Duel: Kdo má pravdu ve sporu o radar?

Jakub Antoš
14. 3. 2007 14:40
DUEL - Je třeba se bát radaru, který chtějí USA v Česku postavit? Anebo je otázkou prestiže pomoci spojencům? Rozhodněte: Kdo má pravdu?
Martin Kotas (vlevo) a Jan Májíček (vpravo): Soupeři dnešního Duelu.
Martin Kotas (vlevo) a Jan Májíček (vpravo): Soupeři dnešního Duelu. | Foto: Ludvík Hradilek

Výstavba americké radarové základny v Česku bouří emoce. Kdo má lepší argumenty? Odpůrci či příznivci této iniciativy?

O tom byl dnešní DUEL: Jediná debata na českém internetu, ve které si pozvané osobnosti pokládají otázky v přímém přenosu sobě navzájem.

Duel na Aktuálně.cz je diskusí bez moderátora, v níž tazatelem a dotazovaným je přímo dvojice osobností. "Hovoří" spolu on-line, každý ze své oddělené místnosti, od svého počítače.

Mohou si dát i ty nejnepříjemnější otázky.

 

Foto: Aktuálně.cz

 

Představení soupeřů

O radarovou základnu se dnes po poledni - v Duelu na Aktuálně.cz - dohadovali Jan Májíček z iniciativy "Ne základnám" a Martin Kotas z iniciativy "Pro" - která, jak říká název, základnu podporuje.

Kdo vás přesvědčil? Rozhodnout o vítězi Duelu můžete i vy, v anketě v tomto článku.

Jan Májíček je studentem FF UK v Praze. A nyní především jedním ze dvou mluvčích iniciativy Ne základnám. Třeba proto, že v budování dalších amerických vojenských základen nevidí pomoc Evropě. "Slouží to k novému kolu zbrojení," tvrdí.

Iniciativa Ne základnám vznikla loni v červenci a sdružuje čtyři desítky českých a mezinárodních organizací vystupujících proti záměru USA vybudovat ve vojenském újezdu Brdy část své protiraketové základny.

Pražský kavárník Martin Kotas patří naopak k lídrům iniciativy Pro. Domnívá se, že Česko musí být Spojeným státům spolehlivým partnerem. Iniciativa podle něj vznikla proto, aby aktivně vstoupila do debaty v Česku. "Vyjadřujeme názor části veřejnosti, která si myslí, že jednání o umístění radarové základny je důležité," říká.

Kdo z nich měl podle vás pravdu? Kdo uměl své názory lépe vyargumentovat?

Posuďte podle DUELu, v němž si Kotas a Májíček navzájem pokládali otázky.

Duel začal se zpožděním o půl jedné. Jako první se začal ptát Jan Májíček, pak se role tazatele a dotazovaného vyměnila.

Ptejte se i vy

Do Duelu jste mohli zasáhnout i vy, čtenáři.

V čase, kdy jeden z hostů čekal v tříminutové lhůtě na odpověď od soupeře, mohl odpovídat na Vaše otázky. Odkazy na články, v nichž jsou odpovědi jednotlivých protagonistů Duelu, naleznete v infoboxu výše.

14. 03. | 12:31

Jan Májíček: Proč dále přesvědčujete občany, o tom, že základna má chránit ČR a Evropu, když se Ondřej Liška po svém návratu z USA vyjádřil, že základna žádnou takovou funkci nemá?

Martin Kotas: Nejde o jednotlivou základnu ale o celý systém protiraketové obrany. Nevím, co zjistil Ondřej Liška, ale na oficiální mapě deštníku je naše území kryto. nemám důvod tomu nevěřit.

14. 03. | 12:39

Jan Májíček: Zjistili jste si, jaké může mít základna negativní dopady na zdraví obyvatestva?

Martin Kotas: Vyjadřuji především občanský postoj k principům společné obrany a nemám důvod v současné situaci nevěřit ministerstvu životního prostředí a ostatním činným orgánům, že by jednání podcenily. Stavba radaru bude podléhat českým směrnicím.

14. 03. | 12:46

Jan Májíček: Zajímalo by mě, o jakou společnou obranu se jedná, protože tento systém je národním protiraketovým systémem USA, chránícím území USA a k zapojení do tohoto systému nejsme zavázáni žádnými mezinárodními smlouvami. Ani tou severoatlantickou. V té se píše, že každý člen přispěchá dle svých možností na pomoc jinému státu, pokud bude tento napaden.

Martin Kotas: 1) Národní protiraketový systém se tak již několik let nejmenuje právě kvůli rozšíření na území Evropy. A znova opakuji, že jako občan nevidím v tuto chvíli důvod podezírat naše zvolené zástupce z chystaného podvodu.
2) Domnívám se, že je důležité jadernému napadení předejít a ne na něj čekat. Tím nezpochybňuji, že na prvním místě musí být vždy diplomacie. Nevím, jestli se, pane Májíčku, bavíme o stejné věci. Já se bavím o obranném deštníku. Jestli se mohu domnívat, jste zřejmě i odpůrce preventivních válek. Po zbudování a dokončení společné obrany (včetně NATO) budou politici preventivní války těžko obhajovat.

14. 03. | 13:09

Jan Májíček: 1) Našim voleným zástupcům je těžké věřit, pokud na úrovni ministerstev probíhají jednání už nejméně od roku 2002. Tehdy se sešli zástupci MO ČR, MZV ČR a MO USA.
2) Jadernému napadení se musí předcházet. Ale nikoliv dalším kolem zbrojení. Stejně tak je třeba dodržovat mezinírodní smlouvy, např. tu o nešíření protoraketových systémů, kterou USA jednostranně vypověděli v roce 2001.

Martin Kotas: 1) Nevidím jediný důvod, proč by na úrovni ministerstev nemohli námi zvolení zástupci takto důležité věci předjednávat. Obecně nepovažuji jendání ministrů za konspiraci.
2) Cituji: "Jadernému napadení se musí předcházet." Od toho je právě chystaný deštník, ale myslel jste zřejmě diplomacii. O nebezpečí dalšího kola zbrojení byste měl přesvědčit zástupce těch států, kteří nám bez jakýchkoli servítek vyhrožují. Obranný, tudíž neútočný štít nikoho neohrožuje.

14. 03. | 13:25

Jan Májíček: Státy, kterými se straší nejsou reálným nebezpečím. 51 procent celosvětových výdajů na zbrojení vydávají USA. Do této logiky je zasazen právě zmiňovaný "protiraketový deštník". Funguje to vždy tak, že ten, kdo se může bránit, může také zaútočit. Jeden z takzvaných "darebáckých režimů", KLDR, už od svého jaderného programu ustoupil, když dostal příslib, že obdrží mezinárodní pomoc. Odkud berete informaci, že se Írán nebo KLDR snaží napadnout ČR?

14. 03. | 13:33

Nyní se role mění: Ptát se bude Martin Kotas:

14. 03. | 13:35

Martin Kotas: Ještě dodatek: Odpověď na poslední otázku pana Májíčka zní: To, jak se bude v budoucnosti vyvíjet bezpečnostní situace, nemůže nikdo přesně říct. Nechápu, proč stále zneužíváte téma obrany ke kritice zahraniční politiky USA. To je jiná debata.
A teď má první otázka: Před debatou o základně bych se rád zeptal, jestli vůbec souhlasíte s naším členstvím v NATO? A co si o NATO myslíte?

Jan Májíček: Domnívám se, že NATO jakožto protipól Varšavské smlouvy, mělo být zrušeno společně s ní. Kolektivní bezpečnost by měla být vytvářena na základě mezinárodního dialogu a ne pouze na základě mezinárodních vojenských aliancí. Stejné stanovisko mají například i evropští zelení.

14. 03. | 13:51

Martin Kotas: Myslíte si, že je rozumné, již v takto vyhrocené atmosféře zapojovat do Vaší iniciativy organizace typu Svaz palestinských studentů a Muslimskou unii? Nemáte pocit, že je tím můžete poškodit?

Jan Májíček: Nedomníváme se, že bychom je nějak poškozovali. K iniciativě se připojují organizace na základě svého rozhodnutí a pokud cítí potřebu iniciativu podpořit, tak my jim v tom bránit nebudeme.

14. 03. | 14:01

Martin Kotas: Určitě je důležité vést v otázkách bezpečnosti mezinárodní dialog a předcházet konfliktům. Avšak jistotu, že vyhrocené situace nepřerostou v otevřený konflikt mít nikdy nebudete. Jste tedy schopný nabídnout jinou reálnou alternativu funkční obrany?

Jan Májíček: Za předpokladu, že se mezinárodní společenství bude stavět stejně ke všem svým členům, tj. bude prosazovat a bude dbát na to, aby bylo dodržováno mezinárodní právo, potom může toto mezinárodní společenství získat legitimitu i k vojenským intervencím. Tomu tak dnes bohužel není.

14. 03. | 14:12

Martin Kotas: Opakuji, že jsem přesvědčen o důležitosti mezinárodního jednání. Avšak schopnost reakce mezinárodního společenství na útok jaderné rakety (jakéhokoliv doletu)během pár minut je nemožná. Neodpověděl jste mi, jakou alternativu obrany proti takovému útoku navrhujete?

Jan Májíček: Opakuji, že v současné době ani v blízké budoucnosti nehrozí útok jadernou střelou z Blízkého východu. Všechny tyto pokusy vyvolat v lidech strach z tzv. "darebáckých států", mají sloužit k odůvodnění výdajů na zbrojení. Místo prevence se tedy využívá represe. Jen připomínám, že jediný, kdo kdy v minulosti použil jaderné bomby byly USA.

 

Právě se děje

Další zprávy