Drogou omámený politik nepřišel o řidičák ani o body

Markéta Chaloupská
25. 4. 2010 9:40
Správní řízení s pražským zastupitelem Láryšem (ODS) úředníci zastavili

Praha - Pražský zastupitel za Prahu 1 Jiří Láryš (ODS), který loni v září na frekventované silnici řídil podle policie pod vlivem drogy, o řidičák nepřišel. A co víc, nedostal ani jeden trestný bod.

"Správní řízení bylo zastaveno a rozhodnutí již nabylo právní moci. Řidičský průkaz mi byl již vrácen," potvrdil Aktuálně.cz zastupitel.

"O žádné body jsem nepřišel," dodal.

Kvůli jízdě pod vlivem drog přitom hrozí řidiči dokonce vězení. Záleží na tom, jestli případ putuje k soudu či k přestupkovému řízení na magistrát.

U zastupitele Láryše, kterého policisté načapali loni 26. září v pražských Vysočanech, státní zástupce rozhodl, že o jeho osudu bude rozhodovat soud. Ten shledal, že jde o trestný čin a potrestal ho.

Je a není to trestný čin

Zastupitel Láryš podal proti rozhodnutí soudu odpor a v hlavním líčení v lednu pak soudce rozhodl, že Láryšův prohřešek není trestným činem. Nepodařilo se prý totiž prokázat, že by - ač pod vlivem drogy - ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu.

Soudce tak vyhodnotil jeho případ jako přestupek a o jeho potrestání rozhodli úředníci z magistrátu. A ti správní řízení zastavili.

Ve správním řízení politikovi přitom hrozilo, že přijde až o sedm bodů a o řidičák na dva roky.  

Odvoláme, neodvoláme

I přes to, že soud, státní zastupitelství i policie potvrdily, že měl Láryš podle toxikologických testů v těle amfetamin - tedy látku obsaženou například v pervitinu nebo extázi - byli Láryšovi straničtí kolegové z ODS hodně dlouhou dobu mírně řečeno zdrženliví.

K jednání se rozhoupali až po pěti měsících od doby, co Láryš usedl za volant omámený drogou. Občanští demokraté městské části Praha 1 doporučili, aby se minimálně na nějakou dobu vzdal místa předsedy dopravní komise. Láryš tak učinil cca po dvou týdnech váhání, když mu hrozilo, že ho kolegové odvolají.

Jestli se Láryš do čela komise vrátí, nechtěl politik sdělit.

"Odpověď na tuto otázku bych rád projednal  nejdříve s panem starostou a na klubu zastupitelů," řekl Láryš.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy