Dotace na toasty, spojení Agrofertu s malým zámečnictvím. Co auditoři Česku vyčítají

Jakub Heller Radek Dragoun Kateřina Frouzová Jakub Heller, Radek Dragoun, Kateřina Frouzová
3. 6. 2019 19:00
Auditoři Evropské komise našli pochybení v každém druhém projektu, který prověřovali. Předběžná zpráva auditorů poukazuje především na premiérův střet zájmů. Našlo se však mnoho dalších nedostatků. Nejčastěji šlo o firmy z koncernu Agrofert, které získávaly peníze z operačních fondů na inovace, za které však nakoupily běžně dostupné technologie.
Foto: ČTK

Babiš ve střetu zájmů, i když má firmy ve svěřenském fondu

Ačkoliv premiér Babiš tvrdí, že poté, co své firmy dal do svěřenských fondů, není ve střetu zájmů, auditoři Evropské komise jsou opačného názoru. Podle nich Babiš své firmy i nadále ovládá, může z nich mít zisky a je jeho zájmem, aby Agrofert prosperoval. Zpráva například upozorňuje na to, že jedním ze tří protektorů, kteří mají dohled nad řízením fondu, je jeho manželka Monika Babišová. Premiér ji navíc kdykoliv může bez udání důvodu odvolat a bez ní rada protektorů nemůže hlasovat.

Protektoři navíc nesmí majetek prodat a ani poškodit Babišovy zájmy. Naopak se počítá s tím, že premiérovi se majetek po skončení jeho politické kariéry vrátí. Podle auditorů tedy z pravidel svěřenských fondů vyplývá, že Babiš má na jejich chod přímý i nepřímý vliv. "Proto se Evropská komise domnívá, že prostřednictvím těchto svěřenských fondů Babiš nepřímo kontroluje společnost Agrofert," uvádí ve zprávě auditoři.

Podle nich se pak "pan Babiš zpronevěřil nezávislému a objektivnímu výkonu svých funkcí (premiér, ministr financí, předseda Rady pro evropské strukturální a investiční fondy a vicepremiér pro ekonomiku) vzhledem k tomu, že se podílel na rozhodnutích, která se týkala skupiny Agrofert". 

Z toho důvodu všechny dotace od 9. února 2017, kdy vstoupila v platnost novela zákona o střetu zájmů (takzvaný lex Babiš), jsou podle auditorů protizákonné.

Celkem auditoři prověřili 39 projektů ze 101. Pochybení nalezli u devatenácti z nich, ať už kvůli špatně přiznané dotaci, nebo kvůli střetu zájmů premiéra. Dva projekty provázely "pouze" závažné chyby při žádosti o dotaci, dalších sedm trpělo kromě chyb současně i střetem zájmů Andreje Babiše a posledním deseti projektům auditoři vytýkají už jen premiérův střet zájmů.

Celkem předběžná zpráva navrhuje korekci dotací, které byly dotčeným firmám vyplaceny, o 451 milionů korun. V případě, že by se s tímto závěrem ztotožnila i Evropská komise, mohlo by se Česko začít soudit, nebo rozhodnutí přijmout a požadovat vrácení prostředků přímo od žadatele o dotace - tedy od koncernu Agrofert. 

 

Právě se děje

Další zprávy