Drahý, ale stojí. V Brně se otevře nový palác justice

12. 7. 2009 22:45
Kvůli zpackanému tendru ještě ve většině areálu chybí nábytek
"Proč je tak drahý?" ptají se mnozí. Na opláštění budovy stavbaři použili asi čtyři a půl tisíce metrů čtverečných speciálních izolačních panelů. Výplň pláště budovy je neprůstřelná
"Proč je tak drahý?" ptají se mnozí. Na opláštění budovy stavbaři použili asi čtyři a půl tisíce metrů čtverečných speciálních izolačních panelů. Výplň pláště budovy je neprůstřelná | Foto: Attila Racek

Brno - Máme hotovo, hlásí zadavatel stavby nového justičního paláce v Brně - zdejší krajský soud.

V úterý si areál za necelé dvě miliardy korun přijede prohlédnout ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová a další špičky české justice.

Ten den bude otevírání jen oficiální. Ještě týden pak bude "skleněná" osmipodlažní budova na Heršpické ulici prázdná. První zaměstnanci sem přijdou za týden v pondělí.

"Od dvacátého července by měl být zprovozněn v nové budově exekuční úsek Městského soudu v Brně, který nyní sídlí na Moravském náměstí. Jedná se o třináct soudců a devadesát zaměstnanců," nastínila mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Ostatní osazenstvo se bude stěhovat průběžně až do prosince. Proč ne všichni zároveň? Důvod je jednoduchý. Kvůli zpackanému tendru zatím v některých částech budovy chybí nábytek.

Hlavní město české justice volalo po novém soudním areálu už od devadesátých let. Historická budova na Rooseveltově ulici, ve které se tísní krajský i městský soud, už nestačí. Ve středu města je navíc nedostatek parkovacích míst.

Do moderní budovy v jižní části města se přesune Okresní soud Brno-venkov, Městský soud v Brně a tamní dvě státní zastupitelství. Stoletý palác v centru zůstane jen krajskému soudu.

Infobox

  • Duben 2006
    Do soutěže na miliardovou zakázku na stavbu paláce se přihlásilo 22 firem. Pět vybral los, a ty postoupily do užšího řízení. To vyhrála firma Imos.
  • Červen 2006
    Primátor Richard Svoboda poklepal na základní kámen areálu mezi ulicí Heršpickou a Renneskou.
  • Červenec 2008
    Podle zprávy NKÚ byla stavba předražená. Projektant vyčíslil náklady na 2,1 miliardy korun, zatímco ministerstvo spravedlnosti původně počítalo s 768 miliony.
  • Říjen 2008
    Úřad na ochranu hospodářské soutěže rozhodl, že Krajský soud v Brně pochybil při výběrovém řízení na dodavatele nábytku. Tendr na nábytek za 60 milionů korun zrušil.
  • Leden 2009
    Krajský soud dostal od ÚOHS pokutu 200 tisíc korun za porušení zákona o veřejných zakázkách při výstavbě Justičního areálu. Soud proti rozhodnutí podal rozklad.
  • Červenec 2009
    Areál za necelé dvě miliardy korun je hotový, chystá se slavnostní otevření.

Zaměstnanci soudů se na stěhování, a tím pádem i větší komfort těší. Jejich radost ovšem kalí množství skandálů, které se kolem výstavby justičního paláce během tří let vynořily.

Spisovna bude mít starý nábytek

Loni v říjnu Úřad na ochranu hospodářské soutěže rozhodl, že Krajský soud v Brně pochybil při výběrovém řízení na dodavatele nábytku. Tendr na nábytek za 60 milionů korun zrušil. Nové výběrové řízení ještě není u konce, takže část nábytku chybí.

"Nábytkem je vybavena přibližně třetina areálu. U zbytku probíhá zadávací řízení," uvedla Sedláčková.

Některé části budovy zatím s novým nábytkem nemůžou počítat vůbec. "Do méně exponovaných částí, například spisovny, bude přestěhován starý nábytek," vysvětlila Sedláčková.

Třikrát předražený areál

Potíže s nábytkem nejsou zdaleka jediné, které stavbu brněnského justičního areálu provázejí. Hlavní ostudou stavby se stalo její předražení.

Areál vyšel ministerstvo spravedlnosti asi na 1,8 miliardy korun. Původní plán přitom počítal přibližně s 800 miliony. Více než dvojnásobné prodražení stavby kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Soutěž totiž vyhráli projektanti s nabídkou za necelých 800 milionů. Ve smlouvě o dílo už ale tato částka chyběla. Výsledkem bylo, že projektanti projektovali tak divoce, až se dostali přes dvě miliardy korun.

ÚOHS udělil za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek Krajskému soudu pokutu ve výši 200 tisíc korun. Soud ji platit nechce, podal proto proti rozhodnutí rozklad. ÚOHS o něm zatím nerozhodl.

Když na ministerstvo spravedlnosti přišel Jiří Pospíšil (ODS), prosadil alespoň nějaké úspory. Nejen soudci se tak kvůli nim musí rozloučit například s bezdrátovým připojením na internet.

Kolem justičního paláce se ale točí i další spory. Jeden z účastníků výběrového řízení na projekt například nařkl výherce - firmu Centralprojekt Zlín - že mu návrh ukradl. A podal na něj žalobu.

 

Právě se děje

Další zprávy