Druhý blok Temelína přestal vyrábět elektřinu

ČTK ČTK
3. 5. 2013 22:20
Během 48 dní odstávky má 1000 pracovníků provést 10 tisíc činností
Jaderná elektrárna Temelín
Jaderná elektrárna Temelín | Foto: Reuters

Temelín (Českobudějovicko) - Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín v pátek v 21:00 přestal vyrábět elektřinu, v sobotu začne pravidelná odstávka pro výměnu čtvrtiny paliva v reaktoru. Plánovaná je na 48 dní.

Výrobu elektřiny by měl druhý blok obnovit v druhé polovině června, sdělil mluvčí elektrárny Marek Sviták.

"Při odstávce bude v reaktoru vyměněno 42 palivových souborů, tedy čtvrtina ze 163 souborů. Z bazénu vedle reaktoru bude ve dvou kontejnerech převezeno 38 použitých palivových souborů do skladu použitého paliva v areálu elektrárny," uvedl Sviták.

Tam obsadí desátou a jedenáctou skladovací pozici ze 152. První kontejner byl do skladu umístěn v roce 2010. Kapacita na provoz dvou bloků Temelína byla plánovaná na 30 let.

V rámci programu sledování životnosti tlakové nádoby budou z reaktoru vyjmuty takzvané svědečné vzorky a předány ke zkouškám odborníkům z Ústavu jaderného výzkumu Řež.

V nejaderné části bude provedena pravidelná roční kontrola všech tří nízkotlakých rotorů turbíny. Součástí prací na turbíně bude i kontrola vysokotlakého rotoru.

Elektrárna podle ředitele Miloše Štěpanovského plní plán výroby elektřiny na více než 100 procent, oba bloky od počátku roku pracují bezpečně a spolehlivě.

Rakousko otevřelo zelené centrum. Kousek od Temelína a proti němu:

"Tým koordinátorů tuto odstávku detailně naplánoval, o výsledku rozhodne její provedení. Myslím, že konečně začínáme úročit zkušenosti z 19 provedených odstávek na Temelíně. Každoročně získáváme nové,"uvedl ředitel.

Harmonogram odstávky druhého bloku zahrnuje 10 000 činností a na jejich realizaci se bude podílet více než 600 pracovníků z padesáti dodavatelských firem a téměř 400 pracovníků ČEZ.

V elektrárně Temelín už se připravuje i druhá letošní odstávka pro výměnu paliva na prvním bloku. Podle časového harmonogramu začne 13. července a potrvá 49 dní.

 

Právě se děje

Další zprávy