Drtinová začíná s televizí na webu: Je to i pro mě revoluce

Matěj Smlsal
23. 5. 2014 15:45
Rozhovor s Danielou Drtinovou, která se po více než dvaceti letech rozhodla odejít z České televize a pustit se do internetového projektu. Jeho start se přiblížil.
Foto: Martin Mařák

Praha - Více než 20 let jsme mohli sledovat Danielu Drtinovou ve zpravodajství České televize. Z parlamentní zpravodajky se vypracovala na moderátorku Událostí, komentářů, až do března uváděla vlastní pořad Interview Daniely Drtinové.

Poté, co si několik měsíců stěžovala na cenzurní zásahy ve zpravodajství ČT, z televize odešla. Už předtím skončil také moderátor Martin Veselovský a další lidé, kteří připravovali pořady Události, komentáře a Interview. Ti se pak domluvili s vydavatelstvím Economia na exkluzivní spolupráci.

Už brzy rozjedou internetový videokanál Drtinová Veselovský TV, který bude vysílat původní zpravodajsko-publicistický obsah – především rozhovory s politiky, ale i s lidmi z kultury nebo ze společnosti. Videopříspěvky budou moct diváci sledovat na všech webech Economie, tedy i na Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Je to poprvé během vaší novinářské kariéry, kdy jdete do úplně neznámého projektu?

Daniela Drtinová: Po 21 letech v České televizi je to poprvé, co stojím před takovou výraznější změnou.

A.cz: Proč jste nešla pracovat opět do televize nebo do rádia, ale vybrala jste si nezavedené prostředí internetové televize?

Když jsem se rozhodla odejít z České televize, tak nabídek z nejrůznějších oblastí, ať už mediálních, nebo ze státní správy, jsem dostala poměrně dost. Ale já chtěla zůstat s týmem, se kterým jsem v ČT připravovala Události, komentáře a Interview. A taky jsem si říkala, že když po 21 letech stojím před vážným životním rozhodnutím, tak to chce něco opravdu průkopnického.

A.cz: Vy sama sledujete videa na internetu?

Jsem hodně atypický divák. Přiznám se, že se moc nedívám ani na televizi, ani na videa. A to z toho důvodu, že jsem čtecí typ. Dostávám do sebe informace čtením textu, a ne skrz audiovizuální vjem. Když mi někdo něco říká, tak po určité době ztrácím koncentraci. Takže internetová televize je revolucí i pro mě.

Foto: Martin Mařák

A.cz: Právě ztráta pozornosti je na internetu velký problém. Lidé obvykle vydrží sledovat video jen jednu minutu. Jste si toho vědomi?

Každý jsme jiný. Jsou ti, kterým stačí na internetu třeba jen minuta. A pak je spousta lidí, kteří naopak moc nečtou a raději si poslechnou delší text v audiovizuální formě.

A.cz: Bude váš projekt hodně podobný Událostem, komentářům na ČT, akorát ne ve formě hodinového pořadu?

Budeme zkoušet nasazovat formáty v různých délkách, aby si diváci mohli vybrat. Aby se mohli dívat klidně na několik rozhovorů či diskusí za sebou. Ale budeme dělat samozřejmě i kratší formáty, třeba pětiminutové rozhovory nebo minutový výběr toho nejlepšího.

A.cz: Jak bude vypadat váš první týden vysílání?

Oslovíme významné politické osobnosti této země. Budeme mimo jiné rozebírat evropské volby. Chtěli bychom diskutovat o výsledcích a taky o tom, jaký dopad budou mít na vnitřní situaci politických stran. Kdo uspěl, kdo ne a jak se oslabení či posílení odrazí třeba na podobě vládní koalice.

A.cz: Takže obsahem vaší televize budou hlavně rozhovory s politiky...

A potom i s nejrůznějšími osobnostmi společenského života. S úředníky z ministerstev, ale i s lidmi z kultury. Vlastně se všemi lidmi, jejichž počínání má dopad na naše životy. Ta nabídka je nepřeberná.

Foto: Martin Mařák

A.cz: Po internetu koluje váš sitcom, jak v nevábných prostorech budujete nové studio. Bude tak opravdu vypadat?

Je pravda, že jsme to asi dobře zahráli, protože hodně lidí tomu uvěřilo a ptalo se mě na to. I mí nejbližší známí měli obavu a říkali mi: Danielo, neudělali jste chybu? Do čeho to jdete? Ten sitcom jsme si udělali jen tak pro radost, abychom taky odlehčili náš odchod z ČT. Ale naše studio takhle vypadat nebude.

A.cz: Vám vyrostlo studio v prostorách Economie. Nicméně budete s kamerou vyjíždět i ven?

Musíme vyzkoušet, jak to bude časově zvládnutelné. Ale ano, je to náš cíl. Když budeme řešit například tunel Blanka, tak bychom chtěli natáčet před tunelem.

A.cz: Mluvili jste s politiky o novém projektu? Zjišťovali jste, jestli budou mít chuť chodit do internetové televize?

Nemohu říct, že bychom s nimi mluvili poslední dobou. Ale když jsem odcházela z Interview, tak mě až překvapilo, s jakou podpůrnou reakcí jsem se od řady politiků setkala. A byli to i politici, kteří mohli být právem naštvaní kvůli ostrým rozhovorům. Ale ti, co bývali nejvíc pod palbou, tak reagovali kupodivu nejvíc vstřícně. Říkali mi, že k nám budou dál chodit.

Foto: Martin Mařák

A.cz: Oficiálním důvodem vašeho odchodu z ČT bylo, že jste nechtěla kvůli dceři vysílat i v pátek. Tady budete také pracovat čtyři dny v týdnu?

To byl takový pokus udělat ze mě moderátora, kterému se nechce moc pracovat. Rozdíl je v tom, že já jsem Interview Daniely Drtinové dělala sama. Teď se budeme střídat ve dvou, takže když budu potřebovat den volna, budu si ho moct vzít. Jinak nelpím na tom, že musím mít volno od pátku do neděle. Spíš mi šlo o to, abych všechny večery a noci netrávila v práci a nemíjela se s dcerou.

Bude to formát pro každý všední den. Vždy natočíme tři až čtyři rozhovory, které dáme na web večer.

A.cz: Sledujete ještě alespoň zpovzdálí dění v České televizi?

Ano. Česká televize je opravdu moje srdeční záležitost, to není nic, co hned hodíte za hlavu. Ta instituce mi rozhodně není lhostejná. Ale je to takový ten pocit, který máte, když jste se svým partnerem dlouho a oba si potřebujete na nějaký čas od sebe odpočinout, dát si volnost. Tak já to cítím stejně k České televizi. Záleží mi na ní, mám ji pořád stejně ráda, ale teď je třeba, aby se naše cesty načas nebo natrvalo rozešly. Je to, jako bych odešla do exilu. Ne za trest, ale za odměnu.

A.cz: Máte pocit, že po vašem podnětu se tam situace s údajným ovlivňováním zpravodajství obrátila k lepšímu?

Když jsem odešla, tak jsem si sama pro sebe dala hranici, že nebudu o České televizi mluvit. Přijde mi hodně nefér, když lidé odejdou z nějaké instituce a pak ji kritizují. To se dělá lehko. Horší je, když ji veřejně kritizujete, vymezíte se, ale jste součástí televize a musíte se denně potýkat se šéfy.

 

Právě se děje

Další zprávy