reklama
 
 

Důchody se zvednou minimálně, DPH opět poroste

29. 3. 2012
V příštích dvou letech chce vláda ušetřit dalších 124 miliard korun

Praha - Důchody by v příštím roce měly vzrůst o třetinu růstu reálné mzdy a o třetinu inflace.

Na čtvrteční poradě se na tom dohodli ekonomičtí ministři. Po jejich jednání to novinářům sdělil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Podoba valorizace důchodů pro rok 2013 byla jedním ze základních momentů, kde se dosud vládní strany lišily v pohledu na připravovaná opatření, která mají zajistit v příštích letech dodržení stanoveného schodku rozpočtu i při nižším výkonu ekonomiky.

Ministři podle Kalouska nechtějí rušit konstrukci jedné daně z příjmů fyzických osob, lidé s příjmy nad stropem pro odvody na zdravotní a sociální pojištění by ale z částky nad stropem platili určité procento jako "solidární přípěvek".

Výši tohoto příspěvku budou muset ještě jeho úředníci vypočítat.

Schodek rozpočtu bude 100 miliard

Kalousek také řekl, že takový příspěvek i otázka důchodů je dočasné, na tři roky ohraničené opatření.

V roce 2013 bude podle ministerstva financí kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy korun a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun.

Pro rok 2013 počítá ministerstvo se schodkem rozpočtu 100 miliard korun.

Vláda plánuje reagovat dvěma "robustními opatřeními", kromě dnes v zásadě dohodnutého snížení valorizační rovnice je to také pohyb daně z přidané hodnoty o procento nahoru v obou sazbách, tedy 15 a 21 procent při zachování výdajových paušálů s omezením na uplatnění daňové slevy a bonusu.

"Třetinu mezd a třetinu inflace nikdo tady nezpochybňuje, ale je to porada ekonomických ministrů, nikoliv K9," poznamenal ke změně podoby valorizace ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09).

Rozhodne jednání K9

Dosud se počítalo s valorizací o třetinu růstu mezd a celou inflaci. Ministerstvo financí však před časem představilo podklady pro jednání ministrů, v nichž zmiňovalo i úplné zmrazení důchodů.

I premiér Petr Nečas (ODS) dosud zdůrazňoval, že definitivní slovo v podobě úsporných opatření pro roky 2013 a 2014 bude muset mít jednání špiček vládní koalice.

Dohodu nad podobou vládních kroků však chtěl mít, i vzhledem k situaci v Parlamentu, hotovou do konce března.

Vláda už odsouhlasila úspory skoro 24 miliard v rozpočtových kapitolách ministerstev pro letošní rok. V souvislosti s tím z vlády odešel ministr školství Josef Dobeš (VV), který se škrty ve svém resortu nesouhlasil.

Daň z příjmů zatím neporoste

Kalousek později opravil své původní vyjádření, že se ekonomičtí ministři dnes dohodli na zvýšení sazby daně z příjmu fyzických osob. Podle jeho původního sdělení měla od roku 2013 stoupnout daň na 16 procent ze superhrubé mzdy.

K takové dohodě ale podle něho nedošlo, řekl večer ČTK. Podle něho se ministři dnes shodli na růstu sazeb daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent a na zachování výdajových paušálů ovšem s omezením na využití daňové slevy a bonusu.

autor: ČTK | 29. 3. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama