DPH poroste, balíček ale nemusí platit od začátku roku

Jakub Novák
7. 11. 2012 15:00
Balíček prošel. Podnikatele ale ještě může zaskočit Senát a prezident
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Sněmovna ve středu schválila vládní balíček a zachránila tak zároveň i současný kabinet Petra Nečase.

Podnikatelé však stále nemohou být úplně v klidu.

Pokud si dá Senát na čas a využije maximální možné lhůty předtím, než zákon vrátí, a poté se rozhodne ho vetovat prezident Václav Klaus, může se stát, že v lednu bude platit doposud schválená sjednocená sazba DPH ve výši 17,5 %.

"Omlouváme se podnikatelské veřejnosti za komplikace, i když to nebyla vina vlády," řekl novinářům premiér Petr Nečas. Opozice je v tomto případě nesmlouvavá a nedá se s její vstřícností příliš počítat.

"Koalici jsme to říkali již v minulosti, že pokud předloží balíček bez konzultací s opozicí, Senát ho vrátí," řekl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

Po dvou měsících, během kterých držela skupina šesti poslanců ODS v napětí celou vládní koalici a Nečasův kabinet přivedla na okraj krize, přišlo ve středu klidné rozuzlení.

Klidný konec rebelie

Tomu předcházelo úterní rozhodnutí tří "poslanců s odlišnými názory" (jak rebely nazval Martin Kuba) Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra složit poslanecký mandát.

Jan Florián a Tomáš Úlehla se rozhodli balíček podpořit v souladu s rozhodnutím kongresu své strany a šestý Radim Fiala již minulý týden opustil ODS a rozhodl se ze sálu během hlasování odejít.

Na jejich místo nastoupili náhradníci loajální ke straně, a balíček tak bez problémů prošel - hlasovalo pro něj 101 poslanců, proti bylo 93 zákonodárců.

Návrat k původnímu rozpočtu. Tedy skoro

Konsolidační balíček přináší množství změn - DPH se tedy od (ledna) příštího roku zvýší na 21 a 15 procent, zároveň s tím se zvýší zdanění osob s příjmem nad 100 tisíc korun měsíčně, pracující důchodci přijdou o daňové zvýhodnění a dojde k omezení paušálů pro živnostníky.

"Vrátíme se k vládou schválenému návrhu rozpočtu, nicméně dojde v něm k několika změnám," řekl po schválení balíčku na plénu sněmovny ministr financí Miroslav Kalousek.

Potvrdil tak slova premiéra Nečase z úterního podvečera: "Mezitím se změnila makroekonomická situace, návrh rozpočtu ale bude velmi blízký verzi, kterou vláda už jednou schválila."

Vláda tak nemusí uspořit kolem dvaceti miliard korun, ale miliardy asi "jen" čtyři. O rozpočtu na příští rok má vláda jednat opět ve středu.

"Schválíme rozpočet, který bude úsporný, ale který bude respektovat prorůstová opatření," poznamenal Kalousek. Tato slova přitom ostře kontrastovala s jeho návrhem ořezaného rozpočtu, který škrtal zejména v těch oblastech, tedy dopravě, školství, vědě a výzkumu.

Nejistá budoucnost

A co bude v dalších letech? To na tiskové konferenci nastínil předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.
"Chceme se vrátit k daňové progresi. Pokud ČSSD vyhraje volby, zaměří se na zachování snížené hranice DPH u některého sociálně citlivého zboží," řekl Sobotka.

"Musíme si uvědomit, že schválený daňový balíček neruší sjednocenou sazbu ve výši 17,5 %, pouze ji o dva roky posouvá," dodal.

DPH tak zřejmě zůstane loďkou na rozbouřené vodě, s níž si každá přicházející vlna udělá, co chce.

 

Právě se děje

Další zprávy