Dryml vyvázl, chystá v nemocnici další úlevy z poplatků

Markéta Chaloupská
11. 4. 2008 17:55
Nemocnice hodlá nevybírat poplatky od důchodců
Vladimír Dryml
Vladimír Dryml | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Vrchlabí - Soukromá česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí, která ustála spor o vybírání regulačních poplatků se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, se chystá nevybírat poplatky od další skupiny pacientů.

"Uvažujeme, že osvobodíme další skupiny obyvatel - jednalo by se například o určité skupiny důchodců, bezplatné dárce krve a také osoby tělesně postižené," řekl Aktuálně.cz ředitel nemocnice a kandidát ČSSD do krajského zastupitelstva i do Senátu Vladimír Dryml.

Nemocnice už od začátku roku nevybírá poplatky od osob mladších osmnácti let. Kvůli tomu ji Všeobecná zdravotní pojišťovna hrozila správním řízením. Z toho však sešlo, protože nemocnice pojišťovně papírově doložila, že poplatky vybírá.

"Situace se změnila. Pro nás je rozhodující, že nemocnice ve Vrchlabí poplatky vykázala," řekl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Čtěte více: Nemocnici ve Vrchlabí hrozí správní řízení

Poplatky účetně vykázány

Ředitel nemocnice Dryml tak nad pojišťovanymi zatím vyhrává.

"Poplatek byl úředně zaplacen, a je jedno kým," říká ředitel vrchlabské nemocnice Dryml.

Poplatky za nemocné platí sponzoři, které Dryml tají.

"Sponzoři si zatím nepřejí být jmenováni," uvedl. Podle něho proto, že by to od nich mohly chtít i ostatní nemocnice.

Tomáš Cikrt
Tomáš Cikrt | Foto: Ludvík Hradilek

Je to podvod, tvrdí ministerstvo zdravotnictví

Ministerstvo zdravotnictví trvá dál na tom, že vrchlabská nemocnice obchází zákon.

"Stále jsme přesvědčeni, že nemocnice obchází zákon. Zákon nařizuje poplatky nejen platit, ale i vybírat. Spíše pojišťovnám chybí větší důvtip, jak do toho zasáhnou," domnívá se mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Obcházení poplatků by se podle Cikrta dalo řešit například dotazníky. "Pojišťovny by měly mít dotazníky, zda poplatky nemocnice vybírá nebo ne. Neměl by jim stačit pouze doklad o vykázání poplatků," tvrdí Cikrt.

Podle ministerstva zdravotnictví by se nevybíráním poplatků měl zabývat i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten v tom však problém nevidí. "Žádný podnět jsme nedostali. Zatím v tom nevidíme problém," sdělil mluvčí úřadu Kristián Chalupa.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

V Pardubicích došlo ke srážce sanitky s autem, dva záchranáři jsou zraněni

Sanita zdravotnické záchranné služby a osobní auto se dnes před polednem srazily na světelné křižovatce v centru Pardubic. V sanitě jeli dva záchranáři, kteří utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice. Žádného pacienta nevezli. V osobním autě jeli dva dospělí a dvě děti, nikdo z nich zraněn nebyl. ČTK to řekla mluvčí policie Dita Holečková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy