reklama
 
 

Drahoš končí se sběrem podpisů, má jich přes 110 tisíc. V otázce energetiky mu bude radit Drábová

10. 10. 2017 12:38
Prezidentský kandidát Jiří Drahoš ukončí sběr podpisů pro svou kandidaturu. Drahoš má podle svých slov přes 110 tisíc ověřených podpisů, které na začátku listopadu pošle ministerstvu vnitra. Drahoš také rozšířil svůj tým poradců, v kterém je nově předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, ekonom Petr Teplý nebo bývalá redaktorka zahraniční redakce České televize Kateřina Procházková. Drahoš také poznamenal, že i nadále bude pokračovat v kontaktní kampani, začne ji ale přizpůsobovat předvolebním debatám.

Praha - Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš ukončí na konci týdne sběr podpisů. Bývalý předseda Akademie věd má k dispozici přes 110 tisíc ověřených podpisů. Na setkání s novináři to řekl Drahoš a zástupci jeho týmu. Drahoš zároveň představil své další poradce, v energetice mu například bude radit Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Drahoš plánuje neveřejná setkání s odborníky, se kterými bude u kulatého stolu diskutovat nad tématy jeho volebního programu. První se bude týkat vzdělávání. Aukcí svých děl Drahoše podpoří čeští umělci.

Volební tým Drahoše ukončí sběr k 15. říjnu, podpisové archy chce mít odevzdané o deset dnů později. Ministerstvu vnitra je předá na začátku listopadu. Kvůli chybám musel vyřadit asi deset až 15 procent podpisů. Lenka Pastorčáková z jeho týmu poznamenala, že dva podpisy přišly i z Austrálie a jedna z dobrovolnic nasbírala téměř 1200 podpisů. Drahošovi pomáhá asi 2000 dobrovolníků, nejstarší dobrovolnici je 102 let.

Drahoš také novinářům v nové kanceláři v pražském Týnu představil další členy poradního sboru, kteří souhlasili s medializací. Je mezi nimi ekonom Petr Teplý či Drábová. "Je odbornicí, která je ochotna poradit každému, ale ne každý o její rady stojí," řekl Drahoš o šéfce jaderného úřadu, která radí i dalšímu prezidentskému kandidátovi Michalu Horáčkovi.

Radami bude nápomocen třeba i ústavní právník Jan Tryzna. Už dříve Drahoš zveřejnil, že mu bude pomáhat astronom Jiří Grygar či egyptolog Miroslav Bárta, kteří mu budou radit v tématech týkajících se společnosti, nebo spisovatel Jiří Padevět.

Realizační tým zároveň rozšířil o bývalou redaktorku zahraniční redakce České televize Kateřinu Procházkovou. Na starosti bude mít koordinaci médií a PR. V oblasti komunikace chce také spolupracovat s bývalým novinářem Petrem Studenovským.

Hlavní témata? Migrace, Rusko i Zeman

Drahoš řekl, že i nadále bude pokračovat v kontaktní kampani, začne ji ale přizpůsobovat předvolebním debatám. Lidé s ním podle něj chtějí debatovat hlavně o migraci, Rusku, Číně nebo o aktivitách prezidenta Miloše Zemana, řekl. Poznamenal, že nyní s volebním týmem připravuje strategii, jak kampaň po parlamentních volbách zintenzivnit.

Plánuje také pořádat neveřejné kulaté stoly s odborníky, první se uskuteční ve středu. "Zajímají nás názory na daná témata," podotkl Drahoš. Na téma vzdělanost bude diskutovat rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek a ředitelé a ředitelky základních či středních škol. Během dalších setkání se chce Drahoš věnovat bezpečnosti, migraci a terorismu nebo životnímu prostředí a udržitelnému rozvoji.

Drahoš dnes poznamenal, že prezident by měl například moderovat debatu o výhodách a nevýhodách členství v Evropské unii. Lidé podle něj slyší jen o nevýhodách členství. ČR by se měla snažit, aby v případě rozdělení EU na takzvaně dvourychlostní byla součástí rychlejší části. Byl by rád, aby příští vláda zahájila seriózní debatu o euru. Na první zahraniční cestu by jel na Slovensko, rád by také navštívil třeba Latinskou Ameriku.

Peníze na kampaň i z dražby umění

Drahošovi na kampaň firmy i jednotlivci přispěli téměř 19 miliony korun, dosud z nich vyčerpal přes deset milionů. Největším sponzorem je zakladatel společnosti Jablotron Dalibor Dědek, který mu dal dva miliony. Další peníze by mu měla vynést dražba uměleckých děl českých autorů, kterou uspořádá Galerie Vltavín. Svá díla darovalo 70 umělců, jejich dražební cena je 800.000 korun, řekl Drahoš. "Snažíme se o úspornou kampaň," řekl Drahoš. Billboardy podle něj bude mít, když vybere dostatek peněz.

Drahoš patří mezi hlavní kandidáty prezidentské volby společně se Zemanem nebo Horáčkem. O post hlavy státu se uchází i další kandidáti včetně například bývalého velvyslance Pavla Fischera nebo lékaře Marka Hilšera.

autor: ČTK | 10. 10. 2017 12:38

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama