Drahoš na sebe chce upozornit konspiracemi, tvrdí Zeman. Dezinformací se ale bojí i další kandidáti

Prezident Miloš Zeman.
Ve středu dopoledne přivítal prezidenta Miloše Zemana s manželkou Ivanou před Krajským úřadem Jihomoravského kraje hejtman Bohumil Šimek. Po vstupu do úřadu zamířil Zeman na osobní schůzku s hejtmanem, Ivana Zemanová se nenápadně odpojila a zamířila na prohlídku hradu Špilberk.
Miloš Zeman v loni přispěl na provoz fondu pro ohrožené dětí Klokánek částkou přesahující tři miliony korun. Jako překvapení mu děti z brněnského Klokánku přišly předat dárky. "Víte, kdo to je?," zkoušel Zeman novináře s obrázkem Makové panenky.
Na Jižní Moravě na Zemana čeká pravidelně přívětivě nakloněné publikum, ale ani fanoušci hlavy státu si někdy neodpustí kritickou poznámku. V tento moment příznivec Miloše Zemana z Moravského Krumlova vyčetl prezidentovi, že svým chováním přispívá k hrubnutí politické kultury. Zejména verbálními útoky na své názorové odpůrce a novináře, jež nazývá hyenami. Prezident si kritická slova vyslechl a následně vysvětlil své pohnutky. Obhajoba se mu dle reakce publika povedla.
Konec dobrý, všechno dobré. Miloš Zeman si vyslechl pár kritických poznámek, ale na závěr setkání dostal od lidí z publika růži. Vše špatné bylo zapomenuto.
Foto: Tomáš Škoda
ČTK ČTK
1. 12. 2017 16:35
Obava prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše z ovlivnění voleb za pomoci dezinformací je pouze snahou upozornit na sebe šířením konspirací, řekl Miloš Zeman na návštěvě Jihomoravského kraje, přestože dříve tvrdil, že se k ostatním kandidátům nebude vyjadřovat. Z dezinformací však mají obavy i Horáček nebo Topolánek.

Boskovice (Blanensko) - Prezidentský kandidát Jiří Drahoš buď disponuje vlastní tajnou službou, nebo se na sebe snaží upozornit šířením konspirací, prohlásil v pátek prezident Miloš Zeman. V závěru své návštěvy Jihomoravského kraje tak na tiskové konferenci reagoval na Drahošovo vyjádření, že se obává působení zahraničních tajných služeb na volby v Česku prostřednictvím dezinformací.

Zeman novinářům v Boskovicích řekl, že považuje za urážku občanů, pokud někdo tvrdí, že mohou v případě voleb do sněmovny či na Hrad být ovlivněni "jakýmisi imaginárními zahraničními službami". "To by znamenalo, že jsou nesvéprávní. Člověk by snad neměl považovat občany ze nesvéprávné," uvedl Zeman.

Bezpečnostní informační služba (BIS) informace dementovala, dodal prezident. "Jinými slovy ho naprosto shodila," uvedl Zeman. Civilní kontrarozvědka předtím uvedla, že nemá závažné informace o tom, že by cizí zpravodajské služby nezákonně ovlivňovaly volby. Rizika dezinformačních kampaní však BIS připouští.

Ačkoliv Zeman připomněl svůj slib, že se nebude vyjadřovat k protikandidátům, v závěru odpovědi na novinářský dotaz Drahoše kritizoval. "Myslím, že to je pouze zoufalý pokus upozornit na sebe šířením konspiračních teorií," uvedl. Drahoš se tak podle něj chová podobně jako poražená kandidátka loňských amerických prezidentských voleb Hillary Clintonová.

Riziko ovlivnění voleb dezinformacemi ale připustili i prezidentští kandidáti Michal Horáček a Mirek Topolánek. "Taková obava na místě skutečně je. Je nepopiratelné, že čelíme hybridnímu konfliktu. Dosud jsme se setkávali zejména s dezinformačními operacemi. Ať už jde o články na konspiračních webech nebo řetězové e-maily," uvedl Horáček. Drahoš podle něj čelí stejné kampani.

Topolánek v této souvislosti zmínil "určitý ruský vliv, který tady nepochybně existuje". "Bylo to vidět už u připravované stavby americké základny v Brdech, kdy jsme to od těch služeb dostávali denně, jak se tady zvedají skupiny přátel starých pořádků a spící agenti. Několik jsme jich byli nuceni řešit," řekl Topolánek novinářům v Olomouci.

Vratislav Kulhánek a Jiří Hynek věří, že čeští voliči budou k volbám přistupovat se zdravým rozumem. Pavla Fischera více než Drahošovo podezření zaujalo to, že o koupi televize Nova projevila zájem "čínská investiční skupina CEFC, která radí Miloši Zemanovi a v Americe je dnes vyšetřována pro obrovskou korupci".

Kulhánkův tým žádná opatření proti šíření falešných zpráv nepřijímal, Fischerův ano, ale neupřesnil je. Horáček doporučil všem kandidátům naprostou transparentnost, aby lidé mohli porovnat výmysly s realitou.

 

Právě se děje

Další zprávy