DPP dostal pokutu 8,5 milionu za zakázku na metro A

ČTK ČTK
3. 9. 2015 14:15
V zakázce na dostavbu linky za 27,1 miliardy korun nestanovil transparentně způsob hodnocení nabídek u kritéria na plán organizace výstavby.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brno - Dopravní podnik hlavního města Prahy dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 8,5 milionu korun.

V zakázce na dostavbu metra A za 27,1 miliardy korun nestanovil transparentně způsob hodnocení nabídek u kritéria na plán organizace výstavby.

Rozhodnutí není pravomocné, řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Bez konkrétních informací

"Zadavatel neuvedl dostatečně upřesňující údaje, aby byl předem znám způsob hodnocení podle tohoto dílčího hodnotícího kritéria," uvedl Rafaj.

Podle něj firmy neměly konkrétní, přesnou a srozumitelnou informaci, které řešení bude považováno za nejvhodnější.

Hodnotící kritéria jsou podle ÚOHS klíčovou částí zadávací dokumentace. Jejich prostřednictvím dochází k hodnocení nabídek firem.

Musí proto být přesně specifikována, transparentně stanovena a na základě toho také zpětně přezkoumatelná.

Na problémy poukázal i NKÚ

"Podle kritérií hodnocení definovaných v zadání veřejné zakázky probíhá hodnocení nabídek, jež je jednou z nejdůležitějších fází celého procesu zadávání veřejných zakázek a má bezprostřední vliv na výběr nejvhodnější nabídky," uvedl Rafaj.

Na problémy s dostavbou metra A nedávno poukázal i Nejvyšší kontrolní úřad. Kritizoval, že na základě stávající legislativy nemohl plně prověřit účelnost a hospodárnost využití finančních prostředků.

"Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve svém správním řízení prošetřil postup Dopravního podniku hlavního města Prahy alespoň z pohledu zákona o veřejných zakázkách," uvedl Rafaj.

Tendr vyhrálo sdružení metro V. A (Dejvická-Motol), jež je tvořeno společnostmi Metrostav a. s. a Hochtief CZ a. s. Nový úsek se čtyřmi stanicemi na trase A pražského metra byl zprovozněn letos 6. dubna.

 

Právě se děje

Další zprávy