Drzost policistů neměla mezí. Odposlech totiž nečekali

Petra Sasínová
3. 2. 2009 22:30
"Policisté si byli jisti, že jsou nepostižitelní," říká žalobce
Deset bývalých policistů z Vratimova a jeden strážník z Šenova se zodpovídají před soudem ve Frýdku-Místku z korupce
Deset bývalých policistů z Vratimova a jeden strážník z Šenova se zodpovídají před soudem ve Frýdku-Místku z korupce | Foto: Martin Popelář

Frýdek-Místek - Bývalí dopravní policisté z Vratimova si byli příliš jistí, že si při kontrolách řidičů mohou dovolit, co se jim zlíbí.

Jenže Inspekce ministra vnitra vyhlásila policejní korupci boj a právě v roce 2007 začala se sledováním policistů a s odposlechem služebních aut.

"Byl to zcela nový účinný prostředek, který inspekce do té doby nepoužívala. Proto si byli policisté tak jistí," uvedl Alois Dlouhý, státní zástupce Krajského státního zastupitelství v Ostravě, který se zaměřuje na trestnou činnost policie.

Deset bývalých policistů a jeden strážník teď stojí před soudem ve Frýdku-Místku. Jsou obžalovaní z korupce.

Obvodní oddělení ve Vratimově bylo Inspekcí ministerstva vnitra doslova rozprášeno, ale teprve až teď před soudem měla veřejnost možnost na vlastní uši slyšet, jak se policisté o řidičích a úplatcích mezi sebou bavili. Vulgárnosti a drzost, se kterými řidiče nutili k úplatkům, nebraly mezí. Na otázky Aktuálně.cz odpovídá státní zástupce Alois Dlouhý.

Aktuálně.cz: Soudce okresního soud ve Frýdku-Místku dnes u soudu pouštěl odposlechy služebních aut vratimovských policistů. Bylo zřejmé, že policisté ani v nejmenším netušili, že by mohli mít v autě odposlech.
Jistěže. Jinak by neříkali to, co říkali.

A.cz: Drzost policistů byla až zarážející. Kde se vzala?
Obžalovaným to dva měsíce vycházelo, tak si asi mysleli, že jsou nepostižitelní. Uvažovali zřejmě tak, že nanejvýš může proti něco tvrdit nějaký jednotlivec. Když oni budou aspoň dva a budou tvrdit něco jiného, jistě všichni uvěří jim.

Stoprocentně nepočítali s odposlechem, protože s tím začala Inspekce ministra vnitra až v roce 2007 po nástupu ministra Langra. To nečekali. V České republice byla tato forma sledování policistů zcela nová. Inspekce ministra vnitra ji tehdy použila v několika prvních případech.

A.cz: Kolik podobných případů jste předtím řešil?
Je to první případ tak velkého rozsahu za celou mou kariéru. Doposud jsem řešil spíše drobnosti, kdy například policista nevydal při silniční kontrole pokutové bloky.

Kauza a fakta

Policie. Ilustrační foto.

 • léto 2007
  Inspekce ministra vnitra zahájila ve Vratimově sledování policistů podezřelých z korupce
 • říjen 2007
  Deset policistů a jeden strážník ze sousední obce byli zadrženi a státní zastupitelství zahájilo jejich stíhání
 • říjen 2007
  Všichni podezřelí policisté dostali od svých nadřízených výpověď
 • listopad 2008
  Státní zástupce obžaloval deset policistů a jednoho strážníka ze zneužívání pravomoci, sedm z nich také z přijímání úplatků

A.cz: Co se týče vratimovských policistů, je zdokumentováno devatenáct případů podezření z korupce za dva měsíce. Jak dlouho podle vás brali tito muži úplatky?
K tomu se nemohu vyjádřit, protože by to byla spekulace. Nic dalšího nebylo prokázáno.

A.cz: Podobný případ se podařilo inspekci zachytit také v Kladně. Domníváte se, že tyto dva případy by mohly mít nějak dopad na ostatní policisty?
Doufám, že budou mít preventivní účinek na ty policisty, kteří si myslí, že jsou nepostižitelní.

A.cz: Jak vnímáte způsob obhajoby ve vratimovském případu? Obžalovaní nic nepřiznávají.
Je to jejich právo.

A.cz: V čem jsou případy policejní korupce složitější než jiné?
Každá korupce se velmi obtížně prokazuje. Policejní korupce je možná obtížnější v tom, že řidiči mohou mít větší strach říci pravdu než v případě jiného veřejného činitele. Policie přece jen vzbuzuje velký respekt.

Řidiči by se mohli obávat odvety kolegů. Lidé mají obavu usvědčovat policistu z něčeho nekalého. Ale obecně se těžko prokazuje každá korupce, protože i druhá strana se obává postihu z trestného činu úplatkářství. Je každopádně dobře, že inspekce začala používat takový účinný prostředek, jako je odposlech v policejních vozech.

A.cz: Je v případě policistů z Vratimova stíhaný někdo z řidičů či dalších svědků?
Ne. Podle našeho názoru se svědci nedopustili trestného činu a nikdo z nich nebyl stíhán. Podle důkazních materiálů byli policisty k úplatku vyzváni. V krátké době pak ve věci poskytli pravdivé svědectví. Navíc, mnozí si nebyli jednoznačně vědomi, že jde o úplatek. Především platili jakousi pokutu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kanaďané jsou prvními čtvrtfinalisty Davis Cupu

Tenisté Kanady jako první na osmnáctičlenném finálovém turnaji Davisova poháru postoupili do čtvrtfinále. Po pondělní výhře nad Itálií dnes Vasek Pospisil a Denis Shapovalov zařídili vítězství i nad týmem USA a ovládli skupinu F. V Madridu uspěla také světová jednička Rafael Nadal a souboj domácích Španělů s Ruskem vyrovnal na 1:1.

Rusové v úvodním kole porazili Chorvaty a dnes už mohli slavit postup. Před Nadalem totiž Roberto Bautista v duelu týmových dvojek nestačil na Andreje Rubljova a prohrál 6:3, 3:6 a 6:7. Nadal svedl o druhý bod velkou bitvu s Karenem Chačanovem a nakonec vyhrál 6:3, 7:6. Zápas rozhodne čtyřhra až po půlnoci.

Kanaďané a Američané se v Davis Cupu utkali po 54 letech a až na šestnáctý pokus uspěli poprvé kanadští tenisté. Pospisil dnes přehrál Reilleyho Opelku dvakrát 7:6, Shapovalov přidal druhý postupový bod proti Tayloru Fritzovi. Závěrečná čtyřhra byla zrušena. Kanaďané v play off narazí na Austrálii, nebo Belgii ze skupiny D.

Čerství vítězové Turnaje mistrů ve čtyřhře Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut dva dny po triumfu v Londýně navázali na vítěznou šňůru i v Davis Cupu. Pro Francii získali klíčový bod ve svém úvodním duelu s Japonskem.

Herbert s Mahutem zdolali pár Ben McLachlan, Jasutaka Učijama 6:7, 6:4 a 7:5. Loňské finalisty předtím dostal do vedení Jo-Wilfried Tsonga, následně vyrovnal Jošihito Nišioka. Skupinu A doplňuje Srbsko, které zahájí turnaj ve středu a mělo by nasadit i světovou dvojku Novaka Djokoviče.

Vítězství dnes slavily také reprezentace Argentiny (3:0 nad Chile) a Kazachstánu (2:1 nad Nizozemskem). Ze šesti skupin postoupí jejich vítězové a dva nejlepší týmy z druhých míst do čtvrtfinále, dál se bude hrát vyřazovacím způsobem.

Finálový turnaj tenisového Davisova poháru v Madridu:

Skupina A:

Francie - Japonsko 2:1

Tsonga - Učijama 6:2, 6:1, Monfils - Nišioka 5:7, 2:6, Herbert, Mahut - McLachlan, Učijama 6:7 (4:7), 6:4, 7:5.

Skupina B:

Španělsko - Rusko 1:1 po dvouhrách

Bautista - Rubljov 6:3, 3:6, 6:7 (0:7), Nadal - Chačanov 6:3, 7:6 (9:7).

Skupina C:

Argentina - Chile 3:0

Pella - Jarry 6:4, 6:3, Schwartzman - Garín 6:2, 6:2, M. González, Mayer - Jarry, Podlipnik-Castillo 6:3, 7:5.

Skupina D:

Austrálie - Kolumbie 3:0

Kyrgios - A. González 6:4, 6:4, De Minaur - Galán 6:4, 6:3, Peers, Thompson - Cabal, Farah 6:3, 3:6, 7:6 (8:6).

Skupina E:

Kazachstán - Nizozemsko 2:1

Kukuškin - Van de Zandschulp 6:2, 6:2, Bublik - Haase 5:7, 6:3, 6:7 (5:7), Kukuškin, Bublik - Haase, Rojer 6:4, 7:6 (7:2).

Skupina F:

USA - Kanada 1:2

Opelka - Pospisil 6:7 (5:7), 6:7 (7:9), Fritz - Shapovalov 6:7 (6:8), 3:6, Querrey, Sock - Pospisil, Shapovalov 6:0, 6:0 bez boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy