Dostaneme peníze a budeme víc vidět, plánuje Liška

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
28. 10. 2013 18:40
Ve středu začneme plánovat volby do Evropského parlamentu, řekl šéf Strany zelených
Z předvolebního klipu. Ondřej Liška rapoval o tom, že jeho hlas je (překvapivě) "zelenej".
Z předvolebního klipu. Ondřej Liška rapoval o tom, že jeho hlas je (překvapivě) "zelenej". | Foto: SZ

Praha - Strana zelených sice místo v Poslanecké sněmovně nevybojovala, dílčí úspěch ale přeci jen slavila.

Oproti roku 2010 se jí podařilo překročit tříprocentní hranici a dosáhla tak na vyšší státní podporu. Redakce Aktuálně.cz propočítala její celkový výdělek z voleb na 41 502 500 korun.

Na to, jak se penězi naloží, proč se jí za tři roky - přeplněné skandály parlamentních stran - podařilo oslovit jen 31 tisíc nových voličů a jak číst volební výsledky, odpovídal v sobotu v noci lídr a předseda strany Ondřej Liška.

A.cz: Už předvolební průzkumy odhadovaly, že se Straně zelených nepodaří získat pět procent hlasů. Váš štáb ale věřil, že šance je. Považujete výsledek 3,19 procenta za úspěch, nebo jste na tom mohli být lépe?

Tříprocentní hranice pro mě byla tou první z několika met, které jsme chtěli zdolat. Skutečnost, že se to podařilo, je určitě pro zelené povzbuzením. Oproti roku 2010 se nám podařilo výsledek zvýšit (2,44% v roce 2010, pozn. red.) a jsme nejsilnější neparlamentní stranou. Z tohoto pohledu to tedy úspěch je.

Na druhou stranu se nám ale nepodařilo zdolat pět procent, což znamená, že z toho budu určitě skládat účty.

I já vyvodím závěry

A.cz: Proč se to podle vás nepovedlo? Jste si vědom nějakých chyb, které jste udělali?

Na pojmenování chyb bude určitě dost času. Budeme tomu věnovat velkou pozornost.

Jako lídr strany si samozřejmě musím klást především otázku, jestli není chyba ve mně. Na tuto otázku si během dvou týdnů určitě odpovím a vyvodím nějaký závěr.

Nicméně si myslím, že za sedm týdnů, které jsme měli pro sestavení kandidátek, přípravu a průběh kampaně a její srdnatý finiš, je pro všechny, kteří se na tom podíleli, tento výsledek fenomenální. Za sedm týdnů opět získat důvěru tří procent voličů, což v absolutním čísle odhaduji na nějakých dvě stě tisíc lidí (bylo to 159 025 hlasů, pozn. red.), je pro nás určitě povzbuzení.

Momentky z volebních štábů: Jak se čekalo na výsledky voleb?

A.cz: Překročení tří procent pro vás znamená pravidelný příspěvek od státu. Už víte, kolik dostanete a jak s těmito penězi naložíte?

Pro nás to představuje asi šest milionů ročně, což je suma, která nám pomůže, abychom byly ve veřejném prostoru více vidět. Například já, jakožto neplacený lídr strany s civilním zaměstnáním, jsem věnoval asi čtyřicet procent svého času zeleným, získávání prostředků pro stranu, oslovování dárců.

To, že získáme příspěvek pro mě - nebo mého případného nástupce -, znamená, že se budeme moci pořádně soustředit na politickou práci. Je to pro nás tedy odvalení velkého balvanu. Těch šest milionů nechceme dávat do toho, abychom budovali nějakou nákladnou infrastrukturu. Jsme zvyklí pracovat velmi úsporně.

Prostředky tedy věnujeme nepochybně na posílení naší přítomnosti ve veřejném prostoru.

Příprava na volby začne ve středu

A.cz: Předpokládáte, že vám peníze pomohou k prosazení SZ už ve volbách do Evropského parlamentu, které se budou konat na podzim příštího roku? S jakým očekáváním do těchto voleb půjdete?

Narážka na spoty Andreje Babiše. Voliči na to neslyšeli.
Narážka na spoty Andreje Babiše. Voliči na to neslyšeli. | Foto: SZ

Zelení jsou dlouhá léta čtvrtou nejsilnější skupinou Evropského parlamentu. Mým příštím cílem je získat poprvé v historii místo pro naše zelené a posílit tak jejich celkové postavení v Bruselu. Jsme evropsky ukotvená strana, našim voličům záleží na tom, aby Česká republika prohlubovala své evropské směřování, toto může nabídnout málokterá strana.

Takže si myslím, že bychom ta tři procenta mohli proměnit v pět.

A.cz: Na jakých konkrétních bodech má být váš program v rámci voleb do Evropského parlamentu postaven?

To bych vám rád řekl, ale právě tomu budeme teprve věnovat pečlivou diskusi, abychom mohli po novém roce nabídnout propracovaný program i silné kandidáty.

Fakticky ta příprava na volby do Evropského parlamentu začne hned po svátku, tedy v úterý. Hned poté se sejde náš tým a budeme okamžitě pracovat dál.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

A.cz: Nemrzí vás teď, že jste se nespojili s nějakou další stranou? Hovořilo se o pirátech nebo o Změně.

Piráti jsou strana jednoho tématu a my jsme stranou, která pokrývá úplně všechny oblasti života a politiky. Oni měli velké ambice, už na jaře odmítli spolupracovat s jakoukoli stranou a chtěli postupovat sami. My narozdíl od pirátů nemyslíme, že všechny problémy společnosti vyřeší svobodný internet. Politika je mnohem složitější než klikání myší.

Jednali jsme třeba se Změnou, jednání ale selhala. Vzhledem k jejich výsledkům se nakonec ukázalo, že by spojení stejně nebylo tím klíčem, abychom skončili lépe.

Nějaký překryv u obou zmíněných stran ale přeci jen existuje. Určitě budeme zvažovat do budoucna, zda nevytvoříme třeba nějakou hlubší spolupráci.

Nicméně - to, co považuji za opravdu špatný výsledek voleb, se netýká zelených. Hrozné je, že bezmála třicet procent ze všech hlasů v rámci těchto voleb šlo stranám, které nemají v tuzemské politice naprosto žádné ukotvení.

Rasismus, populismus, předčasné volby

A.cz: Narážíte na nepsaného vítěze voleb, Andreje Babiše.

Je to tak. Strana Ano je stranou, jejíž lídr nezná ani volební program, možná jej ani nikdy nečetl. Jeho ústa jsou plná frází a populismu.

Tristní je také to, že téměř sedm procent získala strana Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Jsou to hlasy pro xenofobii, rasismus, populismus. Tyto dvě strany považuji za ohrožení parlamentní demokracie, ony teď budou mít bohužel zcela zásadní vliv na celé směřování země.

Skladba nového parlamentu znamená také fiasko pro sociální demokracii. Znamená to velmi složitou situaci pro Bohuslava Sobotku a znamená to posílení zemanovců uvnitř sociální demokracie. Z tohoto hlediska hodnotím současnou situaci jako téměř neřešitelnou rovnici s tím, že jejím nejpravděpodobnějším výsledkem jsou další předčasné volby za půl roku nebo za rok.

A.cz: Počítáte tedy s tím, že tyto strany nedokáží sestavit vládu?

Na volebním štábu SZ.
Na volebním štábu SZ. | Foto: Kateřina Vokurková

Myslím si, že nebudou. Jsou dvě varianty. Buď se jim to podaří, což tedy znamená, že je to od začátku odsouzeno k nezdaru, jelikož s Andrejem Babišem může sociální demokracie postavit tak maximálně velkou koalici nebo opoziční smlouvu. To si ČSSD ostatně vyzkoušela s Václavem Klausem. Nebo se zkrátka nedohodnou a pak tedy přijdou předčasné volby.

Je to špatná zpráva pro všechny podstatné věci, které má tato země před sebou k řešení. Je to špatná zpráva pro hledání konsensu ohledně důležitých témat, jako je důchodová reforma, jako je hospodářská politika státu, jako je naše evropské směřování, ochrana práv, integrace menšin nebo zrovnoprávnění mužů a žen. To vše jsou témata, která tímto mizí a nebudou zastoupena v Parlamentu do té doby, než tam budou zelení.

 

Právě se děje

Další zprávy