Druhý trest smrti pro firmu: Za legalizování dovozů z Číny

Marek Pokorný Marek Pokorný
5. 5. 2014 18:15
Firma fungovala jako bílý kůň, odůvodnil soudce verdikt, který rozhodl o zrušení firmy, jež v Česku "proprala" zboží za více než sto milionů korun.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Soudy začínají využívat zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Za trestnou činnost nechaly zrušit v krátké době už druhou firmu.

Trest tentokrát postihl firmu Idunn Star Café z Prahy 7, která do Česka dovážela textil a obuv. Země přitom byla jen přestupní stanice, drtivá většina zboží podle soudu dál pokračovala do zemí EU, především Itálie a Německa.  

"Firma fungovala víceméně jako bílý kůň. Prakticky neprováděla činnost, jen legalizovala zboží pro další vývoz do celé Evropské unie," uvedl soudce Městského soudu v Praze Jaroslav Pytloun, který potvrdil verdikt Obvodního soudu pro Prahu 7. Za zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění jí tak čeká největší možný trest – zrušení.

Vodil ji Vietnamec

Firma v roce 2012 dovezla z Číny do Česka podle celních statistik zboží za nejméně 123 milionů korun. Jenže nepodala za tuto dobu daňové přiznání. A když si finanční úřad předvolal jednatelku firmy Dagmar Noskovou, zjistil, že o firmě neví skoro vůbec nic. Uvedla, že ji úkoloval nějaký Vietnamec, pro kterého například vyzvedávala i peníze z účtu.

Finanční úřad sice firmě doměřil 18 milionů na daních, ty ale není kde vzít. Nemá totiž žádný majetek ani pohledávky. I proto podle soudce Pytlouna nebyl žádný jiný možný trest než zrušení firmy.

"Není majetek, který by mohl propadnout, není možné jí uložit ani peněžitý trest, zákaz účastnit se soutěží či přijímat dotace," vypočítal Pytloun.

Jednatelka, která je podle soudu "jednodušší", je stíhána v samostatném řízení za krácení daní.

Kdo byl oním Vietnamcem, který ji řídil, se přitom soudu nepodařilo zjistit. Jednatelka o něm nebyla schopná říct jakékoliv bližší údaje.

A není tak vyloučeno, že vzápětí začal používat jinou nastrčenou firmu a v krácení daní a legalizaci dovezeného zboží pokračuje dál. "Bohužel mu nic nebrání, aby si za pár týdnů nalezl někoho jiného s jinou firmou," podotkl soudce.

Jako zaplatit letenku domů…

Paradoxní přitom je, že uvedený verdikt sňal z Noskové povinnost zlikvidovat firmu na své náklady. Zatímco běžně by náklady na likvidaci měla platit firma, respektive její majitelé, nyní je musí uhradit soud, tedy daňoví poplatníci.

"Je to legitimní připomínka na adresu zákonodárce," připouští státní zástupce Jan Sklenář. "Ale účel je především, aby se zamezilo opakování a bylo to především výchovné," dodává.

"Ano, víme, že je to podobné, jako když uložíme trest vyhoštění a zaplatíme letenku. Ale stát musí zvažovat, co je pro něj prospěšnější," poukázal Pytloun.

Sklenář přitom upozorňuje, že možnost zrušit soudem právnickou osobu tady byla i v minulosti – jenže podle trochu jiných pravidel. Například když nezakládala svoje účetní uzávěrky a další dokumenty do rejstříku. "Zpravidla se týkalo tzv. mrtvých firem, které v řádu let nevykonávaly činnost," podotkl.

Daňové úniky to asi nesníží…

První pravomocný verdikt o zrušení firmy vynesl před třemi týdny Krajský soud v Praze. Trest postihl firmu Lax Prag za to, že neodvedla DPH ve výši 800 tisíc korun. O tomto verdiktu již server Aktuálně.cz psal dříve.

Oba dosud známé případy, kdy soud nařídil zrušení firmy, mají přitom společnou jednu věc: U jejich počátku stál finanční úřad, který dal podnět policii.

A dá se předpokládat, že i u velké části, ne-li většiny dalších případů, které prošetřuje policie, stál prvotní podnět správců daně. Kolik jich ale je, není možné zjistit. "Evidenci pro tyto účely nevedeme," uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Finanční ředitelství přitom nový zákon kvituje. "Předpokládáme, že tento zákon bude mít do jisté míry preventivní účinky," dodává Petlachová, i když připouští: přímý dopad na snížení daňových úniků nelze příliš očekávat.

Podle Nejvyššího státního zastupitelství je nyní v Česku stíháno 139 firem v 83 případech. Největší je zřejmě případ, kdy skupina šestnácti propojených firem vylákala podle policie od státu na 600 milionů korun na dotacích pro invalidy. Zatímco od státu na jedno místo dostávaly 8 tisíc korun, invalidům vyplácely pouhé dva tisíce a zbytek si nechávaly.

 

Právě se děje

Další zprávy