Došlo i na Octavii. Škodovka omezí její výrobu

Tomáš Fránek
11. 2. 2010 9:42
Škoda Auto už omezovala výrobu Fabií i Roomsterů
Nejprodávanějším autem v ČR v roce 2009 se stala Škoda Octavia. Do provozu se jich nově zaregistrovalo 21923 kusů.
Nejprodávanějším autem v ČR v roce 2009 se stala Škoda Octavia. Do provozu se jich nově zaregistrovalo 21923 kusů. | Foto: Aktuálně.cz

Mladá Boleslav - Škoda Auto musí kvůli nižšímu zájmu zákazníků v březnu omezit výrobu dosud nejúspěšnějšího modelu firmy, automobilů Škoda Octavia A5.

V Mladé Boleslavi jich tak firma místo současných 574 vyrobí 441 denně. "Výroba bude podle plánu ponížena z těchto 574 vozů na 441denně a s touto denní produkcí se v současné době počítá až do konce letošního roku," uvedl v odborářském týdeníku Škodovácký odborář Miloš Kovář, pracovník pro oblast výroby.

Firma tak podle odborářů bude potřebovat asi o 300 zaměstnanců méně, odejít by ale měli pouze agenturní pracovníci. Stálé zaměstnance čekají přesuny na jiné pracoviště.

Odbory už ale varují, že se situace pro zaměstnance ve firmě zhoršuje, volných míst po agenturních pracovnících ubývá. „Je již nejvyšší čas, aby se situace začala obracet, protože klesá potenciál míst po uvolněných agenturních pracovnících a ani vyšší fluktuace nestačí. Zaměstnanost dosud drží zejména na tom, že byla s odbory uzavřena dohoda, jinak by hrozily takové věci, jako je hromadné propouštění," řekl šéf odborů Jaroslav Povšík.

Octavia se minulý rok stala nejprodávanějším autem firmy. Octavií firma prodala 273 590, což byl meziročně nárůst o 2,4 procenta. Fabií prodala 264 173, tedy o 7,1 procenta více než předloni.

Firma už omezila také výrobu fabií.

Vedení firmy se totiž dohodlo s odbory kvůli propadu zájmu o Fabie na tom, že už v lednu 2010 se výroba Fabií úplně zastavila v pátek, podobná situace pak bude od 19. února až do 26. března. Omezení výroby Fabií tak bude větší než se počítalo, auta se měla původně vyrábět ve dvou směnách místo tří.

 

Právě se děje

Další zprávy