Druhý největší zvon po slavném Zikmundovi bude připomínat zvony zabavené nacisty

Před 80 lety nacisté odvezli téměř deset tisíc zvonů. Připomene je nový zvon v Praze
Nacisty zrekvírované zvony na pražských Maninách, odkud se v roce 1942 převážely do Německa loděmi.
Iniciativa Sanctus Castulus jej umístí na pražský Rohanský ostrov, odkud byly v roce 1942 shromážděné české zvony převezeny do nacistického Německa.
Odborná literatura uvádí, že z bývalých německých říšských území včetně okupovaného pohraničí ČSR bylo odebráno a roztaveno 42 583 zvonů církevních a 1193 zvonů radničních, věžních a školních. Z ciziny, včetně Protektorátu Čechy a Morava, to bylo cca 33 000 zvonů.
Lidé často riskovali životy a snažili se zvony ukrýt či nabízeli výkupné, aby své zvony zachránili. Jen ojediněle se to zdařilo.
Foto: Sanctus Castulus
ČTK Domácí Radek Bartoníček ČTK, Domácí, Radek Bartoníček
3. 2. 2022 13:03
V Česku začala unikátní sbírka na odlití velkého zvonu. Ten bude symbolicky připomínat 9 801 zvonů, které z kostelů, radnic a návsí zabavili za druhé světové války nacisté, aby z nich vyrobili zbraně. Zvon bude vážit 9 801 kilogramů a k vidění bude u Vltavy na pražském Rohanském ostrově. Půjde o druhý nejtěžší zvon v Česku, první je známý zvon Zikmund. Za projektem stojí spolek Sanctus Castulus.

Celý projekt představil ve čtvrtek pražský zvoník Ondřej Boháč, podle kterého lidé těžce nesli, když o zvony ve svých obcích či městech přicházeli. "Když víte, jaké příběhy jsou za každým jedním zvonem, tak nás to jako zvoníky drásá. Nosíme v sobě touhu toto připomenout, poukázat na všechny osudy, které kolem toho byly, a zároveň říkat, že by bylo dobré to už neopakovat," vysvětloval motivy pro vznik takové sbírky Boháč.

Váha plánovaného zvonu symbolicky připomíná počet zvonů, které byly z Protektorátu Čechy a Morava odvezeny v létě roku 1942 do hamburských válečných továren. Podle dostupných údajů jich bylo právě 9 801. Proto bude mít nově ulitý zvon váhu  9 801 kilogramů.

Místo umístění zvonu a nové zvonice, tedy Rohanský ostrov, zvolil Boháč se svými spolupracovníky na základě historických událostí. Zvony byly z různých koutů země shromažďovány právě na Rohanském ostrově, konkrétně pod pražským Libeňským mostem v přístavišti na Maninách, odkud se do Německa převážely loděmi.

"Zvon je součástí naší kultury od raného středověku až po dnešní dobu. Nehraje jen signální, ale také společenskou roli. Se zvony je spojena řada důležitých událostí naší historie a mnoho osudů. Válečné rekvizice proto znamenaly nejen devastaci zvonů, ale i společnosti a lidských pout," uvedl předseda spolku Sanctus Castulus Boháč.

Téměř desetitunový zvon by měl měřit 187 centimetrů a jeho spodní průměr by měl být 258 centimetrů. Na zvon bude možné zvonit pomocí motoru i ručně, přičemž k jeho rozhoupání budou potřeba čtyři zvoníci.

Pro srovnání: zvon Zikmund z roku 1549 z katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě vyrobil zvonař Tomáš Jaroš z Brna v Praze. Jde o největší český zvon s dolním průměrem 256 cm, výškou 203 cm a odhadovanou hmotností 16,5 tuny.

Z rakouského Innsbrucku do Prahy

Odlití díla je plánováno na letošní květen v dílně Grassmayr v rakouském Innsbrucku a do Prahy by měl zvon dorazit na konci léta. Do doby, než bude revitalizovaný Rohanský ostrov, by měl být dočasně umístěný na pontonu na Vltavě. Na podobu zvonice na Rohanském ostrově chce iniciativa vypsat v roce 2023 architektonickou soutěž.

Umístění na Rohanském ostrově je předběžně plánováno na rok 2024, poté by se o zvon mělo starat hlavní město, kterému chce iniciativa zvon darovat. Podporu projektu loni vyslovil výbor pro kulturu pražského magistrátu a podle Boháče má podporu od nynějších zástupců metropole. Dále se bude řešit s budoucí politickou reprezentací na magistrátu, která vzejde z podzimních komunálních voleb.

Finance na výrobu zvonu chce iniciativa vybrat prostřednictvím veřejné sbírky, kam je možné od února přispívat. Cílem je podle organizátorů akce vybrat zhruba devět milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy