Dostával zakázky, i když byl na černé listině. Seznam nepoctivců potom ministerstvo stáhlo z webu

Jakub Zelenka Lukáš Prchal Jakub Zelenka, Lukáš Prchal
5. 7. 2017 14:51
Loňská novela zákona o veřejných zakázkách zrušila černou listinu nepoctivých zakázek. Ministerstvo pro místní rozvoj ji ale téměř rok zapomnělo odstranit ze svých stránek. Proto se ukázalo, že podnikatel, který na seznamu byl, i přes "zákaz" dál dostával zakázky od státních institucí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Foter.com / Christian Schnettelker

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj zapomnělo na svou černou listinu nespolehlivých firem. Pokud se na ní někdo objevil, neměl mít do října loňského roku možnost se zúčastnit veřejných zakázek. Po dotazu serveru Aktuálně.cz na to, proč se lidé ze seznamu dále účastní veřejných zakázek, chce resort stránku smazat.  

Seznam pochybných firem, které se nesmí zúčastnit veřejných zakázek.
Seznam pochybných firem, které se nesmí zúčastnit veřejných zakázek. | Foto: Aktuálně.cz

"Černou listinu stáhneme. Je to chyba, protože nový zákon z října loňského roku o zadávání veřejných zakázek s ní už nepočítá, a tedy neplatí," řekl mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček. Ke stažení skutečně došlo. Odkaz ze stránek sice zmizel, ale seznam je stále funkční. Pokud má někdo uloženou webovou adresu, dostane se na něj.

Ministerstvo za celou dobu na seznam umístilo pouze pět položek. Jak navíc ukázal případ podnikatele Pavla Kavky, černá listina moc nefungovala ani v době, kdy platila.

Kavka, který podniká ve stavebnictví, si po zákazu založil novou firmu s názvem Stavebniny Kavka. A jak prozrazuje registr smluv, od roku 2016 získal třináct zakázek s hodnotou 13 milionů korun. Smlouvu za 7,5 milionu korun uzavřel i s ministerstvem obrany.

Obraně to však nevadí, protože smlouva byla uzavřena s firmou a ne přímo s Pavlem Kavkou. "Z toho vyplývá, že smlouva nebyla uzavřena s osobou se zákazem plnění veřejných zakázek," řekla redakci mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová.

Kavka se na seznam dostal poté, co předložil k prokázání své kvalifikace kopii osvědčení vydaného Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků, která neodpovídala skutečnosti. "Zjevný rozpor byl v osobě uvedené v textu a na razítku," uvedl v rozhodnutí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

"Na seznamu jsem byl jako fyzická osoba a ty zakázky jsem dostal na firmu Stavebniny Kavka. Máme k tomu výklad právníků, že ten zákon platil jen na IČO. Obcházení zákona to nebylo," hájí se Kavka, mezi jehož nejčastější klienty patřilo město Havlíčkův Brod.

Seznam pochybných firem kritizovala v minulosti i sama ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Černá listina byla podle ministryně nadbytečná a nad rámec povinností, které ukládá Evropská unie.

Podle Nadačního fondu proti korupci je ale právě "black list" jeden ze způsobů, jak omezit korupci a zamezit nepoctivým podnikatelům, aby se účastnili veřejných zakázek. "Může být účinným nástrojem v boji proti podvodům a manipulacím ve veřejných zakázkách. Tento nástroj byl ovšem nedostatečně vymezen a stejně tak i jeho vymahatelnost nefungovala," kritizuje Janusz Konieczny z nadačního fondu.

Podle Konieczného v rozkrývání vazeb pomáhá i registr smluv. "Případ pana Kavky byl odhalen především díky registru smluv, který umožňuje podrobné vyhledávání v téměř všech uzavřených smlouvách. Není tedy divu, že různé podezřelé skupiny osob intenzivně bojují za likvidaci tohoto registru," dodal. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

O odchodu Válkové z funkce zmocněnkyně pro lidská práva sněmovna odmítla jednat

Opoziční TOP 09 neprosadila návrh, aby Poslanecká sněmovna jednala o odchodu poslankyně ANO Heleny Válkové z funkce vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Podle předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová musí mít zmocněnec pro lidská práva vysoký morální kredit. Nedávno však vyšlo najevo, že Válková za bývalého režimu spolupracovala s komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem. Prezident Miloš Zeman proto stáhl její nominaci do volby nového ombudsmana. Z funkce zmocněnkyně by mohla Válkovou odvolat vláda, ta o tom však nehlasovala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeljabinsk v KHL prohrál v Novosibirsku, české góly mu nestačily

Góly českých útočníků Tomáše Hyky a Lukáše Sedláka neodvrátily v KHL porážku hokejistů Čeljabinsku. Traktor prohrál na ledě Novosibirsku 2:5, Hyka si vedle gólu připsal také asistenci u Sedlákovy branky.

Účastník nedělního Utkání hvězd Sedlák dal už 18 gólů a patří k nejlepším ligovým střelcům. Hyka se v ročníku trefil počtrnácté. Hosté díky českým hráčům smazali v druhé třetině dvoubrankové manko, ale Sibir si šesté vítězství v řadě vzít nenechal.

Brankář Kunlunu Šimon Hrubec zastavil 43 střel a pomohl čínskému celku k domácí výhře 4:2 nad Chabarovskem. Jako první ho překonal Hynek Zohorna, podruhé český gólman kapituloval až v závěrečné minutě při hře tří proti šesti. Na vítěznou branku Kunlunu přihrál obránce Andrej Šustr.

KHL:

Kunlun Red Star - Chabarovsk 4:2 (Šustr 0+1 - H. Zohorna 1+0), Novosibirsk - Čeljabinsk 5:2 (za hosty Hyka 1+1, Sedlák 1+0),

15:00 Ufa - Vladivostok,

17:00 Nižněkamsk - Jekatěrinburg, Nižnij Novgorod - Jaroslavl,

17:10 Dinamo Minsk - Spartak Moskva,

17:30 Viťaz Podolsk - Omsk, Dynamo Moskva - Kazaň, CSKA Moskva - Petrohrad, Jokerit Helsinky - Barys Nur-Sultan,

18:30 Dinamo Riga - HK Soči.

Další zprávy