reklama
 
 

Dopravní podnik vyplatil Bémovu exporadci 1,2 milionu

13. 9. 2012
O případu informoval deník Insider, který má i kopie faktur pro Michaila Odarčenka

Praha - Pražský dopravní podnik vyplatil za dvouleté externí služby bezmála 1,2 milionu korun Michailu Odarčenkovi, spolupracovníkovi několika primátorů za ODS a naposled šéfovi poradců Pavla Béma.

Ve svém středečním vydání o tom informoval večerník Insider, podle něhož je to ukázka toho, jak jsou pro přivýdělky ve městem vlastněné společnosti důležité dobré kontakty.

Odarčenko dnes pracuje jako soukromý konzultant a loni se ucházel o post ředitele Národní galerie po Milanu Knížákovi. Na výplatní listině DPP byl od února 2010 do listopadu 2011.

Byla to éra, kdy dopravní podnik vedl Martin Dvořák, jehož časy v městské firmě proklepávají auditoři i policisté a který skončil shodou okolností 1. prosince 2011. A bylo to v době, kdy Odarčenko už tři roky nebyl v primátorových službách - u Pavla Béma skončil v roce 2007.

Faktury na 60 tisíc měsíčně

Insider získal kopie devíti faktur, jež byly na Odarčenkovy služby vystaveny. S jedinou výjimkou není žádný z těchto dokladů vypsán na menší částku než 60 tisíc korun. Nejvyšší cifra zní na 63 100 korun a onu zmíněnou výjimku tvoří faktura na 31 752 korun. 

Faktur muselo být nepochybně víc než devět, protože celková odměna pro Odarčenka, jak ji Insideru sdělil dopravní podnik, byla 1 175 000 korun. Zdroj z DPP dokonce Insideru řekl, že podnik ve skutečnosti mohl Odarčenkovi za 22 měsíců spolupráce vyplatit ještě vyšší sumu.

Insider zajímalo, co přesně Michail Odarčenko pro DPP vykonával, ale tiskové oddělení firmy odpovědělo jen velmi obecně.

"Předmětem spolupráce byly analýzy, konzultace a doporučení postupu při projednávání a komunikaci klíčových provozních a investičních oblastí s orgány hlavního města Prahy, veřejností a dotčeným úřady," sdělilo.

Na další dotaz, jak byla firma s prací pana Odarčenka spokojena, tiskové oddělení odpovědělo ještě méně: "Spolupráci jsme ukončili z důvodů snížení potřeby DPP a pokrytím interní kapacitou."

Mluvčí odešla se 416 tisíci

Insider dále zjistil, že honoráře pro Michaila Odarčenka  odcházely z dopravního podniku i v době, kdy zde pracovala jako vedoucí tiskového oddělení Ilona Vysoudilová - jedna z lidí, kteří si (jak Insider odhalil) odnesli na odchodnou z firmy mimořádnou prémii - v případě Vysoudilové činila 416 tisíc korun.

"Před Vysoudilovou podepisoval peníze pro Odarčenka její předchůdce v tiskovém oddělení dopravního podniku. Ona to pak převzala, ale zařídila, že faktury nemuselo proplácet její oddělení, ale marketing, aby se to zakamuflovalo," sdělil Insideru už citovaný zdroj.

Ilona Vysoudilová nyní pracuje jako ředitelka odboru tiskového a marketingu u Tomáše Chalupy na ministerstvu životního prostředí a k případům z předchozího působiště se nechce vracet.

Na žádost o vyjádření vzkázala přes mluvčího ministerstva, ať se Insider obrátí na pražský dopravní podnik.

Insider si chtěl o práci pro DPP a o odměnách popovídat přímo s Michailem Odarčenkem, avšak ten nebere mobilní telefon a nereagoval ani na krátkou SMS zprávu.

Zákon proti sprejerství

Agentura ČTK loni uvedla, že Michail Odarčenko byl vedle už zmíněných postů také spoluautorem novely zákona, který překvalifikoval sprejerství z přestupku na trestný čin.

"V letech 1999 až 2007 byl místopředsedou správní rady Nadačního fondu Brána jazyka pootevřená při základní škole v pražské Vojtěšské ulici," uvedla dále agentura.

Podle Lidových novin zasedal Odarčenko v 90. letech v představenstvu Pražské paroplavební společnosti. Internetový obchodní rejstřík uvádí, že Michail Odarčenko je členem dozorčí rady Nakladatelství O Praha (bývalá Olympia), které je v likvidaci.

Internetový vyhledávač rovněž Odarčenka ukazuje jako spoluautora knihy Humor a satira v próze raného Čechova.

Myslíte, že to je jenom náhoda, že bývalý Bémův poradce dostal takový kšeft od pražského dopravního podniku? Diskutujte na Facebooku:

autor: Pavel Baroch | 13. 9. 2012

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama