Drábová: Odkladem povolení stavby tendr nezdržíme

Tereza Šídlová
3. 2. 2013 6:30
Zároveň předsedkyně SÚJB hledá lidi do úřadu, nabídka je ale omezená
Předsedkyně SÚJB Dana Drábová.
Předsedkyně SÚJB Dana Drábová. | Foto: Jaroslav Pikous

Praha  - Rozhodnutí odložit udělení povolení ke stavbě dvou nových bloků jaderné elektrárny Temelín do konce letošního roku podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové nezdrží harmonogram ostře sledovaného tendru.

Ten už přitom nabírá mírné zpoždění vyřazením francouzské Arevy z řad uchazečů.

ČEZ nás žádal hodně s předstihem, podle moderní legislativy a požadavků se totiž řízení o umístění před naším úřadem nevedlo," říká v rozhovoru s Aktuálně.cz Drábová.

Podle jejích slov jsou oba projekty - od amerického Westinghouse a česko-ruského konsorcia MIR.1200 - z bezpečnostního hlediska licencovatelné.

Aktuálně.cz: Nemůže odložení povolení stavby dvou nových bloků v Temelíně ohrozit harmonogram výběru vítěze tendru?

Ne. ČEZ má velkou vatu v tom upraveném harmonogramu. Žádali nás hodně s předstihem, podle moderní legislativy a požadavků se totiž řízení o umístění před naším úřadem nevedlo. Temelín 1, 2 i Dukovany byly umísťovány v 80. letech. Spousta věcí je využitelných, protože se převážně hodnotí vlastnosti lokality, ale přece jen znalosti a vědění velmi pokročily.

A.cz: Lze podle vás dodržet harmonogram tendru se všemi komplikacemi souvisejícími s vyřazením Arevy. Očekáváte, že ČEZ vybere vítěze na podzim?

To bych chtěla mít stříbrnou kouli. Vybrat si ČEZ může, ale pokud Úřad na ochranu hospodářské soutěže nezvedne předběžné opatření, nemůžou nic. Areva, a to mám jen z médií, bedlivě sleduje, jaké kroky ČEZ dělá.

Konkurovat byznysu nemůžeme

A.cz: Co potřebujete pro tu licenci?

My to rozhodnutí teprve připravujeme, ještě nebylo vydáno. Ale příští týden pravděpodobně bude. Tím pádem nekomentujeme jeho obsah, protože nám to připadá nevhodné vyměňovat si informace s ČEZ přes média.

A.cz: Souvisí odklad vašeho rozhodnutí i s tím, že se vašemu úřadu nedaří sehnat lidi, kteří by měli tuto problematiku na starosti?

Určitě ne. Těch devět lidí budeme nutně potřebovat ve chvíli, kdy se bude povolovat stavba. Jenže připravit je na to, trvá. Nejsme zatím v krizi, ale už se musíme pečlivě rozhlížet a lidi nabrat, právě proto, aby byli v roce 2015 připraveni úkol splnit.

A.cz: Proč se vám nedaří sehnat nové lidi?

Absolventů technických oborů není tolik a my se o ně musíme poprat. Chceme opravdu excelentní lidi, musí to být napůl úředník, napůl inženýr. Soustřeďujeme se do dvou intervalů věkového rozdělení. Díváme se po univerzitách, řada studentů u nás vykonávala praxi i v průběhu studia a někteří u nás zůstali. Potřebujeme nejen nová pracovní místa na licencování nových bloků, ale jsme i v generační výměně. Ten hlavní problém je ten, že přece jen státní správa se neumí moc poprat o takto specificky vzdělané lidi.

A.cz: Plat je problém?

Nejsme samozřejmě konkurenceschopní regulovaným odvětvím. Musíme nabízet nefinanční bonusy, jako je dobré zacházení. Ta druhá část věkového spektra, mezi kterými hledáme, jsou lidé, kteří pro průmysl už nejsou zajímaví z věkových důvodů. Získat lidi mezi 30 a 55 lety, to je výjimka.

A.cz: Jak hodnotíte jednotlivé uchazeče z bezpečnostního pohledu?

Bylo by poněkud zvláštní, kdybych je hodnotila v této fázi, kdy běží tendr. V této chvíli ta situace je z hlediska technického a bezpečnostní poměrně jednoduchá. Projekty jsou srovnatelné. Každý má nějakou silnou a každý má nějakou slabší. Ať si investor vybere kohokoli, ten projekt bude licencovatelný.

 

Právě se děje

Další zprávy