Drahoš se obává vměšování Ruska do voleb. Sobotka ho ujistil, že zpravodajci hrozbu nepodceňují

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 12. 2017 17:00
Kandidát na Hrad Jiří Drahoš vyjádřil obavy z ovlivňování českých prezidentských voleb.
Jiří Drahoš.
Jiří Drahoš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se obává toho, že výsledky voleb v České republice ovlivňují zahraniční tajné služby prostřednictvím dezinformací. Své obavy v pátek ráno sdělil premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). Drahoš to řekl na tiskové konferenci. Podle něj měla schůzka s premiérem pouze preventivní charakter.

"Nemám žádný důvod pochybovat, že k ovlivňování voleb docházelo," řekl Drahoš i s odkazem na nedávné sněmovní volby. Podobný vliv očekává i v lednových prezidentských volbách. Vychází také z nedávno zveřejněné zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2016.

Ministerský předseda ho ujistil, že vláda a odpovědné instituce berou rizika narušení voleb vážně.

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že Drahoš buď disponuje vlastní tajnou službou, nebo se na sebe snaží upozornit šířením konspirací. Kdo tvrdí, že se nechají občané ovlivnit "jakýmisi imaginárními zahraničními službami", podle něj tvrdí, že jsou nesvéprávní.

Riziko záměrného ovlivňování voleb v Česku dezinformacemi mají za opodstatněné také prezidentští kandidáti Michal Horáček a Mirek Topolánek. Vratislav Kulhánek i Jiří Hynek věří, že čeští voliči budou k volbám přistupovat se zdravým rozumem.

BIS rizika připouští

Civilní kontrarozvědka nyní nemá žádné závažné informace o tom, že by cizí zpravodajské služby nezákonně ovlivňovaly volby v Česku včetně budoucích prezidentských. Rizika dezinformačních kampaní ale Bezpečnostní informační služba (BIS) připouští. Reakci ředitele BIS Michala Koudelky na dnešní vyjádření prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše tlumočil mluvčí služby Ladislav Šticha.

"Bezpečnostní informační služba se pochopitelně zabývá každým byť jen potenciálním ohrožením demokracie. V tuto chvíli nemáme k dispozici žádné relevantní informace o tom, že by došlo k nezákonnému ovlivňování parlamentních voleb ze strany cizích zpravodajských služeb. To samé platí pro volby prezidentské," stojí v Koudelkově stanovisku.

Uvádí ale také, že určitá rizika dezinformačních kampaní existují vždy. Jsou podle Koudelky daní za to, že Česko je demokratická země se svobodou slova.

Analytik Roman Máca míní, že podsouváním nepravdivých informací veřejnosti se dají výsledky voleb změnit v řádu procent. "Zvlášť u prezidentských voleb, kde se ve druhém kole vybírá jeden, nebo druhý kandidát a rozdíl mezi nimi je několik procent, mohou mít dezinformační kampaně zásadní vliv," řekl analytik působící v týmu Kremlin Watch, který patří pod think tank Evropské hodnoty.

Obrana je podle Máci možná ve dvou rovinách. Stát může reagovat třeba tím, že vyhostí nějaké diplomaty nebo zpravodajce s diplomatickým krytím, druhou cestou je snaha občanů ověřovat si zprávy a přistupovat k nim kriticky. Rizika dezinformačních kampaní podle Koudelky existují vždy a jsou daní za svobodu slova.

Drahoš při formulování obavy vycházel ze zkušeností z Francie, Německa nebo USA. "Tajné služby v těchto zemích dnes víceméně jasně konstatují, že k něčemu takovému docházelo. Také říkají, z kterých zdrojů nebo z které strany to ovlivňování voleb bylo," uvedl k zahraničním zkušenostem. "Nemám žádný důvod pochybovat, že k ovlivňování voleb docházelo," řekl Drahoš i s odkazem na nedávné české sněmovní volby. Ovlivňování voličů podle něj zprostředkovávala média a servery propojené s ruskou tajnou službou.

Podle Horáčka je nepopiratelné, že kandidáti na Hrad čelí hybridnímu konfliktu. "Dosud jsme se setkávali zejména s dezinformačními operacemi. Ať už jde o články na konspiračních webech nebo řetězové e-maily," uvedl. Podle Topolánka musí uchazeči o prezidentský post i další politici s rizikem záměrně šířených lží a dezinformací počítat, protože je to realita současné doby. Zmínil "určitý ruský vliv, který tady nepochybně existuje".

Stejný apel jako na Sobotku vznese Drahoš i na příštího premiéra, kterým by měl prezident Miloš Zeman jmenovat 13. prosince Andreje Babiše (ANO). Servery a zdroje, které podle Drahoše šíří dezinformace, zveřejní Drahošova kancelář na svém webu.

Drahoš v létě čelil po webu šířenému obvinění, že spolupracoval s komunistickou tajnou bezpečností. Na svých stránkách tehdy proto zveřejnil svoje lustrační osvědčení s vyjádřením badatele Centra pro dokumentaci totalitních režimů Radka Schovánka. Podle něho byly dezinformace "účelovou snahou pošpinit Drahošovo jméno a ovlivnit výsledek prezidentských voleb" a opakuje se tak podle něho situace z minulých prezidentských voleb, kdy se lidé spojení se Státní bezpečností snažili pošpinit Zemanova tehdejšího protikandidáta Karla Schwarzenberga.

Český prezident je velmi potřebným a užitečným nástrojem ruské dezinformační kampaně, myslí si bývalý velvyslanec v Moskvě Petr Kolář. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Polsku se konaly další protesty kvůli zákazu interrupcí

Tisíce lidí dnes v centru Varšavy demonstrovaly proti zpřísnění interrupčního zákona. Policie podle televize TVN 24 nepustila protestující k budově ministerstva vnitra a použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří se pokusili zablokovat dopravu po hlavní trase v metropoli. Na místě museli zdravotníci ošetřit i jednu z opozičních poslankyň. Protesty, které připadly na 102. výročí získání volebních práv Polek, se konaly také v dalších polských městech, například v Krakově, Vratislavi, Gdaňsku či Kielcích.

před 1 hodinou

Německý skokan Eisenbichler vyhrál v Ruce i druhý závod sezony

Úřadující mistr světa Markus Eisenbichler z Německa vyhrál v Ruce i druhý individuální závod sezony Světového poháru skokanů na lyžích. Češi se dnes ve Finsku prvních bodů nedočkali, nejlepší Viktor Polášek obsadil 36. místo.

Devětadvacetiletý Eisenbichler šest dnů po triumfu v zahajovacím závodu zimy ve Wisle předvedl další suverénní výkon. Aktuální formu demonstroval skoky 146 a 141 metrů a třetí triumf v kariéře si připsal s velkým náskokem téměř dvaceti bodů před Polákem Piotrem Žylou. Stupně vítězů zkompletoval další ze svěřenců českého trenéra Michala Doležala Dawid Kubacki, jenž se svým reprezentačním kolegou prohrál jen o dvě desetiny bodu.

Po nevydařeném úvodu sezony SP ve Wisle, kdy se ani jeden z Čechů nekvalifikoval do závodu, se ve Finsku tři členové týmu Františka Vaculíka představili mezi padesátkou účastníků závodu. Nejlepšímu Poláškovi nicméně po skoku dlouhém 113 m chybělo k postupu do bodované třicítky přes deset bodů. Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek se seřadili na 43. a 44. pozici. Filip Sakala skončil v páteční kvalifikaci.

V Ruce nestartuje kvůli několika pozitivním testům na koronavirus elitní reprezentace Rakouska v čele s úřadujícím vítězem SP Stefanem Kraftem. Nejlepším z B týmu byl devatenáctý Clemens Leitner.

Hned v úvodu závodu měl těžký pád loňský vítěz z Ruky Daniel André Tande. Norský skokan neustál dopad a podle všeho si poranil koleno. Doskočiště musel opustit na zdravotnických saních.

před 1 hodinou

Atlético porazilo Valencii a dotáhlo se na vedoucí San Sebastian

Fotbalisté Atlética Madrid zvítězili v 11. kole španělské ligy ve Valencii 1:0 a šestou výhrou po sobě se bodově dotáhli na vedoucí San Sebastian. "Rojiblancos" navíc sehráli o utkání méně.

O výhře celku ze španělské metropole rozhodl vlastním gólem v 79. minutě obránce Toni Lato. Atlético natáhlo ligovou neporazitelnost na 25 zápasů a jako jediné v ligové sezoně nenašlo přemožitele. Naposledy podlehlo v únoru městskému rivalovi Realu.

Elche remizovalo doma s Cádizem 1:1, přestože celý druhý poločas hrálo v deseti. Hosté ale v přesilovce pouze vyrovnali.

Španělská fotbalová liga - 11. kolo:

Elche - Cádiz 1:1 (38. Boyé - 55. Álvaro), Valencie - Atlético Madrid 0:1 (79. vlastní Lato),

18:30 Huesca - FC Sevilla,

21:00 Real Madrid - Alavés.

Zdroj: ČTK
Další zprávy