či ruštiny, ale také z pohotovosti a reprezentativnosti.

Otázkou je, nakolik tato debata, místy rozpačitě působící a chvílemi zase připomínající křížence nováckého Kotle s rodinnými estrádními soutěžemi, mohla pomoci voličům při rozhodování v příštím týdnu. Každopádně by duel slušel televizi spíše ve chvíli, kdy první kolo prezidentské volby přinese skutečnou finálovou dvojici v boji o Hrad.

 

Právě se děje

Další zprávy