Duel Zeman-Fischer na Primě: Útoky i zkoušení z jazyků

Jan Němec Jan Němec
4. 1. 2013 21:55
Duel jen dvou prezidentských kandidátů televize Prima předtočila v pátek odpoledne
Fischer a Zeman v televizním duelu
Fischer a Zeman v televizním duelu | Foto: FTV Prima

Praha - Debata kandidátů na prezidenta, který v pátek večer odvysílala televize Prima z holešovické RockOpery, byl problematický minimálně ze dvou důvodů: byl předtočený už odpoledne a televize dala prostor jen dvěma kandidátům, které favorizují průzkumy veřejného mínění - Miloši Zemanovi a Janu Fischerovi.

Obojí už pro deník Insider označil politolog Tomáš Lebeda za "nestandardní a problematické".

Miloš Zeman hned v úvodu na protivníka zaútočil: po replice Jana Fischera o nutnosti vrátit do politiky slušnost kontroval, že je také třeba říci, jak toho dosáhnout.

"Pokud jsme toto neřekli, neřekli jsme nic," zasadil Fischerovi úder Zeman.

Staré kauzy i Klausova amnestie

Debata se točila kolem starých kauz i bývalého politického působení obou diskutujících.

Hodně času zabraly ovšem názory na novoroční amnestii prezidenta Václava Klause. V tom se oba protikandidáti shodli: Miloš Zeman by chápal "gesto na odchodno", kritizuje ale rozsah amnestie a to, že do ní spadnou i tuneláři, na které už jeho vláda podávala trestní oznámení.

Jan Fischer tuto Klausovu amnestii "nechápe".

Na přetřes se dostalo i oblíbené téma "boje proti korupci".

Jan Fischer vyrukoval se slibem, že by v případě zvolení nečekal na žádný zákon a od premiéra či ministrů předtím, než by je jmenoval, by požadoval kompletní majetkové přiznání.

"Jen bych chtěl upozornit, že Radovan Krejčíř či Tomáš Pitr se neucházejí ani o funkci premiéra, ani o funkci ministra," zpochybňoval vzápětí jako nedostatečné toto protikorupční opatření Jana Fischera Miloš Zeman.

Jan Fischer zvolil rétoriku, známou už z dosavadní předvolební kampaně: když mluvil o svém záměru zprůhlednit financování politických stran, říkal "oni politici by měli vysvětlovat voličům, proč to nejde" - a vytvářel tak dojem, jakoby prezident republiky politikem nebyl.

Miloši Zemanovi zase televize připomněla jeho prohlášení, že nebude mít billboardy, které teď můžeme vidět po celé republice.

Potleskometry, manželky a děti

Televize Prima se snažila zaujmout neobvyklými prvky. V krátkých klipech představila manželky obou kandidátů.

Jan Fischer
Jan Fischer | Foto: FTV Prima

Během debaty také mohl promluvit zastánce daného kandidáta a vysvětlit, v čem je jeho favorit dobrý, a ještě dalšího, který zase pro změnu útočil na protivníka.

Jan Fischer tímto způsobem schytal označení, že je "nečitelný, bezbarvý a úřednický", Miloš Zeman zase, že v jeho činnosti je řada "šedých míst" a že jeho kampaň "musí být dražší", než vykazuje jeho transparentní účet.

Zvláštností byly i "potleskometry", které měly měřit intenzitu hluku v okamžiku, kdy příznivci jednoho či druhého kandidáta tleskali. Oba jich tam ovšem měli shodně - televize Prima nechala zcela na protagonistech duelu, aby si do pořadu pozvali po dvou stovkách svých zastánců.

Na objemné pohovky mohli v průběhu pořadu usednout i rodinní příslušníci obou kandidátů: Zemanova dcera Kateřina a Fischerův syn Jan.

A konečně: kandidáty zkoušel americký novinář působící v Praze Erik Best nejen z angličtiny či ruštiny, ale také z pohotovosti a reprezentativnosti.

Otázkou je, nakolik tato debata, místy rozpačitě působící a chvílemi zase připomínající křížence nováckého Kotle s rodinnými estrádními soutěžemi, mohla pomoci voličům při rozhodování v příštím týdnu. Každopádně by duel slušel televizi spíše ve chvíli, kdy první kolo prezidentské volby přinese skutečnou finálovou dvojici v boji o Hrad.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Kremlík na ministerstvu dopravy zůstane, bude náměstkem svého nástupce Havlíčka

Vladimír Kremlík (za ANO) bude po svém odvolání z vlády působil na ministerstvu dopravy jako náměstek. Deníku Mladá fronta DNES (MfD) to během cesty v Izraeli řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kremlík dnes skončil v čele ministerstva kvůli kritizované zakázce na informační systém k elektronickým dálničním známkám. V pátek ho nahradí vicepremiér Karel Havlíček (za ANO), který má podle Babiše až do konce funkčního období jeho vlády současně řídit i ministerstvo průmyslu a obchodu.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Bouře Gloria si ve Španělsku vyžádala již 13 obětí

Už třináct obětí si vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Čtyři další lidé se pohřešují, informoval dnes server listu El País. Bouřka způsobila také značné materiální škody. Kvůli pomoci postiženým regionům se v pátek mimořádně sejde španělská vláda. Hladiny řek vytrvalý déšť zvýšil také na jihozápadě Francie.

Nejvíce obětí si bouře je ve Valencii, kde zahynulo pět lidí. Čtyři mrtvé hlásí Katalánsko, dva Andalusie a po jednom regiony Kastilie-León a Asturie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 17 minutami

Kvůli pádu osoby do kolejiště nejezdí metro na části linky B

Mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B nejezdí metro, kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou nepřežil. Lidé v daném úseku místo metra museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté. Očekává se, že provoz bude obnoven kolem 22:00, uvedl večer na webu pražský dopravní podnik.

Metro jezdí bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B je provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje. "Mezi Smíchovem a Karlínem doporučujeme použít též alternativní spojení linkami 10 a 16 s přestupem na metro C v zastávce I.P.Pavlova," uvedl dopravní podnik.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Polští poslanci znovu přijali sporný zákon o postihu soudců

Polští poslanci dnes hlasy vládní většiny znovu přijali kontroverzní zákon, který podle kritiků umožní trestat soudce zpochybňující vládní reformu justice. Zákon minulý pátek odmítl Senát, ve kterém má opozice mírnou většinu. Sejm, dolní komora parlamentu, nyní rozhodnutí Senátu přehlasoval 234 hlasy zákonodárců z vládní strany Právo a spravedlnost (PiS). Proti bylo 211 poslanců a devět se zdrželo, uvedla televize TVN 24. Zákon nyní obdrží prezident Andrzej Duda.

Opoziční místopředsedkyně Sejmu Malgorzata Kidawová-Blońská v debatě označila kroky vládního tábora za "opravdový státní převrat". Vládní poslanci podle ní rozhodují "o tom, že soudy mají přestat být nezávislé".

Novou právní normu kritizuje Evropská komise a zpochybnili ji experti z Benátské komise, poradního orgánu Rady Evropy, kteří na pozvání Senátu navštívili Polsko.

Navzdory kritice se PiS snaží zákon prosadit s tím, že zabrání anarchii v polské justici, která se prý dosud neočistila od dědictví komunismu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy