Dostatek sněhu, slunce a slevy. Sezona lyžařům nekončí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 4. 2013 14:56
Vleky ve velkých střediscích zůstávají stále v provozu. Tento víkend leckde naposledy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Česko - Letošní dlouhá lyžařská sezona v mnoha střediscích stále nekončí.

Hory hlásí dostatek sněhu, meteorologové na víkend navíc slibují i dlouho očekávané slunce. Provozovatelé areálů se snaží lyžaře nalákat i na zlevněné ceny vleků a lanovek. 

Velké lyžařské areály v Královéhradeckém kraji budou i o nadcházejícím víkendu v provozu a stále slibují dobré podmínky pro lyžování.

V neděli například ukončí provoz areály v Orlických horách či v Peci pod Sněžkou. Menší areály v kraji jsou již uzavřené.

"O víkendu očekáváme první jarní lyžování, má se objevit sluníčko a být nad nulou, takže to bude kromě lyžování i o příjemném posezení na slunci," řekl Petr Hynek ze SkiResortu Černá hora - Pec.

V Janských Lázních bude v provozu devět kilometrů sjezdovek, areál bude v provozu až do 21. dubna. Areál v Peci pod Sněžkou otevře pro lyžaře v sobotu a v neděli. "Podmínky pro lyžování jsou stále výborné," řekl Hynek.

Provozovatelé lanovek a vleků ve Špindlerově Mlýně na svém webu oznámili, že areál Medvědín - Horní Mísečky bude v provozu do neděle 14. dubna, areál Svatý Petr - Hromovka bude pro lyžaře otevřený do 21. dubna.

Lyžovat je možné až do neděle například také v Deštném v Orlických horách, kde je v provozu areál Marta I. V sobotu a v neděli bude v provozu také lyžařský areál v Říčkách v Orlických horách, kde na sjezdovkách leží průměrně přes metr sněhu.

Stále dostatek příležitostí k lyžování budou mít o víkendu lyžaři v Libereckém kraji. Většina středisek se pak ale chystá zimní sezonu zakončit.

"Od pátku do neděle pojedeme naposledy. Sněhu je spousta, už by to ale nebylo ekonomické," uvedl Martin Martínek, majitel areálu v Kořenově - Rejdicích na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Na sjezdovkách tam mají až 90 centimetrů sněhu.

Sezonu se v neděli chystají zakončit i v Rokytnici nad Jizerou, kde nabízejí nejvíce kilometrů sjezdových tratí v Libereckém kraji. "Už by to nešlo ani technicky. Platnost sezonních jízdenek končí 14. dubna," uvedl ředitel areálu Jiří Krtička. Sněhu je na sjezdovkách v areálu Horní Domky stále dostatek, od 30 do 110 centimetrů. "Je to ale už takové jarní ježdění," dodal Krtička.

Kvilda
Kvilda | Foto: Ludvík Hradilek

O víkendu se chystají zakončit sezonu i v největším středisku v Jizerských horách, na Tanvaldském Špičáku. "V provozu bude lanovka, přibližovák a tři sjezdovky," uvedl za provozovatele areálu Pavel Bažant. Na Špičáku je od 50 do 80 centimetrů mokrého sněhu.

O víkendu se bude lyžovat v Jizerských horách také na Černé Říčce v Desné, Josefově Dole a v případě hezkého počasí také v Příchovicích. V západní části Krkonoš mohou lyžaři vyrazit do Pasek nad Jizerou nebo Harrachova, který je posledním střediskem v kraji s každodenním provozem.

V Jeseníkách leží 120 centimetrů sněhu

Jeseníky navzdory jarnímu počasí svou zimní sezonu stále nevzdávají. O víkendu si budou moci zalyžovat návštěvníci hor hned v několika lyžařských střediscích.

Zatímco přes týden jsou vleky spuštěny pouze na Ovčárně, v sobotu a v neděli se k nejvýše položenému tuzemskému středisku připojí také další areály.

Podmínky jsou podle zástupců jesenické horské služby stále ideální, na horách leží až 120 centimetrů sněhu.

"Ve všední dny je v provozu pouze středisko na Ovčárně, ostatní střediska skončila provoz kvůli návštěvnosti. Nicméně na nadcházející víkend budou v provozu areály v Karlově, pojede Červenohorské sedlo, v provozu bude také lanovka v Koutech nad Desnou, na Dolní Moravě a řeší se to také na Ramzové," řekl náčelník jesenické horské služby Michal Klimeš.

Sněhové podmínky jsou v Jeseníkách podle něj na tuto dobu ideální. "Momentálně se teploty drží nad nulou kolem tří až pěti stupňů, sníh je mokrý, ale sněhová pokrývka je od 30 do 120 centimetrů," podotkl Klimeš.

Na své si mohou stále ještě přijít v Jeseníkách i běžkaři. Vzhledem k jejich minimálnímu počtu se však už přes týden stopy většinou neupravují. Podle Klimeše je možné předpokládat, že by mohly být na víkend strojově projeté alespoň v okolí chaty Paprsek poblíž Velkého Vrbna na Šumpersku.

Obrazem: jak vypadá ložnice, bar či kostel z ledu

Lyžaři v Pardubickém kraji mají možnost v nynější zimní sezoně naposledy sjet sjezdovky v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem na Orlickoústecku.

Ve všední dny je areál uzavřen, provozovatelé ale v sobotu a v neděli spustí lanovku Sněžník a vlek Kamila. V dalším týdnu zůstane v provozu pouze lyžařský areál v Červené Vodě na Orlickoústecku.

"Vzhledem k optimistické předpovědi počasí jsme se rozhodli letošní sezonu ještě prodloužit," uvedli na webu provozovatelé areálu v Dolní Moravě. Na svazích stále leží 70 až 100 centimetrů sněhu.

Ještě další týden budou v provozu obě sjezdovky v Červené Vodě na Orlickoústecku. Sjezdovky pokrývá místy i více než metrová vrstva sněhu, lidé se už ale postupně zaměřují na jiné sporty.

Ostatní zimní střediska již provoz ukončila.

Poslední lyžařský víkend této zimy

Také moravskoslezské Beskydy čeká poslední lyžařský víkend této zimní sezony. Díky štědré sněhové nadílce je hned o několik týdnů delší, než bývá zvykem. V neděli večer se ale vleky definitivně zastaví.

Lyžovat se bude v pěti areálech. Například v Mostech u Jablunkova či v Bílé. Řekl to dispečer Horské služby Beskydy Marcel Svoboda.

Sněhu je v horách stále dostatek. Pokrývka měří od 80 do 130 centimetrů. Nejvíce sněhu je tradičně na Lysé hoře. Teplé počasí ale lyžařům nepřeje. "Ráno je sníh ještě promrzlý. Během dne ale teplem povoluje a stává se z něj kaše. Dobře se dá zalyžovat jen ráno a dopoledne," řekl Svoboda.

Na poslední lyžařský víkend se chystají provozovatelé vleků v Mostech u Jablunkova, v Bílé na Frýdecko-Místecku a na Pustevnách. Lyžovat se bude i ve dvou areálech na Vsetínsku.

Velké množství sněhu udrželo v provozu i podstatně níže položené středisko. Vleky stále jezdí na Vaňkově kopci nedaleko Ostravy. Tento areál je dostupný městskou hromadnou dopravou. "Je to poslední víkend. V neděli sezona skončí i pro nás," řekl spolumajitel areálu Martin Kafka.

Mráz jako byznys. Podívejte se, jak se staví ledový dům

Řada lyžařských areálů ve Zlínském kraji bude o víkendu v provozu, i přes výrazné oteplení v posledních dnech. Sněhu je na horách stále dostatek. Provozovatelé lákají na snížené ceny.

Ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku se bude stejně jako minulý víkend lyžovat za symbolických 50 korun. "Původně jsme plánovali ukončení provozu už po minulém víkendu, ale protože byl zájem o lyžování ještě stále velký a máme i dostatek sněhu, rozhodli jsme se sezonu ještě prodloužit. Ani tento víkend možná nebude poslední, podmínky jsou opravdu výborné," řekl šéf areálu Leo Bača. Loni tam vlekaři sezonu ukončili již v prvních dubnových dnech.

V těchto dnech panují v horských střediscích ideální lyžařské podmínky.
V těchto dnech panují v horských střediscích ideální lyžařské podmínky. | Foto: Zuzana Hronová

Lyžaři mohou vyrazit také do ski areálu Synot Kyčerka ve Velkých Karlovicích. "O tom, zda to bude v této sezóně naposledy, rozhodne až počasí. Provozovatelé však předběžně počítají s tím, že by se mohlo lyžovat i o předposledním dubnovém víkendu," uvedla mluvčí Synotu Magda Pekařová.

V provozu bude také Velká sjezdovka na Pustevnách a areál na Kohútce. Na poslední lyžování láká také areál v Karolince. Vleky pojedou také ve ski areálu Troják v Hostýnských vrších. V provozu je také mnohem níže položené středisko Stupava na Uherskohradišťsku.

Dráha zahájí letní provoz pro pěší a cyklisty

O víkendu definitivně končí sezona v jihočeských skiareálech. S lyžaři se určitě rozloučí i na šumavském Zadově. Zda se po pauze o víkendu rozjede i vlek na Libíně u Prachatic, se bude rozhodovat až v pátek podle sněhových podmínek.

Naposledy budou upravené bílé stopy v Národním parku Šumava a na lipenských sjezdových tratích se bude výjimečně bobovat a sáňkovat, řekli provozovatelé.

Na Zadově si po uplynulém víkendu dali na dva dny pauzu, vleky v areálu Kobyla se rozjely zase od středy. Do soboty platí i večerní lyžování. "Vleky se zastaví v neděli v 16:00. Na víkend naposledy najedeme i běžecké trasy," řekl ředitel areálu Luděk Sáska. V pátek se podle něj rozhodne, zda na neděli bude stanovena speciální cena. Na sjezdových tratích je 40 až 80 centimetrů sněhu s firnovým povrchem.

V pátek 12. dubna se po desetidenní odstávce opět rozjede lanová dráha Lipno Express v Lipně nad Vltavou a zahájí letní provoz pro pěší turisty a cyklisty. Dopravovat bude nyní především návštěvníky ke Stezce korunami stromů Lipno a také zájemce o bobování a sáňkování na zasněžených lipenských sjezdovkách.

Jak se lyžuje, když není vidět na krok

Lyžařská sezona v Karlovarském kraji ještě nekončí. Většina areálů už letošní dlouhou sezonu ukončila, dál se ale lyžuje na Klínovci a možnost, že spustí vleky, zvažují i na Neklidu v Božím Daru.

Na Klínovci je stále přes metr sněhu a jeho zásoby ani zatím opatrný příchod jara nepoznamenal. "Podmínky pro lyžování jsou nadále vynikající. V provozu je lanovka CineStar Express a v miniareálu vleky E a F," informují provozovatelé areálu.

Přes týden se navíc jezdí za jednotnou cenu skipasů 400 korun pro dospělého, děti do 16 let mají jízdu zdarma. Areál slibuje provoz minimálně do 21. dubna.

Dostatek sněhu je i v areálu Boží Dar - Neklid. V pracovních dnech je mimo provoz. "Protože jsou sjezdovky i snowpark stále v dobré kondici, zvažujeme v závislosti na počasí spuštění ještě nadcházející víkend, tedy 13. a 14. dubna," informoval za skiareál Filip Majkus.

V okolí Božího Daru je stále sjízdná i většina běžeckých tratí. Už se sice pravidelně neupravují, ale stále jde o asi 25 kilometrů sjízdných tratí.

Tři středočeské areály stále lyžují

Ve středních Čechách se bude o víkendu lyžovat ve třech zimních areálech - na Monínci, v Chotouni a na Šibeničním vrchu. Ve zbylých dvou střediscích v Kvasejovicích a Příbrami už sezona skončila. Největší ambice mají v areálu v Chotouni u Prahy, kde uvažují o prodloužení letošního lyžování až do května.

Kvilda
Kvilda | Foto: Ludvík Hradilek

Naopak poslední lyžování v této sezoně plánuje o nadcházejícím víkendu areál na Šibeničním vrchu u Mnichovic, kde mají návštěvníci k dispozici kolem 60 centimetrů sněhu.

"Rozhrnujeme všechny zásoby sněhu, které tady máme," řekl provozovatel Jan Zenkl. Doufá, že bude o víkendu slunečné počasí a lidé budou moci lyžovat v krátkých rukávech.

Největší středočeský areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku bude podle provozovatele Jaroslava Krejčího v provozu do neděle a poté ještě během následujícího víkendu 20. a 21. dubna, kdy chce za letošní sezonou udělat definitivní tečku.

Zda se brány střediska otevřou příští týden ve všedních dnech, není jisté. "Uvidíme, jaký bude zájem," poznamenal Krejčí. Podmínky jsou však podle něj stále dobré, na sjezdovce leží v průměru 70 centimetrů sněhu.

Naopak na příbramském Padáku už sezona skončila. "Už jsme to úplně uzavřeli. Nebyl zájem lidí," uvedl Vladimír Kovalčík z provozovatelské firmy Novadus.

Ve středních Čechách mají ještě lyžaři k dispozici středisko v Kvasejovicích u Sedlce-Prčice, které je odkázáno pouze na přírodní sníh. Jeho brány jsou už proto také zavřené.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy