Na území Česka hrozí náledí. Sněžení už ale ubývá, cesty jsou většinou sjízdné

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 11. 2021 7:58
Silné sněžení způsobilo v neděli na mnoha místech Česka omezení dopravy. Během dopoledne měli problémy řidiči, stály nebo byly zpožděné některé vlakové linky. Sníh nejvíce potrápil jižní Moravu, ve vyšších polohách napadl také na severu Čech a na Vysočině.
Nehoda autobusu na jižní Moravě.
Nehoda autobusu na jižní Moravě. | Foto: ČTK

Na většině území Česka hrozí náledí a zmrazky, pokud zmrzne roztátý sníh. Výstraha meteorologů platí do pondělního poledne, netýká se západu země. "Pokud někam nutně nepotřebujete vyjet, zůstaňte raději doma. V opačném případě bedlivě sledujte dopravní zpravodajství a jezděte velmi opatrně," uvedl policejní mluvčí Petr Vala.

Řidiči na jižní Moravě v pondělí musí počítat s rizikem náledí. Varování silničářů se týká zejména vyšších poloh kraje, lesních úseků a takzvaných mrazových kotlin. Většina silnic je chemicky ošetřená. Dálniční úseky jsou sjízdné bez omezení. Všude jinde však silničáři doporučují zvýšenou opatrnost, plyne z informací na webu Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje.

Desítky zásahů mají za sebou jihomoravští hasiči, nejčastěji odstraňují ze silnic větve a stromy, které nevydržely tíhu mokrého sněhu. Policisté ve zvýšené míře vyjížděli k nehodám. "Především se jednalo o drobné kolize bez vážnějšího zranění. Namrzlé silnice v kopcích dělaly problémy i řidičům nákladních automobilů, kteří je nemohli vyjet a mnohdy celou komunikaci zcela zablokovali," dodal mluvčí policie Petr Vala. U Vavřince na Blanensku skončil autobus v příkopu. 

Na silnicích ve vyšších polohách Vsetínska leží místy sněhová kaše. Při poklesu teplot tam také hrozí riziko vzniku náledí. Řidiči by proto měli při jízdě dbát opatrnosti. Se zvýšenou opatrností jsou sjízdné také silnice v ostatních částech Zlínského kraje, které jsou většinou holé a mokré. Na Zlínsku a Uherskohradišťsku jsou místy mlhy.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude přes den ve Zlínském kraji proměnlivá, převážně velká oblačnost, místy se sněhovými přeháňkami, zejména na severu a východě kraje. K večeru bude ojediněle polojasno. Nejvyšší odpolední teploty by se měly pohybovat mezi minus dvěma až plus jedním stupněm Celsia. Ráno očekávají meteorologové lokálně výskyt náledí a zmrazků.

Na Vysočině může sněžit i v pondělí

Chemicky ošetřované silnice na Vysočině jsou v pondělí ráno mokré, na vedlejších komunikacích je ujetý a zmrzlý sníh posypaný drtí. Teploty klesly dva až tři stupně pod nulu. Silničáři v noci na dnešek jezdili s 90 sypači, řekl dispečer krajské správy a údržby Roman Hubený. Podle meteorologů může být po ránu místy náledí nebo zmrazky.

Situace na silnicích je podle dispečera klidnější než o víkendu, kdy hodně sněžilo. V dopravě podle něj v noci potíže nebyly.

Na Vysočině v pondělí podle Českého hydrometeorologického ústavu může místy opět sněžit. Nejvyšší odpolední teploty budou mezi minus třemi stupni Celsia a nulou. Vítr bude přes den mírný, ale večer bude zesilovat a v nárazech pak může mít rychlost i víc než 40 kilometrů v hodině. V některých úsecích se pak na vozovkách mohou tvořit sněhové jazyky.

Ve výše položených oblastech Pardubického kraje leží na silnicích sníh. Většinou je po solení rozbředlý, v místech, kde se sůl nesmí používat, i uježděný. Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné, uvádějí silničáři.

Řidiči by měli být opatrní zvláště v okolí Hlinska, Lanškrouna, Litomyšle, Svitav, Poličky, Žamberka a v Železných horách. Na cestě z Jablonného nad Orlicí přes Suchý vrch do Červené Vody jsou značky přikazující použít sněhové řetězy.

Silnice na severu Čech jsou po chemickém ošetření sjízdné se zvýšenou opatrností. Sníh v Libereckém kraji především leží v horských oblastech i na hlavních tazích. Teploty jsou ráno pod nulou, mezi minus jedním a minus pěti stupni Celsia. Vyplývá to z údajů na webech Ředitelství silnic a dálnic a Českého hydrometeorologického ústavu.

Na silnicích 10, 14 a 35 na Jablonecku a Semilsku jsou zbytky sněhu po chemickém ošetření, na silnicích nižších tříd v Jizerských horách a Krkonoších je ujetá nebo zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem. Silničáři varují, že lokálně se může na vozovkách tvořit náledí, zejména na Českolipsku.

Na silnicích v Krkonoších a v Orlických horách v pondělí ráno ležela vrstva ujetého sněhu. Řidiči by měli být opatrní především při cestě na Malou Úpu a z Dolního Dvora do Strážného, kde silnice místy pokrývá zledovatělá vrstva sněhu silná až pět centimetrů. Ve vyšších polohách Jičínska na silnicích hrozí námraza, vedli silničáři.

Hlavní silniční tahy i ostatní silnice nižších tříd v Královéhradeckém kraji byly ráno po chemickém ošetření většinou mokré. Ojediněle se mohly objevit mrznoucí mlhy, uvedli meteorologové. 

Horské oblasti Ústeckého kraje jsou sjízdné

Silnice v Ústeckém kraji jsou po chemickém posypu sjízdné. Na vedlejších komunikacích ve vyšších polohách mohou ležet zbytky sněhu. Vyplývá to z pondělních dopravních informací Ředitelství silnic a dálnic.

"Po chemickém ošetření jsou silnice v Ústeckém kraji i v horských oblastech holé, mokré, sjízdné," informoval ráno dispečer ze Správy a údržby silnic. Aktuálně může sněžení komplikovat dopravu na Chomutovsku a na Ústecku.

Na severu Olomouckého kraje stále ještě mohou narazit řidiči po víkendovém hustém sněžení na sníh na vozovkách, a to hlavně na vedlejších silnicích. Na Jesenicku leží ujetá sněhová vrstva na vozovkách krytých posypem a na ostatních silnicích je slabá sněhová kaše, na Šumpersku jsou zbytky sněhu ve vyšších polohách. Silnice tam navíc mohou být namrzlé. Všechny silnice v Olomouckém kraji jsou ale sjízdné, řekli v pondělí ráno dispečeři správ silnic.

"Všechno máme sjízdné. Na silnicích chemicky ošetřených leží slabá rozbředající sněhová kaše po chemickém posypu, na inertních cestách leží ujetá sněhová vrstva ošetřená posypem. Během víkendu napadlo zhruba 25 centimetrů sněhu," řekl v pondělí dispečer jesenických silničářů. Doplnil, že teploty se nyní na Jesenicku pohybují od nuly po minus jeden stupeň.

Jak bude

Meteorologové v sobotu uvedli, že přes Českou republiky přejde v pásu od Šumavy přes Vysočinu po Krkonoše sněžení, během něhož může napadnout až deset centimetrů sněhu, na horách až 15 centimetrů. Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí v neděli mezi šestou hodinou ranní a osmou hodinou večerní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy