Dub, lípa, nebo buk? Podívejte, kdo vyhrál Strom roku 2010

Dub, lípa, nebo buk? Podívejte, kdo vyhrál Strom roku 2010
A Hromův dub ještě jednou. Líbí?
Jiří Košík z občanského sdružení Senior-activity "svůj" dub do ankety přihlásil a sháněl pro něj hlasy
Druhé místo - Zlatá lípa
Zlatá lípa blíž
Foto: Nadace Partnerství
Pavel Baroch
20. 10. 2010 19:40

V tradiční anketě Strom roku, kterou každoročně vyhlašuje Nadace Partnerství, zvítězil letos Hromův dub v Olomluckém kraji. Získal 12329 hlasů a další dva medailisty zanechal daleko za sebou.

Druhá Zlatá lípa z Moravskoslezského kraje nasbírala 7415 hlasů a třetí Lomnický buk 6879 hlasů.

Hromův dub je poslední vzpomínkou na souvislou výsadbu dubů, které zpevňovaly hráze dnes již zaniklého Velkého rybníka založeného v roce 1577. Dub roste v prostoru zvaném Strážná bouda, kde původně stálo obydlí baštýře.

Hlasování v anketě Strom roku je zpoplatněno a jeho výtěžek směřuje do veřejné sbírky určené na výsadbu stromů. Letos se vybralo na 140 tisíc korun. Každoročně tak díky anketě vyrostou desítky nových alejí nebo stovky stromů v areálech škol a obecních parcích.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V muzeu ve Francii se zabarikádoval muž a vyhrožoval lidem, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Po několika hodinách jej zásahová jednotka francouzské policie zadržela, informovala agentura AFP. Muž z budovy vykřikoval výhrůžky a na zdi objektu se našly "znepokojivé" nápisy v arabštině. Podle serveru France Bleu policie předpokládá, že muž má psychické problémy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy