Duel Zeman-Fischer na Primě: Útoky i zkoušení z jazyků

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
4. 1. 2013 21:55
Duel jen dvou prezidentských kandidátů televize Prima předtočila v pátek odpoledne
Fischer a Zeman v televizním duelu
Fischer a Zeman v televizním duelu | Foto: FTV Prima

Praha - Debata kandidátů na prezidenta, který v pátek večer odvysílala televize Prima z holešovické RockOpery, byl problematický minimálně ze dvou důvodů: byl předtočený už odpoledne a televize dala prostor jen dvěma kandidátům, které favorizují průzkumy veřejného mínění - Miloši Zemanovi a Janu Fischerovi.

Obojí už pro deník Insider označil politolog Tomáš Lebeda za "nestandardní a problematické".

Miloš Zeman hned v úvodu na protivníka zaútočil: po replice Jana Fischera o nutnosti vrátit do politiky slušnost kontroval, že je také třeba říci, jak toho dosáhnout.

"Pokud jsme toto neřekli, neřekli jsme nic," zasadil Fischerovi úder Zeman.

Staré kauzy i Klausova amnestie

Debata se točila kolem starých kauz i bývalého politického působení obou diskutujících.

Hodně času zabraly ovšem názory na novoroční amnestii prezidenta Václava Klause. V tom se oba protikandidáti shodli: Miloš Zeman by chápal "gesto na odchodno", kritizuje ale rozsah amnestie a to, že do ní spadnou i tuneláři, na které už jeho vláda podávala trestní oznámení.

Jan Fischer tuto Klausovu amnestii "nechápe".

Na přetřes se dostalo i oblíbené téma "boje proti korupci".

Jan Fischer vyrukoval se slibem, že by v případě zvolení nečekal na žádný zákon a od premiéra či ministrů předtím, než by je jmenoval, by požadoval kompletní majetkové přiznání.

"Jen bych chtěl upozornit, že Radovan Krejčíř či Tomáš Pitr se neucházejí ani o funkci premiéra, ani o funkci ministra," zpochybňoval vzápětí jako nedostatečné toto protikorupční opatření Jana Fischera Miloš Zeman.

Jan Fischer zvolil rétoriku, známou už z dosavadní předvolební kampaně: když mluvil o svém záměru zprůhlednit financování politických stran, říkal "oni politici by měli vysvětlovat voličům, proč to nejde" - a vytvářel tak dojem, jakoby prezident republiky politikem nebyl.

Miloši Zemanovi zase televize připomněla jeho prohlášení, že nebude mít billboardy, které teď můžeme vidět po celé republice.

Potleskometry, manželky a děti

Televize Prima se snažila zaujmout neobvyklými prvky. V krátkých klipech představila manželky obou kandidátů.

Jan Fischer
Jan Fischer | Foto: FTV Prima

Během debaty také mohl promluvit zastánce daného kandidáta a vysvětlit, v čem je jeho favorit dobrý, a ještě dalšího, který zase pro změnu útočil na protivníka.

Jan Fischer tímto způsobem schytal označení, že je "nečitelný, bezbarvý a úřednický", Miloš Zeman zase, že v jeho činnosti je řada "šedých míst" a že jeho kampaň "musí být dražší", než vykazuje jeho transparentní účet.

Zvláštností byly i "potleskometry", které měly měřit intenzitu hluku v okamžiku, kdy příznivci jednoho či druhého kandidáta tleskali. Oba jich tam ovšem měli shodně - televize Prima nechala zcela na protagonistech duelu, aby si do pořadu pozvali po dvou stovkách svých zastánců.

Na objemné pohovky mohli v průběhu pořadu usednout i rodinní příslušníci obou kandidátů: Zemanova dcera Kateřina a Fischerův syn Jan.

A konečně: kandidáty zkoušel americký novinář působící v Praze Erik Best nejen z angličtiny či ruštiny, ale také z pohotovosti a reprezentativnosti.

Otázkou je, nakolik tato debata, místy rozpačitě působící a chvílemi zase připomínající křížence nováckého Kotle s rodinnými estrádními soutěžemi, mohla pomoci voličům při rozhodování v příštím týdnu. Každopádně by duel slušel televizi spíše ve chvíli, kdy první kolo prezidentské volby přinese skutečnou finálovou dvojici v boji o Hrad.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy