Dostala milost, kradla zase. Hrad tohle nesleduje

Petra Sasínová
4. 3. 2009 15:45
Zklamala jsem prezidenta, prohlásila zlodějka před soudem
Prezident Václav Klaus udělil ve své funkci 243 milostí. Další osudy omilostněných jeho úřad nesleduje
Prezident Václav Klaus udělil ve své funkci 243 milostí. Další osudy omilostněných jeho úřad nesleduje | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Ostrava - Zdeňku Čonkovou z Ostravy přistihli letos v lednu lidé z ochranky hypermarketu při krádeži. Bylo to krátce poté, co jí prezident Václav Klaus prominul celkem jedenáct měsíců vězení za tři série krádeží v obchodech.

Žena je teď před soudem znovu a opět jí hrozí vězení. Poslední nadějí jsou pro ni ještě psychiatři, kteří budou posuzovat, zda se dokáže ovládat. Za krádeže byla odsouzena už osmkrát.

Václav Klaus jí udělil milost kvůli tomu, že je vážně nemocná. Čtyřiapadesátiletá žena trpí těžkou cukrovku, má amputovanou pravou nohu, navíc žije v nuzných podmínkách v jednom z ostravských ghett v Ostravě-Vítkovicích.

"Prezident přihlédl k ženinu zdravotnímu stavu i k složité sociální situaci rodiny. Pokud se znovu dopustila trestné činnosti, je to jen její odpovědnost. Od prezidenta dostala pouze šanci," komentoval případ mluvčí prezidenta Radim Ochvat.

Prezident si hlídá jen milosti s podmínkou

Skutečnost, že této šance nevyužila, není nic, čím by se prezidentská kancelář zabývala. Radim Ochvat zdůraznil, že prezident nemá žádné právní prostředky, aby sledoval další život osob, kterým udělil milost. A nedělá to.

"Pouze v případech, kdy milost udělí s podmínkou, že se omilostněný do určité doby nedopustí úmyslného trestného činu, je prezident vyrozuměn o průběhu plnění podmínky ministerstvem spravedlnosti," vysvětloval Ochvat. To ale nebyl případ Čonkové.

Václav Klaus udělil od počátku svého funkčního období, tedy od roku 2003, celkem 243 milostí. "Dostal přitom více než dvanáct tisíc žádostí o milost," informoval Ochvat.

Milost prezidenta republiky

  • Prezident republiky je oprávněn udělit milost, nemá však žádné právní prostředky, které by mu umožňovaly sledovat další průběh života osob, kterým milost udělil.
  • V případech, kdy je milost udělena pod podmínkou, že se omilostněný nedopustí po určitou dobu dalšího trestného činu, informuje prezidenta o plnění podmínky ministerstvo spravedlnosti.
  • Jiné informace nemá prezident k dispozici a není oprávněn je shromažďovat ani vyžadovat.
  • Pokud se omilostněný člověk nedopustí dalšího zločinu, není důvod, aby se jím policie, ministerstvo spravedlnosti či prezident zabývali.
  • Při splnění zákonných podmínek může být později trest vymazán z rejstříku trestů.
  • Neexistuje statistika, která by prokazovala, kolik omilostněných lidí se "osvědčilo".
  • Od roku 2003 Klaus udělil 243 milostí, žádostí o milost obdržel 12294.
  • Klausův předchůdce Václav Havel udělil milostí daleko více, byl za to často kritizován. Od roku 1990 do roku 2002 udělil milost 1868 lidem.

Prezident často promíjí tresty lidem, kteří jsou nemocní, kteří mají na starosti malé děti či staré rodiče, mezi omilostněnými je i řada cizinců, kteří mají v republice rodinné zázemí, ale soudy je vyhostily.

Kritiku v minulosti vzbudila prezidentova milost pro jihlavského podnikatele Zdeňka Kratochvíla, který měl být také sponzorem ODS.

Klaus se k tomu v dubnu 2008 vyjádřil na svých stránkách: "Kromě žádosti o milost a úředních dokumentů nehledám žádná další doporučení. Nikdy jsem při rozhodování o milosti nevěděl nic o vztahu žádajícího k té či oné politické straně, pokud to on sám neuvedl. To se stalo v minimálním počtu případů, nebylo to u pana Kratochvíla," uvedl Klaus.

Zklamala jsem prezidenta, řekla žena

Případem Zdeňky Čonkové se dnes zabýval okresní soud v Ostravě. Žena přijela k soudu na vozíku, v doprovodu členů rodiny a také sociálního pracovníka Kumara Vishwavanathana, který se za ni už dříve zaručil.

"Milosti prezidenta nezneužila ona, ale člen rodiny, který v obchodě schoval část nákupu do jejího invalidního vozíku," tvrdí Kumar Vishwavanthan. Dodal, že policie vyšetřování krádeže velmi odbyla.

Obžalovaná žena sama hovoří rozporuplně. K soudu si přinesla ručně psané prohlášení, ve kterém se přiznává a lituje toho, co udělala.

"Popadl mne amok a zase jsem kradla. Lituji, že jsem zklamala pana prezidenta i rodinu," četla soudkyně z kusu papíru, který jí žena předala.

Vzápětí ale odmítla vypovídat. A chvíli poté zase prohlašovala, že nic nevzala, že není vinna. Její muž jí musel vysvětloval, co se u soudu vůbec děje.

Jako jediný svědek vypovídal člen ostrahy obchodu, který ji přistihl s nezaplaceným zbožím. "Známe ji, proto jsme ji sledovali. Měla zboží ve vozíku. Mimo jiné seděla na několika kilech masa," uvedl Ivo Stoklasa.

Soudkyně Alice Erleová jednání odročila. Vyhověla návrhu obhájkyně, aby Čonková byla podrobena novému znaleckému zkoumání psychiatra. Už v roce 2006 psychiatři konstatovali, že má sníženou schopnost rozpoznat, že jedná špatně.

 

Právě se děje

Další zprávy