Drazí roboti jsou na ústupu, za Hegera se začalo šetřit

Radek Nohl Radek Nohl
20. 7. 2013 8:00
Největší pojišťovny přestaly za šetrné a luxusní zákroky platit tolik co dříve
Robot da Vinci.
Robot da Vinci. | Foto: www.srhs.org

Praha - Boom robotických operací v českém zdravotnictví byl po několika letech utlumen.

Píše o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider. Uvádí, že po velkém rozmachu v době, kdy ministerstvu zdravotnictví vládl Tomáš Julínek a kdy se nemocnice pustily do velkého nákupu speciálních robotů da Vinci za desítky milionů korun, přestala největší tuzemská pojišťovna VZP a také druhá největší pojišťovna ministerstva vnitra za šetrné a luxusní zákroky platit tolik co v minulé éře.

Deník Insider má k dispozici k robotickým operacím nová data. Ukazují, že v posledních dvou letech (za ministra Leoše Hegera) počet operací zaplacených zmíněnými dvěma největšími zdravotními pojišťovnami výrazně poklesl.

Konkrétně Všeobecná zdravotní pojišťovna uhradila v roce 2011 operaci 816 pojištěncům, loni to už bylo o zhruba stovku míň. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra v roce 2012 zaplatila robotickou operaci 128 svým pacientům, předloni jich bylo o jedenáct více.

Přečtěte si podrobnosti v placeném deníku Insider: Jaké jsou další příčiny úbytku proplacených robotických operací? A jak jsou na tom jednotlivé nemocnice?

 

Právě se děje

před 4 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy