23 příběhů: Dožili se sta let, jak to dokázali?

Vlastimila Češková.
Alice Herz-Sommerová (narozena 1903), klavírní virtuózka. Dáma, která dodnes každodenně cvičí tři hodiny na klavír, byla před 2. světovou válkou mezinárodně uznávanou klavíristkou, ale její kariéru ukončil nástup nacismu. Stala se známá jako "pianistka z Terezína", kam byla transportována se svým malým synkem a odehrála tam na 150 koncertů. Hudbě zůstala věrná po celý život. Každý den v 10 hodin usedá ke klavíru a tři hodiny hraje.  Těší se z každého prožitého dne a je přesvědčena, že přežila právě díky svému pozitivnímu přístupu k životu. Redaktoru britského deníku The Guardian v rozhovoru řekla: "Vždycky jsem byla optimistkou a věřím, že smích je skvělá věc. Každý večer, když jdu spát, si říkám, že jsem prožila další nádherný den a zítra si ho zopakuji."  Vyrůstala v Praze v umělecky založené rodině a mezi její přátele patřil například Franz Kafka a Max Brod. V roce 1949 odjela za svými sestrami do Izraele, kde vyučovala hudbu na Jeruzalémské konzervatoři a na hudební Akademii. V roce 1986 se odstěhovala za synem do Londýna. Její životní příběh se stal předlohou pro knihu Melissy Müllerové a Reinharda Piechockeho "Rajská zahrada v pekle: Život Alice Herz-Sommer". Jelikož žije ve Velké Británii a ČSSZ jí nevyplácí důchod, není evidována jako nejstarší česká občanka.
Evangelia Čarasová (narozena 1904). Považována za nejstarší ženu Česka, ač je Alice Herzová-Sommerová ještě o 81 dnů starší (26. listopad 1903). Zemřela 22. listopadu 2013. Evangelia Čarasová polovinu svého života prožila v Řecku. Narodila se ve vesnici Prozvoro. V roce 1948 jako mnozí Řekové utekla z původní vlasti před občanskou válkou i s celou rodinou. Od roku 1949 žije v České republice a od roku 1950 v Dívčím Hradu. Neumí číst ani psát, česky rozumí, ale hovoří pouze řecky. Jaký má recept na dlouhověkost? Nikdy nekouřila a jedla zdravě. Miluje mléčné výrobky, například balkánský sýr. Trochu dobrého alkoholu si ale nikdy neodpírala. I dnes si ještě příležitostně dá skleničku.
Karel Kašpárek, až do 4. srpna 2013 nejstarší žijící muž v České republice (narozen 1905, zemřel 4. srpna 2013), truhlář. Pochází z Náchoda, kde prožil většinu života. Tatínek zahynul v 1. světové válce, rodina pak žila ve velké bídě. Pracoval jako truhlář, dlouhá léta byl dobrovolným hasičem v náchodské čtvrti Běloves. Až do 90 let pracoval, dodnes si rád povídá s lidmi.
Rosálie Kočárková (narozena 1908), krejčová v salónu ve Velké Británii. Rosálie Kočárková se narodila v Čechách, ale většinu života prožila ve Velké Británii, kde pracovala v krejčovském salónu. Umí plynně anglicky i německy. V pozdním věku se vrátila zpátky do České republiky, až do 98 let byla soběstačná, po úrazu začala bydlet v Domově pro seniory v Milešově na Lovosicku. Jaký je její recept na stáří? "Jíst hodně medu, mít dobrou mysl a radost z každého prožitého dne," vzkázala přes stránky Mosteckého deníku paní Kočárková.
Foto: Zlínský kraj
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 7. 1. 2015 15:45
Někteří ze sto a víceletých hrdinů již nejsou mezi námi, jejich příběhy však budou vždy inspirovat.

Ve středu 7. ledna zemřela nejstarší obyvatelka České republiky, 109letá Vlastimila Češková z Jarcové na Vsetínsku.

Narodila 2. března 1905 v Mikulůvce. Pocházela z učitelské rodiny a sama také pracovala jako učitelka.

Její příběh jsme přinesli v září 2013 spolu s dalšími dvaadvaceti medailonky Čechů, kteří překonali magickou hranici sta let. Připomeňme si je.

 

Právě se děje

Další zprávy