Dozorčí rada ČD snížila Zelenému plat na polovinu

ČTK Domácí ČTK, Domácí
15. 8. 2013 22:55
Z představenstva firmy také odvolala bývalého šéfa fondu dopravy Pavla Švagra.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Dozorčí rada Českých drah (ČD) rozhodla, že nový generální ředitel Dalibor Zelený bude mít o polovinu nižší plat než jeho předchůdce Žaluda.

Jeho platový základ bude 250 000 korun. Serveru IHNED.cz to sdělil ministr dopravy, který byl na jednání přítomen.

Rada také po dvou týdnech odvolala z představenstva firmy bývalého šéfa fondu dopravy Pavla Švagra.

Nahradil ho dosavadní poradce generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty Karel Otava. Informoval o tom server E15.

Proti vůli ministra

Švagr se měl podle serveru do představenstva dostat náhodou proti vůli ministra dopravy Zdeňka Žáka. Po odvolání by měl ale dál zastávat funkci personálního ředitele v ČD.

Před dvěma týdny provedl ministr dopravy Zdeněk Žák v ČD personální zemětřesení. Dozorčí rada na jeho pokyn odvolala představenstvo v čele s generálním ředitelem Petrem Žaludou.

Do představenstva zvolila bývalého šéfa ČD Dalibora Zeleného výkonného ředitele pro provoz a techniku ČD Daniela Kurucze a Pavla Švagra. Zeleného pak představenstvo zvolilo novým generálním ředitelem.

Zelený bude mít o polovinu nižší plat

Platový základ Zeleného bude čtvrt milionu korun. Klesnou mu i odměny.

"O polovinu budou novému řediteli sníženy i odměny. Podle podobného poměru se co nejdříve mají upravit i platy nejvyššího managementu," dodal ministr Žák. Dozorčí rada nyní od Zeleného očekává, že podobně sníží odměny managementu.

Předseda dozorčí rady Zdeněk Žemlička upřesnil další detaily smlouvy, která je uzavřena do konce roku. "Snížili nebo dokonce vypustili jsme i mnoho benefitů, díky kterým měl minulý generální ředitel ve výsledku plat přesahující milion korun. Na polovinu jsme ze 24 snížili počet měsíců, ze kterých se vypočítává odstupné," řekl Žemlička.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy