Dopravu v Česku komplikuje sníh, náledí i silný vítr

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 3. 2013 8:12
V Libereckém kraji silně mrzne, teploměry klesly až k minus 12 stupňům Celsia
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Česko - Dopravu ve Zlínském kraji komplikuje sníh a silný vítr.

Vozovky na Vsetínsku pokrývá od středních poloh rozbředlý nebo ujetý sníh, v horských oblastech až do 15 centimetrů. Místy jsou vyjeté koleje a vlivem větru se na horách tvoří i sněhové jazyky a závěje. Motoristé by proto měli jet opatrně.

Silnice první třídy na Vsetínsku pokrývá rozbředlý sníh, regionální tahy pak od středních poloh ujetý sníh od tří do osmi centimetrů. Ostatní vozovky ve Zlínském kraji jsou převážně holé, suché a vymrzlé.

Motoristé by ale neměli podceňovat silný, místy až nárazový vítr. Podle meteorologů může v pátek čerstvý severní vítr v regionu dosahovat rychlosti až 20 metrů za sekundu.

Odpoledne by ale měl slábnout, na Valašsku by měly ustávat i sněhové přeháňky. V kraji je oblačno až zataženo. Teplota se ráno pohybovala od minus šesti do minus dvou stupňů Celsia. Přes den by podle předpovědi měla stoupnout jen k bodu mrazu.

V Libereckém kraji silně mrzne, teploměry na některých místech klesly až k minus 12 stupňům Celsia. Většinou je skoro jasno, místy se ale objevují mlhy a silnice mohou namrzat. Silničáři doporučují jezdit opatrně.

Podle policie zatím žádné problémy na silnicích hlášeny nejsou.

V Libereckém kraji je oblačno až polojasno, fouká jen slabý vítr. Teploty se na většině území kraje pohybují kolem šesti až devíti stupňů pod nulou.

Hlavní tahy jsou většinou holé a vymrzlé, místy mokré po chemickém ošetření. Na silnicích nižších tříd a hlavně v horách leží zledovatělá vrstva ujetého sněhu.

Foto: Návrat sněhu do Evropy

Na silnicích v Pardubickém kraji zůstává místy náledí. Nebezpečná místa jsou zvláště ve výše položených oblastech a v lesních úsecích.

Slabá zledovatělá vrstva leží na vozovkách v okolí Hlinska a v lesních úsecích na Chrudimsku. Před zbytky ujetého zledovatělého sněhu varují silničáři také na Vysokomýtsku a Svitavsku.

Ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo až oblačno, ve východní části regionu foukal silný vítr. V okolí Svitav, Hlinska a Litomyšle sněžilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty dosahovaly minus devíti až minus tří stupňů.

Pozor na sněhové jazyky

V Olomouckém kraji ráno fouká silný vítr, kvůli kterému se v severní části Olomoucka a Přerovska mohou na některých vozovkách místy tvořit sněhové jazyky. Většina silnic v Olomouckém kraji je ale sjízdná bez omezení.

Varování před sněhovými jazyky platí pro okolí Potštátu na hranici vojenského újezdu Libavá. Ostatní silnice v Olomouckém kraji jsou holé a suché, což platí i pro Jesenicko a Šumpersko.

"Pouze na horizontu Červenohorského sedla a Ostružné leží zbytky rozbředlého sněhu. Sněhové jazyky se na silnicích naštěstí netvoří, protože sníh v jejich okolí je zmrzlý," řekl dispečer šumperské správy silnic.

Všichni dispečeři správy silnic v Olomouckém kraji ve svých hlášeních upozorňují na silný vítr.

Obrazem: jak vypadá ložnice, bar či kostel z ledu

Na silnicích ve vyšších polohách Královéhradeckého kraje zůstává vrstva uježděného sněhu, která je místy zledovatělá. V nejvyšších polohách Orlických hor se tvoří menší sněhové jazyky. Všechny cesty jsou však s opatrností sjízdné.

Hlavní silniční tahy a komunikace v nižších polohách jsou suché a vymrzlé, sjízdné bez omezení. Na slabou vrstvu ujetého sněhu mohou motoristé kromě horských úseků narazit i například v okolí Nové Paky, především v lesních úsecích. Všechny nebezpečné úseky jsou však kryté posypem.

Na většině území je oblačno, teploty klesly až osm stupňů Celsia pod bod mrazu. Z Náchodska a Trutnovska je hlášeno sněžení.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Novém Jičíně uložil ženě za porušení karantény podmíněný trest

Tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky uložil dnes Okresní soud v Novém Jičíně dvaatřicetileté ženě, která podle žalobce porušila karanténní pravidla nařízená kvůli jejímu onemocnění covidem-19. V době, kdy měla být podle hygieniků v izolaci, jela taxíkem do nemocnice vyzvednout matku a také se zastavila v obchodě. Uvedla to dnes Česká televize (ČT), podle níž je to první takový případ v Moravskoslezském kraji, který se dostal až k soudu.

Obžalovaná Renáta Gažová nařízení hygieniků, aby dva týdny zůstala doma, porušila v květnu. Hrozil jí tak až osmiletý trest vězení, protože pravidla nerespektovala v době nouzového stavu. "Společně s matkou se pohybovala na ulici před domem mezi dalšími lidmi. A to obě bez nasazených roušek," uvedl státní zástupce Aleš Boháč.

Policisté pro ženu přišli domů zřejmě po udání od sousedů. Soudkyně Ivana Šostáková uložený podmíněný trest odůvodnila mimo jiné tím, že informace poskytnuté hygieniky byly velmi rozsáhlé a nemusely být obžalované všechny zcela jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy