Dopravní výchova se od září povinně vrátí do škol

ČTK ČTK
15. 3. 2013 15:58
Zařadit by se měla i do učebních plánů mateřských škol
Foto: Tomáš Kunc

Praha - Dopravní výchova se od září opět stane povinnou látkou na základních školách, vrátit by se měla i do mateřských škol.

Na pátečním semináři pořádaném k problematice dopravní psychologie a bezpečnosti silničního provozu to řekl poslanec a člen poslaneckého podvýboru pro dopravu Stanislav Huml.

Dopravní výchova by měla být zařazená do revidovaného rámcově vzdělávacího programu a žáci by měli prokázat, že pravidla provozu znají, na konci páté a deváté třídy.

Příprava pravidel v současnosti vrcholí, dokončují se příslušná skripta, popsal přípravu na změnu Huml.

"V jednotlivých krajích začínáme dělat semináře. Na ně jsou zváni jednotliví učitelé základních škol a jsou na nich seznamováni s novým pojetím dopravní výchovy a dále jsou seznamováni se vznikajícími materiály a výukovými pomůckami," doplnil Roman Budský, vedoucí oddělení BESIP na ministerstvu dopravy.

Dopravní výchova sice podle Budského nebude mít vlastní samostatnou hodinu, ale školy ji mají zařadit do předmětů, které se k dopravní výchově tematicky vážou. Vhodnou pomůckou pro učitele dopravní výchovy mají být zejména videa a další multimediální obsah, který BESIP k tomuto účelu umístí na své internetové stránky.

Dopravní výchova ze školy nikdy zcela nevymizela, přetrvaly například občasné návštěvy dopravních hřišť. Přesto od 90. let její význam ve školních osnovách stále více upadal, uvedl Budský. Dodal, že v posledních letech musel BESIP zcela rezignovat na dopravní výchovu u středoškoláků.

Schopnost bezpečně se pohybovat v silničním provozu by sice měly děti získat od rodičů, v praxi se to ale mnohdy neděje, řekla Jana Šmolíková z dopravní fakulty ČVUT. Řada rodičů si totiž myslí, že dopravní výchovu jejich dětí mají zajistit základní školy, a pokud své děti o pravidlech provozu poučují, činí tak v mnoha případech nedostatečně, dodala dopravní psycholožka.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy