reklama
 
 

Českem se prožene silný vítr, varují meteorologové. Dopravu komplikuje mlha a déšť

Aktualizováno 8. 12. 2018 12:13
Silný vítr, který má po celý víkend foukat v západní polovině Čech, v neděli zasáhne i Českomoravskou vrchovinu a severovýchod Moravy. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak rozšířil své páteční upozornění. Dopravu v několika krajích republiky komplikuje v sobotu ráno mlha a dešťové přeháňky, případně mrholení, například ve Zlínském kraji, kde jsou vozovky v regionu holé a mokré, na Kroměřížsku a v části Uherskohradišťska sjízdné se zvýšenou opatrností.

Podle aktuálních informací v noci na neděli vítr zesílí a částečně slábnout bude až odpoledne.

Vítr může podle meteorologů v nárazech dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině. Výstraha před ním platí pro Prahu a Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj do nedělních 16:00. Na Vysočině, v Moravskoslezském kraji a v některých okresech Olomouckého a Zlínského kraje vítr nabere na síle v noci na neděli a stejně jako v regionech v západní polovině Čech má foukat do nedělních 16:00.

Meteorologové v souvislosti s tím lidem doporučují, aby zajistili okna, dveře a předměty, které mají venku volně uložené, včetně vánočních stromů. Na horách by měli omezit túry zejména do hřebenových partií. Řidiči by měli jezdit maximálně opatrně.

Pozor na silnicí, varuje ŘSD

Ve Zlínském kraji je převážně zataženo, místy fouká slabý vítr. Teplota se ráno pohybovala od plus jednoho do plus šesti stupňů Celsia. Odpolední maxima by podle předpovědi měla dosáhnout sedmi stupňů Celsia. Přes den bude většinou oblačno, místy přechodně i polojasno. Večer se mohou znovu objevit přeháňky. Vát bude mírný západní až jihozápadní vítr.

Stejně je na tom doprava v Olomouckém kraji, vozovky v regionu jsou převážně holé a mokré. V okolí Šternberka na Olomoucku a v případě dálnice D46 ve směru z Prostějova na Vyškov jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

V kraji je převážně zataženo, místy fouká silný vítr. Teplota se ráno pohybovala nejčastěji od plus jednoho do plus pěti stupňů Celsia. Odpolední maxima by podle předpovědi měla dosáhnout sedmi stupňů Celsia, na horách jednoho stupně Celsia. Přes den bude většinou oblačno, přechodně i polojasno. Později odpoledne se mohou místy znovu objevit přeháňky, v polohách nad 800 metrů nad mořem smíšené nebo sněhové. Vát bude mírný západní až jihozápadní vítr, od vyšších poloh čerstvý, jehož rychlost může v nárazech překonat 50 kilometrů v hodině.

Video: Bude sněžit, pršet a foukat. Podívejte se na víkendovou předpověď počasí 

Jen se zvýšenou opatrností jsou v sobotu sjízdné také některé silnice v Moravskoslezském kraji. Silnice jsou zejména ve vyšších polohách na Frýdecko-Místecku, Bruntálsku a Opavsku mokré a kvůli přeháňkám je tam snížená viditelnost. 

Podle předpovědi meteorologů bude v sobotu v kraji oblačno, přechodně i polojasno. Odpoledne bude přibývat přeháněk, v polohách nad 800 metrů můžou být i sněhové. Nejvyšší teploty mohou dosáhnout až sedmi stupňů Celsia, na horách ale bude i pod nulou.

autor: ČTK | 8. 12. 2018 8:22

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama