Dráhy dnes mění jízdní řád. Slevy přijdou za týden

ČTK ČTK
14. 6. 2009 8:36
Pendolino bude jezdit až do Třince
Foto: Aktuálně.cz

Praha - České dráhy dnes mění jízdní řád. Někde spoje přibudou, jinde je dopravce naopak kvůli malé vytíženosti zruší. U některých vlaků se mění odjezdy.

Po dnešku také začne jezdit nový spoj na sever Moravy a do Slezska; páteční posilové pendolino z Prahy pojede pod názvem Sprinter bez zastávek až do Ostravy a dále nově až do Třince, dosud jezdí nejdál do Bohumína.

Zřejmě o největší počet spojů přijde Vysočina, kraj nechce hradit málo vytížené, a tím ztrátové spoje. Zrušeno nebo omezeno bez náhrady bude na 30 vlaků. Podle kraje mohou cestující v těchto případech většinou využít jiný spoj, a to s odstupem v řádu desítek minut. Nejvíc změn v kraji se bude týkat trati z Havlíčkova Brodu přes Jihlavu na hranice regionu.

Méně vlaků z Liberce do Neměcka

Rozsah dopravy se sníží také mezi Libercem a německou Žitavou. Zhruba čtvrtina z 12 párů vlaků za den bude nově končit nebo začínat v Hrádku nad Nisou, důvodem omezení je nezájem německé strany. Mezi Lovosicemi a horním nádražím v Litoměřicích nepojedou o víkendu dva podvečerní spoje, ranní a odpolední pár vlaků zmizí z jízdního řádu na trati Kadaň předměstí - Radonice u Kadaně.

Na nové spoje se naopak mohou cestující těšit na Jindřichohradecku, dva nové večerní vlaky dráhy vypraví v úseku Popelín - Jindřichův Hradec. Cestu do práce usnadní lidem nová zastávka Trutnov-Volanov poblíž místní průmyslové zóny, některé osobní vlaky v ní budou zastavovat v pracovních dnech.

Jaké vlaky pojedou dřív?

Se změnou odjezdu musejí cestující počítat třeba u rychlíků z Prahy hlavního nádraží do Českých Budějovic; soupravy kvůli stavbě třetího železničního koridoru mezi Berounem a Rokycany pojedou o pět minut dříve. Kvůli návaznosti na rychlíky z Otrokovic do Prahy vyjedou s předstihem proti dřívějšku i některé vlaky mezi Vizovicemi a Otrokovicemi.

Práce na třetím železničním koridoru ovlivní také spojení metropole s Berounem. O pět minut dříve vyjede velká většina osobních vlaků z Prahy do Berouna, některé budou prodlouženy z Řevnic až na Karlštejn. Všechny osobní vlaky z Berouna, Řevnic a Radotína do Prahy pak pojedou o pět minut později.

Dříve se na trať vydají i některé spoje z metropole přes Zličín do Hostivice a kvůli návaznosti na městskou hromadnou dopravu i polovina vlaků na trati Cheb - Luby u Chebu.

Slevy pro mladé letos nebudou

Na trati z Kladna do Prahy ode dneška končí vlaky kvůli úpravám Prašného mostu v provizorní zastávce Gymnasijní poblíž stanice metra Dejvická. Už od poloviny května přitom byla jejich cílem jen železniční stanice Praha-Dejvice, zbytek trasy na Masarykovo nádraží blokuje výstavba tunelu Blanka na vnitřním městském okruhu.

Týden po dnešních změnách jízdního řádu dráhy upraví také jízdné. Od 21. června do 22. září se cena vnitrostátních jízdenek mezi konkrétními stanicemi sníží na loňskou cenu, která byla o dvě koruny nižší. Víkendová skupinová jízdenka SONE+ bude platit i ve všední den a síťová krajská jízdenka RegioNet zlevní ze 150 korun na 99 korun. Tradičních prázdninových slev se ovšem letos nedočkají mladí lidé do 26 let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 3 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy