Sáhli jsme do světa kořistění, nikdo nám neutekl, říká o kauze Hlubuček ředitel NCOZ

Jan Horák Jan Horák
24. 6. 2022 5:30
Podezření z korupce v pražském dopravním podniku je letos nejvýraznějším kriminálním případem s přesahem do politiky. Policií popisovaná skupina se zformovala kolem prvního muže STAN v Praze Petra Hlubučka. Předseda hnutí Vít Rakušan je ministrem vnitra. Případ řeší Národní centrála proti organizovanému zločinu. Její ředitel Jiří Mazánek Aktuálně.cz řekl, že politický tlak od Rakušana nečeká.
Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.
Ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek. | Foto: Jakub Plíhal

Ve středu 15. června byl plukovník Jiří Mazánek už v půl třetí ráno na štábu NCOZ. Během instruktáže své lidi připravoval na to, pro koho si půjdou a proč. Za necelé čtyři hodiny se odehrál na více než 40 místech v Praze a okolí zásah, při kterém policisté zadrželi deset lidí z politiky a byznysu podezřelých z úplatkářství při správě veřejných zakázek v pražském dopravním podniku.

"Je to velká kauza, v níž jde o veřejnou moc, známé osobnosti a korupci. Prolíná se v ní svět normálního podnikání s polosvětem, který kořistí na velkých zakázkách," řekl Aktuálně.cz pětačtyřicetiletý bývalý vyšetřovatel Mazánek, který Národní centrálu proti organizovanému zločinu řídí už téměř čtyři roky. 

Elitní útvar naposledy takto zasáhl do komunální politiky v kauze Stoka. Kvůli korupci při rozdělování zakázek v městské části Brno-střed v ní uvízli místní politici a podnikatelé. Soud letos potrestal devět lidí a dvě firmy. Hlavní postavou zločinecké skupiny byl tehdy vlivný politik ANO Jiří Švachula, přítel někdejšího místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Na úplatcích inkasoval 47 milionů korun. Dostal 9,5 roku vězení.

Nevěděli o tom ani policejní prezidenti

Vzhledem k citlivosti Hlubučkova případu provázela přípravy na zásah nejvyšší diskrétnost. Mazánek nechtěl riskovat prozrazení chystaného úderu. Informace vyšetřovatelů držel stranou od policistů vyčleněných pro zásah až do poslední chvíle. Teprve na zmíněné noční instruktáži se dozvěděli, jaká je podstata případu a kdo jsou aktéři, které je třeba zadržet.

"O tom, že na této kauze děláme, nevěděli ani oba policejní prezidenti. Generála Martina Vondráška jsme informovali bezprostředně před realizací, a to ještě velmi omezeným způsobem. Ministr vnitra od nás nedostal informace žádné. A můžu říci, že je od nás nikdo ani nepožaduje," podotkl ředitel útvaru. Pravomoc odstavit své nadřízené od podrobností živého případu centrála má. 

Na první pohled se přitom mohlo zdát, že informace o plánované razii se přece jen ven dostaly. Tři podezřelí z údajného zločinného spiknutí, ekonomický šéf dopravního podniku Matej Augustín, bývalý sponzor STAN Pavel Kos a podnikatel Pavel Dovhomilja, nebyli v době zásahu v Česku. Mazánek však vylučuje, že by dostali od policistů varovné echo.

"Věděli jsme, že nebudou v České republice. Jestli jejich odjezdu předcházela nějaká náhodná okolnost, nebo měli obavy, nevím. Ale dopředu o zásahu nebyl informovaný nikdo. Dnes už jsou všichni obvinění," podotkl. Augustín a Kos se už vrátili a v tomto týdnu skončili ve vazbě. Jak upozornil server Seznam Zprávy, Dovhomilja se policii přihlásil uplynulou středu.

Ukončit to dřív než v první půli příštího roku

Přestože Hlubuček krátce po zásahu odstoupil ze svých veřejných funkcí a strana mu pozastavila členství, kauza se vládního hnutí STAN úzce dotýká. Stranického předsedu a ministra vnitra Víta Rakušana už představitelé opozičního hnutí ANO vyzvali, aby funkci složil. Policie spadá právě pod Rakušanův úřad. Podle Mazánka to však pro vyšetřování roli nehraje.

"Nám se to bude vyšetřovat jako jakákoliv jiná kauza. S ministrem vnitra jsem nikdy nevedl žádné dlouhé jednání, v podstatě se neznáme. Ale troufnu si říct, jak jsem ho částečně poznal z jeho práce poslance bezpečnostního výboru, kde jsme se potkávali třeba kvůli reorganizaci našeho útvaru, nemám obavy, že by nám do vyšetřování zasahoval," zmínil Mazánek.

V případu figuruje dohromady dvanáct obviněných. Pět z nich je ve vazbě. Jejich skutky podle kriminalistů odpovídají účasti na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení nebo legalizaci výnosů z trestné činnosti. Ambicí ředitele Mazánka je, aby jeho lidé vyšetřování uzavřeli do první poloviny příštího roku. 

"Nemám rád termíny, je to ošidné. Ale v části, kde už bylo zahájeno trestní stíhání, chceme být ještě rychlejší než do konce prvního pololetí příštího roku. Ačkoliv svědků je tam celá řada, tak bez ohledu na prázdniny plánujeme výslechy každý den. Budou se vyhodnocovat zajištěná data nebo listiny. Budeme na té věci velmi intenzivně pracovat," slíbil Mazánek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Ve Švédsku zemřela žena po útoku nožem během politického festivalu

Při tradičním setkání politiků s občany na švédském ostrově Gotland zemřela žena po útoku nožem. Policie v souvislosti s činem zatkla 33letého muže a nevylučuje politický motiv.

Policie podle agentury Reuters uvedla, že útok se odehrál poblíž místa, kde měla projev předsedkyně Strany středu Annie Lööfová. Do vazby byl vzat muž podezřelý z vraždy.

Deník Aftonbladet s odvoláním na své zdroje uvedl, že muž měl vazby na neonacistickou scénu. Policie tyto informace dosud nepotvrdila, podle deníku však uvedla, že politický motiv nevylučuje.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

ČOI zjistila během karlovarského festivalu pochybení u poloviny restaurací 

Česká obchodní inspekce provedla v Karlových Varech od začátku letošního ročníku filmového festivalu zatím tři desítky kontrol restaurací a barů. Pochybení inspektoři zjistili téměř v polovině případů. Nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení míry u nápojů a hmotnosti u pokrmů. O průběžném výsledku kontrol dnes informoval web iROZHLAS.cz a Česká televize.

V jedné z restaurací v centru Karlových Varů byl inspektorům naúčtovaný džbánek vody, který ale obsluha nepřinesla. V dalším z kontrolovaných podniků zase nenalili správnou míru alkoholických nápojů.

Podle České televize se pokuty zatím nejčastěji pohybovaly mezi 5000 a 7000 korunami. Ve správním řízení to může být až pět milionů korun, dodala ČT.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy