Dopravu ztěžuje sníh i vítr. Na dálnici D1 na Vysočině se staly dvě hromadné nehody

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 3. 2023 15:49
Sněžení a náledí na silnicích zkomplikovalo v úterý ráno dopravu v částech Česka. Podmínky pro řidiče zhoršuje také vítr. Auta mají problémy zejména ve vyšších polohách na severu země a také na Vysočině. Policie eviduje desítky nehod, některé se zraněním. Na dálnici D1 na Vysočině ve směru na Prahu se staly dvě hromadné nehody, havarovalo 20 aut, z toho pět kamionů.
Dopravní komplikace způsobené sněžením v Pardubickém kraji.
Dopravní komplikace způsobené sněžením v Pardubickém kraji. | Foto: Twitter HZS Pardubického kraje.

Hromadné nehody se na D1 staly ve směru na Prahu, provoz se nakrátko zastavoval i směrem na Brno. Na 143. kilometru havarovalo 20 aut, z toho pět kamionů. Dva lidé jsou lehce zranění. Další dva lidé se zranili při nehodě osmi kamionů a tří dodávek na 136. kilometru. S potížemi je sjízdný podle mluvčí policie Dany Čírtkové úsek dálnice od 130. po 150. kilometr, v nepříznivém počasí policie ani nevyznačuje objízdné trasy. Dálnici bude zřejmě nutné v úterý ještě znovu uzavřít kvůli vyproštění havarovaného kamionu.

Kvůli vyprošťování jízdní soupravy, které začalo před 17:00, bude podle Čírtkové provoz zastavený zřejmě dvě hodiny. Doprava je odkláněná na exitu 141 - Velké Meziříčí.

Kvůli sněžení a zledovatělým silnicím přibývá nehod i jinde na Vysočině. "V kraji máme od rána 70 oznámení o dopravní nehodě nebo problémech se sjízdností," uvedla Čírtková. V okolí Nového Města na Moravě a Jimramova měli řidiči problémy se sjízdností už po ránu, tvořily se kolony. Ledovka byla hlášená na Havlíčkobrodsku na silnici 34 u Ždírce nad Doubravou.

Dálnice D8 byla zhruba tři a půl hodiny neprůjezdná mezi 79. a 80. kilometrem za Ústím nad Labem ve stoupání k tunelům Libouchec a Panenská. Kamiony blokovaly všechny jízdní pruhy přibližně do 09:00. Kolony se tvořily také na výjezdu z Ústí nad Labem na Teplice. Kamiony ucpaly rovněž trasu mezi Teplicemi a Bílinou nebo silnici 15 v Trnovanech na Litoměřicku ve směru na Českou Lípu. Ledovku ráno hlásili silničáři na Chomutovsku u obce Droužkovice, sníh ležel na dálnici D7. Pouze se zvýšenou opatrností jsou sjízdné menší silnice v Krušných horách.

V Královéhradeckém kraji ráno na silnicích zůstával rozbředlý sníh nebo jeho zbytky a na zledovatělých silnicích se stalo kolem 50 nehod, některé se zraněním. Místy se vytvořilo náledí. Například mezi Starým Rokytníkem a Radčí na Trutnovsku na namrzlé silnici havarovalo pět aut, pět aut havarovalo u Úpice. Řidiči by při jízdě měli být v celém kraji velmi oparní, uvedli silničáři, hasiči a policie.

V Krkonoších napadlo až deset centimetrů sněhu. Nejvíce nehod se stalo na Rychnovsku a Trutnovsku. V Janově na Rychnovsku havaroval autobus, nehoda se obešla bez zranění. Autobus havaroval i na zledovatělé silnici I/37 u Nového Rokytníku na Trutnovsku. Mezi Starým Rokytníkem a Radčí na namrzlé silnici bouralo pět aut.

Bez zranění skončila srážka dvou osobních aut a nákladního auta na silnici u Solnice na Rychnovsku. Se zraněním je nehoda u Deštného v Orlických horách, auto se třemi lidmi tam sjelo ze stráně do lesa a převrátilo se na bok. Řidič se zranil při nárazu osobního auta do sloupu elektrického vedení ve Velkém Poříčí na Náchodsku. Kamion uvázl na zledovatělé silnici I/14 u Rtyně v Podkrkonoší.

Rozbředlý sníh hlavně ve vyšších polohách byl ráno také na silnicích v Pardubickém kraji. Řidiči s ním museli počítat například v okolí Lanškrouna, Moravské Třebové, Ústí nad Orlicí, Skutče, Svitav, Vysokého Mýta nebo Žamberka. V oblasti Hlinska, Trhové Kamenice a Nasavrk na Chrudimsku se vytvořila ledovka. Dvě auta se srazila na ledovce u tunelu Hřebeč na silnici I/35 na Svitavsku. "Nehod je tolik, že to ani nestačíme podrobně sledovat," řekl operační důstojník krajské policie.

V Libereckém kraji si řidiči dopoledne museli dávat pozor na hlavním tahu I/10 na Harrachov, ale také na silnici I/9 na Rumburk nebo na I/13 na Práchni v Kamenickém Šenově. Uvízlý kamion ráno zkomplikoval provoz na silnici I/10 u Držkova na Jablonecku. Na Liberecku zůstává pro kamiony nad šest tun uzavřená silnice třetí třídy z Mníšku přes Oldřichovské sedlo na Raspenavu a Hejnice. Kvůli ochraně přírody ji silničáři nemohou solit a vozovka ve stoupání klouže.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy