Dostal 16,5 roku za přejetí policistky, řídil zfetovaný

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 6. 2015 15:38
Třiadvacetiletému pachateli hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Podle znalců řídil pod vlivem drog. Rozsudek není pravomocný.
Josef Novák u soudu
Josef Novák u soudu | Foto: ČTK

Praha - Za usmrcení policistky při loňské honičce u Kostelce nad Labem na Mělnicku by měl strávit Josef Novák 16,5 roku ve vězení.

Rozhodl o tom ve středu Krajský soud v Praze. Případ posoudil jako vraždu úřední osoby, což požadoval státní zástupce. Novákovi hrozilo 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Podle znalců řídil pod vlivem drog. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Soud mu zároveň zakázal řízení na devět let, pozůstalým pak má zaplatit odškodné téměř devět milionů korun. Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat.

Případ se stal loni 2. května, kdy chtěla řidiče zastavit hlídka z oddělení v Brandýse nad Labem. Třiadvacetiletý řidič podle obžaloby na výzvu policistů nereagoval a začal ujíždět.

Měla policistka reflexní vestu?

Nedaleko obce Záryby Novák podle obžaloby najel v rychlosti mezi 69 a 76 kilometry za hodinu do policistky oblečené do reflexní vesty. Žena na následky zranění zemřela.

Podle znalců měl Novák v těle pervitin, ale věděl, co při honičce s policisty dělá. Žena se pohybovala kolem policejního auta, které mělo zapnuté majáky a mělo řidiči zatarasit cestu.

Novák u soudu tvrdil, že se chtěl srážce vyhnout, strhl proto volant doprava a přitom srazil policistku. Ženu prý viděl až ve chvíli nárazu. Hájil se tím, že policistka nebyla vidět a neměla na sobě reflexní vestu.

Soud jeho obhajobě neuvěřil. Podle předsedy trestního senátu Ivo Zelinky se hned po nehodě ptal policistů, co se s ženou stalo, a tak ji musel před střetem vidět. Navíc měl podle závěru znalců dostatek času, aby stihl bezpečně před policejním zátarasem zastavit.

V době činu byl v podmínce

Podle soudu se plně prokázalo tvrzení obžaloby. Novák nerespektoval výzvy policie, chtěl za každou cenu ujet a vyhnout se kontrole. V té době totiž byl v podmínce, jeho auto navíc nesplňovalo předpisy a nemělo po silnicích jezdit.

"Nutno připomenout, že policisté se chovali zdrženlivě, protože nepoužili služební zbraň, ačkoliv jim to situace s prchajícím vozidlem umožňovala," podotkl Zelinka.

Podle soudu Novák do poslední chvíle doufal, že policistka uskočí. "Musel si být vědom toho, že s ohledem na rychlost a hmotnost vozidla může poškozenou srazit a způsobit jí devastující zranění vedoucí ke smrti," uvedl Zelinka.

Potřebujeme přísnější tresty pro řidiče pod vlivem?

Trest pro řidiče považuje za přiměřený, protože se pohybuje těsně nad dolní hranící trestní sazby.

Novák se podle soudce nepoučil z dřívějších tří podmíněných trestů, v kartě řidiče má navíc za posledních šest let 15 záznamů. Soudním procesem se také zabývá pražská policie, která vyšetřuje pokus o uplacení jednoho ze svědků, aby vypovídal ve prospěch Nováka.

Podle advokátky Barbory Langerové její klient nespáchal vraždu, protože ženu nezabil úmyslně. Po soudu chtěla, aby případ překvalifikoval na usmrcení z nedbalosti, u kterého hrozí maximálně osm let vězení. Po rozsudku si ponechala lhůtu pro odvolání stejně jako státní zástupce Tomáš Milec.

"Myslím si, že soud důkazy naprosto bezchybně zhodnotil. Tento rozsudek je zcela namístě," řekl novinářům Milec. Přesto si chce přečíst rozsudek a zvážit případné odvolání.

Tento případ v Česku vyvolal debatu o přísnějších trestech pro řidiče, kteří usedají za volant pod vlivem drog nebo alkoholu. Policie po tragédii například nakoupila speciální pásy s hroty, které pomáhají zastavovat ujíždějící řidiče.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy