Drahoš podal trestní oznámení kvůli lži, že si vzal od dětské nadace milion korun

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
10. 1. 2020 15:34
Současný senátor a někdejší prezidentský kandidát Jiří Drahoš se rozhodl podat trestní oznámení kvůli tvrzení, že si vzal na volební kampaň jeden milion korun od Nadace pro děti. Podle něj je tato informace, která koluje v tzv. řetězových e-mailech a na sociálních sítích, vylhaná.
Dezinformace o Jiřím Drahošovi se začaly šířit od chvíle, kdy chtěl vystřídat na postu prezidenta Miloše Zemana.
Dezinformace o Jiřím Drahošovi se začaly šířit od chvíle, kdy chtěl vystřídat na postu prezidenta Miloše Zemana. | Foto: Aktuálně.cz

Už toho bylo příliš, vysvětluje senátor Jiří Drahoš, proč se právě nyní rozhodl podat trestní oznámení kvůli informacím, které se o něm šíří v tzv. řetězových e-mailech. Jedná se o e-maily, které si mezi sebou hromadně rozesílají lidé, aniž by bylo jasné, kdo je původním zdrojem informací uvnitř. 

Existují už dlouho, ale Drahoš v nich nefiguroval až do chvíle, než v březnu roku 2017 oznámil kandidaturu na prezidenta. Čím více se volba přibližovala, tím více se v e-mailech objevovalo jeho jméno. Vše vrcholilo před druhým kolem voleb, kde byl jeho soupeřem Miloš Zeman, který svůj post obhajoval. Ovšem nepravdivé informace se šířily i dál v době, kdy se v létě roku 2018 rozhodl kandidovat do Senátu.

"Když jsem před několika lety vstupoval do politiky, počítal jsem s tím, že se o sobě dozvím celou řadu 'zajímavých' věcí. Nad většinou pomluv a lží jsem jen mávnul rukou a možná si trochu naivně říkal, že takovým nesmyslům přece nemůže nikdo soudný uvěřit. Ale tohle už je opravdu za hranou," prohlašuje Jiří Drahoš, který v Senátu vede Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice.

Lež, kterou už považuje "za hranou", se týká řetězových e-mailů, jejichž neznámý autor Drahoše obviňuje z neférového financování kampaně v boji o Hrad. "Prezidentský kandidát Jiří Drahoš se neštítil vzít na volební kampaň 1 milion Kč od Nadace pro děti… Takový člověk obere děti a chtěl by být prezidentem," stojí mimo jiné v e-mailech.

Že se jedná o lež, už ověřil web Manipulátoři.cz, který se problematice šíření hoaxů - záměrně vytvořených lží - a jejich vyvracení věnuje. " Nadace pro děti má sídlo v Březové. V seznamu dárců není ani předseda Ing. Vladimír Číhal, ani nikdo ze správní rady, ani nadace samotná," uvedli.

Přesto se hoax šíří mezi lidmi dál. "Rozhodl jsem se podat trestní oznámení nyní, protože jsem zjistil, že tyto maily si lidé nadále posílají a dokonce je jejich frekvence rozesílání ještě větší než dřív," vysvětlil pro Aktuálně.cz Drahoš.

Senátor podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření ze spáchání trestného činu pomluvy podle § 184 odst. 1 a 2 zákona č. 40/2009 Sb. K oznámení ještě přidal blíže nespecifikované podklady, které podle něj mohou policii pomoci identifikovat šiřitele lží. "Ve virtuálním prostředí musí právo platit stejně jako v reálném světě. Šíření nenávisti, poplašných zpráv či prokazatelných lží si nesmíme nechat líbit a musíme se jim důrazně postavit," tvrdí tento bývalý předseda Akademie věd ČR.

Policie dřívější oznámení odložila

Policie už v minulosti řešila podobné trestní oznámení, které podal jeden z občanů na Oldřicha Lukáše. Tento muž v prezidentské kampani rozesílal e-maily, ve kterých byly lži o Drahošovi.

"Nadnárodní síly temna už nezakrytě vytáhly do boje za zničení bílé rasy a české země," tvrdil Lukáš a citoval proruský web Aeronet, že prý má Drahoš homopedofilní sklony a slouží "iluminátským rodinám, usilujícím o vyhlazení velké části světové populace se Slovany v čele". Policie oznámení odložila s tím, že prý Lukáš rozeslal maily jen svým známým a voliči se mohli rozhodovat podle mnoha jiných, už ověřených informací.

Na množství lživých informací proti Jiřímu Drahošovi poukazovaly v minulosti různé organizace i média. Například iRozhlas.cz po prezidentské volbě v roce 2018 poukázal na to, že Česko zažilo nejmasovější nárůst dezinformací, které nejčastěji mířily právě proti Drahošovi. 

"Existují i protizemanovské, ale ten poměr je 30:1," sdělil vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace na Univerzitě Palackého v Olomouci Kamil Kopecký. Toto centrum se zabývalo šířením lživých informací v e-mailech. Podle výzkumu šířili e-maily především starší lidé, 35 procent bylo ve věku 55 až 64 let a 47 procent byly osoby starší 65 let. Také výzkum společnosti Prague Security Studies Institute, která analyzovala senátní kampaň, ukázal velké zaměření dezinformačních webů na Drahoše. Jiných kandidátů si téměř nevšímaly.

 

Právě se děje

před 21 minutami

V Senátu USA začala rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa, je obviněný ze zneužití úřadu a obstrukcí

Debatou o organizaci a pravidlech jednání začala v Senátu USA rozhodující fáze soudní žaloby na Trumpa. Je obviněn ze zneužití úřadu a obstrukcí.

Z rozhodnutí Sněmovny reprezentantů, kde mají převahu opoziční demokraté, je šéf Bílého domu obviněn ze zneužití úřadu a obstrukce Kongresu. Konečný verdikt vynese Senát, kde mají převahu Trumpovi republikáni.

Jednání Senátu je veřejné, podle průzkumů ho bude v televizi sledovat velká většina Američanů. Senátoři ale mohou kdykoli vyhlásit debatu za uzavřenou.

Jednání vymezují poměrně přísná pravidla, členové Senátu při sobě nesmějí mít ani mobilní telefony. Sám Trump v době zahájení procesu ve Spojených státech není, účastní se Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. Na twitteru, který s oblibou používá ke komunikaci s národem, zatím zahájení takzvaného impeachmentu nekomentoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu a energetiky Alexandr Novak

V nové ruské vládě zůstává ministrem zahraničí Sergej Lavrov, ministrem obrany Sergej Šojgu, energetiky Alexandr Novak a financí Anton Siluanov. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina o jmenování nové vlády, o kterém informoval Kreml a následně tiskové agentury. Prvním místopředsedou kabinetu nového premiéra Michaila Mišustina se stal dosavadní Putinův poradce pro ekonomiku Andrej Belousov.

Zdroj: ČTK
Další zprávy