Duel lídrů: Hyperkorektnost vydržela 12 minut

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
27. 5. 2010 22:40
Paroubek a Nečas 16 hodin před volbami zklidnili slovník a šermovali miliardami
Zase létaly miliardy. (Snímek z duelu v ČT, 27. května.)
Zase létaly miliardy. (Snímek z duelu v ČT, 27. května.) | Foto: Jan Langer

Praha - Potřetí a naposledy se v předvolebním týdnu střetli dva nejvážnější kandidáti na post premiéra - Jiří Paroubek a Petr Nečas.

Po bouřlivé středeční rozhlasové debatě, kde se lídři nevyhnuli osobním útokům, byli oba politici v dnešním duelu České televize umírnění. "Jsem rád, jak jste se uklidnili," pochválil je jeden odborníků, který kladl dotazy - Jan Švejnar.

Až strojená poslušnost 40 pravidlům diskuse, která stanovila Česká televize, vydržela politikům přesně 12 minut. Pak se Jiřímu Paroubkovi nezdála otázka o zvyšování daní z nemovitosti.

"Chci mluvit o něčem jiném, převzal jste koncept ODS," vytkl Paroubek moderátorovi Václavu Moravcovi.

Paroubek: Jsem jeden z vás

Po bučícím, dupajícím a tleskajícím publiku, které dominovalo krajským předvolebním debatám, se tentokrát příznivci a odpůrci obou lídrů omezili jen na výrazné přikyvování nebo naopak vrtění hlavou podle toho, který z lídrů mluvil.

Příznivci Petra Nečase se nahlas projevili jen jednou: Ve chvíli, kdy Jiří Paroubek jejich oblíbence opravil, že jeho vláda neutratila navíc sto miliard korun, ale jen 97 miliard šest set miliónů.

Jsem jeden z vás. Obyčejných lidí. (Paroubkova diskusní strategie.)
Jsem jeden z vás. Obyčejných lidí. (Paroubkova diskusní strategie.) | Foto: Jan Langer

Právě státního dluhu a ekonomiky se týkalo první téma debaty - lídři nejprve odpovídali na otázky moderátora, pak dvou expertů a pak sobě navzájem. Ve stejné podobě se lídři vyjadřovali vedle ekonomiky k tématům korupce a zahraniční politiky.

Nečas: Pojďme se dohodnout

Strategie politiků se lišily. Šéf ČSSD často vystupoval v pozici "jsem jeden z vás". Například u tématu živnostníků. "Já jsem jako živnostník pracoval, vy jste ve vatičce politiky dlouho. Bude zlepšovat pozici středního podnikatelského stavu, já jsem jeden z nich," řekl Paroubek.

Nečas jednoznačně vsadil na politiku konsensu. "Pojďme se dohodnout," byla jeho nejčastější věta. "Pojdme se dohodnout, já podepíši témeř cokoli, na čem se shodnou církve," řekl například k tématu vyrovnání státu s církvemi. Stejně dohodu nabízel i v tématu korupce nebo lisabonské smlouvy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy