Důchodový věk neporoste rychleji, odmítla vláda návrh EU

Domácí Domácí
4. 6. 2014 15:10
Věk určený pro odchod do důchodu roste podle premiéra Bohuslava Sobotky již v současnosti příliš rychle.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

PrahaVláda odmítla doporučení Evropské komise (EK), aby Česká republika zrychlila zvyšování věku odchodu do důchodu. Stát se podle ní již nyní potýká s problémy, které další zrychlení nedovoluje.

Vláda ve středu odeslala do Bruselu stanovisko k doporučením Komise k programu reforem pro rok 2014. Ve většině případů se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) kabinet s návrhy shodl, zásadní rozpor ale nastal právě v otázce zrychlení růstu důchodového věku.

Komise totiž Česku vytkla, že se věk zvyšuje pomalu. "My už to tempo nyní považujeme za vysoké, není tu sociální prostor pro jeho další zvyšování," vysvětlil k tomu Sobotka. Připomněl, že má Česká republika na trhu práce "vážné problémy", a to především s absolventy a staršími lidmi.

Pomůže rychlejší internet

Naprostá většina doporučení se ale podle Sobotky shoduje s názory vlády a s cíli, které si vytyčila v programovém prohlášení nebo v Národním programu reforem. Společnými záměry je tak podle Sobotky obnova růstu, snižování nezaměstnanosti a zvýšení konkurenceschopnosti české ekonomiky. Prioritou je také přijetí zákona o státní službě a novely o vysokých školách nebo zlepšení kapacit pro předškoláky.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) k připomínkám dodal, že Česko musí začít investovat a nastartovat ekonomiku. Podle místopředsedy Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) by se tak mělo začít více investovat do vzdělání, do infrastruktury nebo do rychlejšího internetu, který by přilákal další investory.

Největší daňový ráj: Praha

Babiš také upozornil na to, že české celní finanční úřady nemají žádnou strategii pro výběr daní nebo boj proti daňovým podvodům. Podle něj se navíc úřady potýkají s nedostatkem pracovníků.

"Jsme konfrontováni se situací, že neexistuje strategie, není motivace vybírat pohledávky. Zaměstnanci nejsou schopni dělat svoji práci normálně a podle vyjádření představitelů finančních úřadů chybí 400 zaměstnanců," řekl Babiš.

Praha se tak stala největším daňovým rájem v této zemi. Mimo Prahu kontroly chodí a v Praze je to absolutní katastrofa.

Andrej Babiš

Problémem podle něj je i fakt, že jednotlivé finanční úřady nemají celorepublikovou působnost. "Praha se tak stala největším daňovým rájem v této zemi. Mimo Prahu kontroly chodí a v Praze je to absolutní katastrofa," podotkl.

Zároveň upozornil, že opatření ke zlepšení situace, především u výběru daní, si vyžádají čas. Například zavedení elektronických výkazů bude podle ministra financí možné až od roku 2016. Nejdříve o rok později pak může podle Babiše začít fungovat elektronická evidence tržeb.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy